top of page

Source: DW

Dec 11, 2022

خبرگزاری نزدیک به سپاه از دیدار یک مقام قوه قضائیه با ''۲۰ کودک'' بازداشتی در اعتراض‌ها خبر داد. گوهر عشقی مسئول هر اتفاق برای خود و خانواده‌اش را علی خامنه‌ای دانست. انجمن جهانی پزشکان خواستار توقف اعدام در ایران شد.


خبرگزاری تسنیم، روز یکشنبه ۲۰ آذرماه از دیدار معاون امور بین‌الملل قوه قضائیه و دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران از کانون اصلاح و تربیت تهران خبر داد.


این خبرگزاری نزدیک به سپاه پاسداران نوشته که کاظم غریب‌آبادی در این بازدید با تمامی ۲۰ نفر بازداشتی زیر ۱۸ سال (عمدتاً ۱۷ و تا ۱۸ سال) استان تهران گفت‌وگو کرده است.


این گزارش به این ترتیب، شمار بازداشتی‌های کمتر از ۱۸ سال در جریان اعتراضات سراسری جاری در ایران را تلویحا ''۲۰ نفر'' اعلام کرده است.


این در حالی است که هنوز هیچ آمار رسمی و موثقی درباره شمار کودکان بازداشت‌شده در اعتراضات منتشر نشده و آمارهای ادعایی جمهوری اسلامی نیز همواره از سوی افراد و نهادهای مستقل حقوق بشری مورد تردید و تشکیک قرار گرفته است.


نامه انجمن جهانی پزشکان به رئیسی برای توقف اعدام‌ها

انجمن جهانی پزشکان در نامه‌ای به ابراهیم رئیسی خواستار توقف همه اعدام‌ها در ایران شد.


در این نامه که نسخه‌ای از آن در کانال تلگرامی ''اتحاد پزشکان'' منتشر شده، آمده است: «ما عمیقاً از شنیدن اینکه تعداد در حال افزایشی از پرسنل بهداشتی در ایران تنها به این دلیل که کار خود را انجام می‌دهند، تهدید، دستگیر و شکنجه می‌شوند، شوکه شده‌ایم.»


این انجمن با یادآوری اینکه پزشکان ''موظفند بدون هیچ‌گونه ملاحظه دیگری به درمان مجروحان یا بیماران بپردازند'' خواستار پایان فوری و بدون قید و شرط خشونت و تعلیق همه اعدام‌ها با هدف لغو‌ مجازات اعدام در ایران شده است.


ادامه بازداشت‌ها در شهرهای مختلف

کانون حقوق بشر کردستان از ادامه بازداشت‌ها در مناطق کُردنشین خبر داده است.

بر اساس این گزارش، یک شهروند کُرد به نام منصور محمدزاده  روز جمعه ۱۸ آذرماه توسط نیروهای امنیتی در سنندج بازداشت و به مکانی نامعلوم منتقل شده است.


همچنین طبق گزارش این نهاد حقوق بشری، جواد آیاتی، هیدی ناظمی، پیمان منصوری و فایق حسین‌پور، شهروندان کُرد اهل مهاباد که ۲۹ آبان از سوی ماموران اداره اطلاعات این شهر بازداشت شده بودند، همچنان در بازداشتگاه اداره ارومیه نگهداری می‌شوند.


هرانا، ارگان مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران نیز از بازداشت سامان مظفری در اراک و محمدحسین دشتی در یزد خبر داده است.


''تایید حکم اعدام محمد بروغنی''

کانون حقوق بشر ایران می‌گوید که حکم اعدام محمد بروغنی تایید شده است.

حساب توییتری این نهاد حقوق بشری روز یکشنبه ۲۰ آذرماه نوشت حکم اعدام این زندانی ''تایید شده و هر لحظه ممکن است اجرا شود.''


محمد بروغنی، ۱۹ ساله، در دادگاه انقلاب به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی، به اتهام ''مشارکت در حریق در فرمانداری پاکدشت و حمله منجر به جراحت'' یک مامور دولت، به ''محاربه'' متهم شده است.


نگرانی درباره اجرای حکم اعدام برخی از بازداشت‌شدگان پس از آن بالا گرفته که محسن شکاری، از بازداشت‌شدگان در جریان اعتراضات سراسری جاری در ایران روز ۱۷ آذرماه اعدام شد. این جوان ۲۳ ساله، روز سوم مهرماه به اتهام بستن خیابان ستارخان تهران و زخمی کردن یکی از نیروهای سرکوب بازداشت شده بود.


تهدید گوهر عشقی؛ ''رهبر مسئول است''

گوهر عشقی، مادر ستار بهشتی، وبلاگ‌نویسی که در سال ۱۳۹۱ چند روز بعد از بازداشت کشته شد روز یکشنبه ۲۰ آذرماه در پیامی ویدئویی اعلام کرد که او و خانواده‌اش مورد تهدید قرار گرفته‌اند.


او که در این پیام همچون تصویری از ستار بهشتی، را به دست داشت، تاکید کرد: «اگر اتفاقی برای ما بیفتد، مسئولش رهبر است.»


تایید گستردگی اعتصابات در لنجان

فرماندار لنجان در استان اصفهان روز یکشنبه ۲۰ آذرماه در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا، تلویحا گستردگی اعتصابات در این شهر را تایید کرد.

حمیدرضا محمدی گفته که در روزهای ۱۴، ۱۵ و ۱۶ آذر ''تقریباً ۷۰ درصد کسبه و بازاریان لنجان در اعتصاب بودند.''


او افزود که با تصمیم شورای تأمین شهرستان لنجان، ''واحدهای صنفیِ مؤثر در تعطیلی بازار'' پلمب شدند.


فرماندار لنجان گفته که ''۲۹ مغازه و واحد صنفی'' به دلیل آنچه که او ''تحریک بازاریان'' نامیده، پلمپ شده‌اند.


 ''سفر چرا؟ بمان و پس بگیر''

کانال تلگرامی شوراهای صنفی دانشجویان کشور که اخبار دانشجویی را پوشش می‌دهد، از تجمع دانشجویان دانشگاه علامه در پردیس مرکزی این دانشگاه در روز یکشنبه ۲۰ آذرماه در اعتراض به صدور و اجرای احکام اعدام برخی از بازداشت‌شدگان در جریان اعتراض‌های جاری در ایران خبر داده است.


بر اساس این گزارش، ''محسن ما رو بردن، جنازشو آوردن''، ''این آخرین پیامه اعدام کنی، قیامه'' و ''دانشجو می‌میرد، ذلت نمی‌پذیرد'' از جمله شعارهای دانشجویان در این تجمع بوده است.


این منبع دانشجویی همچنین تصاویر پارچه‌نوشته‌هایی در دانشکده حقوق دانشگاه بهشتی تهران را منتشر کرده که طی آن، دانشجویان به اعدام معترضان اعتراض کرده‌اند.


''نه به اعدام'' و ''سفر چرا؟ بمان و پس بگیر'' از جمله شعارهایی است که بر روی این پارچه‌نوشته‌ها نقش بسته است.

bottom of page