top of page

Source: Iranintl

Dec 17, 2022

تعدادی از ورزشکاران و اتحادیه‌های ورزشی بین‌المللی به احتمال اعدام امیر نصر آزادانی، بازیکن سابق تیم فوتبال تراکتورسازی اعتراض کردند.


اتحادیه جهانی بازیکنان حرفه‌ای فوتبال با انتشار توییتی از احتمال اعدام این بازیکن سابق ابراز نگرانی و تاسف کرد.این اتحادیه نوشت: «ما در همبستگی با امیر می‌ایستیم و خواهان رفع فوری مجازات او هستیم.»


رادامل فالکائو، ملی‌پوش کلمبیایی و بازیکن تیم فوتبال رایو وایکانو اسپانیا نیز در توییتر خود به احتمال اعدام امیر نصر آزادانی اعتراض کرد.


برخی رسانه‌های ورزشی از جمله تلگراف، FIFPRo و فاکس اسپورت نیز خبر دستگیری و احتمال اعدام نصر آزادانی را منتشر کردند.


والتر کازاگرانده جونیور، ملی‌پوش سابق فوتبال برزیل نیز نوشت: «امیر برای اعتراض به وضعیت زنان در ایران به سوی مرگ می‌رود.» ‌


لوییس سوارز، بازیکن سابق تیم بارسلونا و ملی‌پوش فوتبال اروگوئه هم خواستار توقف صدور و اجرای حکم اعدام برای امیر نصر آزادانی شد.


سارا سالامو، همسر ایسکو، بازیکن سویای اسپانیا نیز با ابراز تاسف از حبس و حکم نصر آزادانی گفته است: «آیا ممکن است فوتبالیست‌ها، فینال جام جهانی را برای توقف این حکم به تعویق بیندازند؟»


آندریاس لارم، نماینده پارلمان آلمان اما کفالت سیاسی امیر نصر آزادانی را بر عهده گرفت و به ایران‌اینترنشنال گفت که در نامه‌ای به سفیر جمهوری اسلامی در برلین، از او خواسته است این ورزشکار آزاد شود.


این شرایط و نگرانی‌ها درباره صدور و اجرای حکم اعدام برای این فوتبالیست سابق در حالی است که اسدالله جعفری، رییس کل دادگستری اصفهان، صدور حکم اعدام برای نصر آزادانی را تکذیب کرده اما در عین گفته که اتهام او «بغی» است.


اتهامی که می‌تواند به صدور حکم اعدام منجر شود.امیر نصر آزادانی روز ۲۷ آبان در پی اعتراضات اصفهان بازداشت شد.دادگستری اصفهان اعلام کرد که این بازیکن سابق تیم تراکتورسازی تبریز متهم ردیف پنجم از ۹ متهم پرونده کشته‌ شدن سه مامور حکومتی در جریان سرکوب اعتراضات این شهر در ۲۵ آبان است.


تعداد دیگری از ورزشکاران نیز در خطر صدور حکم اعدام قرار دارند؛ از جمله سهیل جهانگیری، ورزشکار دیگری که به اتهام «محاربه» در خطر صدور حکم اعدام است.


جهانگیری عضو تیم زیر ۲۱ سال کشتی اصفهان است که بر اساس گزارش‌ها، روز ۲۵ آبان، در حالی بازداشت شده است که به دلیل اصابت گلوله ساچمه‌ای مجروح بوده.


صالح میرهاشمی، مربی و قهرمان کشوری کاراته نیز روز ۲۵ آبان بازداشت شده و همچنان تحت بازجویی و شکنجه برای اعترافات اجباری است.


از سوی دیگر سیامک سیمکان‌پور، سنگ‌نورد ۳۵ ساله، ۱۱ آبان در شیراز و به دنبال سلسله دستگیری‌های سنگ‌نوردان به وسیله نیروهای امنیتی در محل کار خود بازداشت و به وزارت اطلاعات شیراز منتقل شده است.او برای اعتراف اجباری تحت فشار شدیدی قرار دارد.

bottom of page