top of page

Source: DW

Dec 17, 2022

۹۰ عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران شیوه‌نامه جدید دانشگاه را "ابزاری برای خاموش ساختن صدای اعتراضات دانشجویان" دانستند. یک نماینده پارلمان بلژیک کفالت سیاسی پنج بلوچ زندانی را برعهده گرفت.


۹۰ عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران روز شنبه ۲۶ آذر در نامه‌ای به حسین قناعتی، رئیس این دانشگاه خواستار بازگشت به شیوه‌نامه قبلی انضباطی برای دانشجویان شدند.


در این نامه "بازنگری تنگ‌نظرانه شیوه‌نامه اجرایی آیین‌نامه انضباطی" به‌ عنوان "ابزاری برای خاموش ساختن صدای اعتراضات دانشجویان" توصیف شده است.


به گفته این استادان، در شیوه‌نامه اجرایی جدید بسیاری از حقوق دانشجو به‌ عنوان متهم حذف شده است. 


شیوه‌نامه اجرایی جدید اول آذر با امضای وزرای علوم و بهداشت به دانشگاه‌ها ابلاغ شد و مجازات‌ها برای دانشجویان "متخلف" شدیدتر شده و تا "اخراج دانشجو از دانشگاه" و "ابطال پایان‌نامه و رساله و مدرک تحصیلی" افزایش یافته است.


استادان دانشگاه علوم پزشکی در ادامه از حذف بند "ث" از شیوه‌نامه اجرایی نیز انتقاد کرده‌اند. بر اساس این بند حذف‌شده  هرگونه "آزار دانشجو و اجبار به اقرار به هر نحو و به هر منظور ممنوع" اعلام شده بود.


دانشجویان به رغم فشار و سرکوب در سه ماه گذشته به اعتراضات خود ادامه دادند. از آغاز اعتراضات در ۲۶ شهریور تا ۲۵ آذر ۶۴۶ دانشجو دستگیر شدند. 


تحلیل انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه از تحولات ایران

انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها، یک تشکل اصلاح‌طلب که در سال ۱۳۶۶ تاسیس شده پیرامون تحولات اخیر ایران یک بیانیه‌ تحلیلی منتشر کرده و گفته است تحولات اخیر نشان می‌دهد که جامعه ایران، در آستانه تغییرات بزرگ سیاسی، اجتماعی و فرهنگی است.


این انجمن مجموعه اعتراضات در طول سه ماه گذشته را "بزرگ‌ترین جنبش اعتراضی در تمام سال‌های پس از انقلاب" دانسته است.


به گفته انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها آن چه در پهنه گسترده ایران درشهرها، خیابان‌ها، دانشگاه‌ها و مدارس ایران می گذرد، قابل مقایسه با حوادث تیرماه ۷۸، حوادث انتخابات ۸۸، دی ماه ۹۶، آبان ۹۸ و اعتراضات تابستان ۱۴۰۰ نیست.


در بیانیه همچنین آمده است نظام توان حل مسائل و مشکلات اقتصادی از جمله فقر و تورم و گرانی و بیکاری را ندارد و در سیاست خارجی  نیز دستگاه دیپلماسی برای دفاع از منافع ملی و پیشرفت کشور ناکارآمد است.


راهکارهای پیشنهادی خروج از بحران

به رسمیت شناختن اعتراضات، عذرخواهی و دلجویی از خانواده قربانیان و محاکمه و مجازات عاملین و آمرین آن‌ها، آزادی زندانیان و بازداشت‌شدگان و لغو احکام دانشجویان و استادانی که تنها جرم آنان نقد و اعتراض مسالمت‌جویانه بوده، به رسمیت شناختن اختیار پوشش از جمله پیشنهادات کوتاه مدتی است که انجمن یاد شده توصیه کرده است.


برقراری انتخابات آزاد، به رسمیت شناختن حق فعالیت آزاد سیاسی، حق فعالیت آزاد أحزاب و رسانه‌های مستقل و آزاد از جمله پیشنهادات میان‌مدت برای برون‌رفت از بحران ارائه شده است.

این انجمن اصلاحات و تغییرات اساسی را در درازمدت پیشنهاد کرده است.


رییس سازمان سینمایی: فیلم بی‌حجاب در سینما اکران نمی‌شود

محمد خزاعی، رئیس سازمان سینمایی ایران روز جمعه ۲۵ آذر در مراسم پایان "جشنواره حقیقت" گفت: «قطعا فیلمی بدون حجاب بر روی پرده نخواهد رفت. این را مطمئن باشید. ما نیامده‌ایم برگردیم به دهه ۴۰ و ۵۰ اینجا سینمای جمهوری اسلامی است.»


خزاعی این سخنان را در واکنش به هنرامندان به ویژه زنان هنرمندی کرده است که به خیزش مردمی پیوستند و با برداشتن حجاب خود با معترضان ابراز همبستگی کردند.


خزاعی در بخش دیگر از صحبت‌های خود در واکنش به صحبت‌های حمید فرخ‌نژاد گفت: «شما حق ندارید به رهبرما، پیرما و مرشد ما توهین کنید. آنقدر عرصه هنر بی‌حساب و کتاب نشده است که هر کسی از راه برسد مبانی اصلی کشور را زیر سوال ببرد. اینجا هنوز جمهوری اسلامی ایران است. هنوز تبدیل به کشور دیگری نشده است.»


پدر یلدا معیری: دخترم بخاطر گرفتن عکس زندانی است

پدر یلدا معیری، عکاس ایرانی که سه ماه است در زندان به سر می‌برد، در توییتی گفته است دخترش تنها به خاطر گرفتن عکس بازداشت شده و اکنون در زندان قرچک زندانی است. او نوشته یلدا معیری از بیماری گوارشی رنج می‌برد.


یلدا معیری، عکاس خبری است و در۳۰ شهریور در جریان خیزش ۱۴۰۱ ایران به جان باختن مهسا امینی در خیابان حجاب تهران بازداشت شد.

bottom of page