top of page

Source: DW

Dec 31, 2022

نوربرت روتگن، نماینده و عضو کمیته روابط خارجی پارلمان آلمان "سرکوب وحشیانه رژیم" در جوانرود را محکوم کرد و خواهان قرار گرفتن نام سپاه در فهرست ترور اتحادیه اروپا شد. آیت‌الله ایازی از صدور احکام محاربه به شدت انتقاد کرد.


در گزارش‌های متعددی که از جوانرود می‌رسد در پی شلیک نیروهای حکومتی شماری از شرکت‌کنندگان مراسم چهلم هفت تن از کشته‌شدگان این شهر زخمی شدند و یک جوان ۲۲ ساله به نام برهان الیاسی کشته شده است.تنش زمانی شدت پیدا کرد که نیروهای حکومتی گورستان حاجی ابراهیم محل مراسم را محاصره کردند و مردم مجبور شدند به داخل شهر برگردند. سرکوبگران با گلوله‌های جنگی به معترضان شلیک کردند.


در گزارش‌ها آمده است که ایست بازرسی جاده ثلاث‌ باباجانی توسط مردم معترض جوانرود به آتش کشیده شده و تمامی نیروهای حکومتی آنجا را ترک کرده‌اند.


"هه‌نگاو" اعلام کرده است تیم حقوقی این نهاد حقوق بشری "تمامی مصادیق جنایت جمهوری اسلامی را بر علیه مردم غیر نظامی" را به صورت مستند و غیر قابل‌انکاری جمع‌آوری کرده است.


روتگن: شبه‌نظامیان مسلح علیه مردم خود می‌جنگند

اخبار مربوط به سرکوب شدید اعتراضات ضد حکومتی در جوانرود به فراتر از مرزهای ایران رسیده و واکنش برخی از سیاستمداران آلمان، از جمله نوربرت روتگن، نماینده و عضو کمیته روابط خارجی پارلمان آلمان از حزب دموکرات‌ مسیحی (CDU) را برانگیخته است.


روتگن در توییتر نوشت: «در جوانرود سال (۲۰۲۲) با اعتراضات بزرگی به پایان می‌رسد. رژیم برای بقا خود با وحشیانه‌ترین خشونت‌ها واکنش نشان می‌دهد. شبه‌نظامیان مسلح علیه مردم جنگ می‌کنند. این رژیم مظهر ترور است و مرکز قدرت آن سپاه باید در لیست (گروه‌های) تروریستی اتحادیه اروپا قرارگیرد!»


سرکوب شدید اعتراضات در ایران شمار بیشتری از کشورهای اروپایی را به سمت تحریم سپاه پاسداران و احتمال قطع مذاکرات کنونی برجام سوق می‌دهد.


انتقاد تند آیت‌الله ایازی از احکام محاربه 

آیت‌الله ایازی عضو مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم از کسانی که "تاریخ روحانیت را به تاراج برده و به جای توصیه به آرامش و رعایت مصلحت و خویشتنداری، توصیه به کشتن می‌کنند"، انتقاد کرده است.


او گفته است دفاع از حقوق مسلمین و به رسمیت شناختن حق اعتراض و انتقاد "ورشکستگی" نیست، "آن جایی خودباختگی است که از خود رأی و استقلال نداشته باشند".


آیت‌الله ایازی عضو مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم گفته است اگر کسی روحانی مستقلی باشد و ورشکستگی هم نداشته باشد که از اجحاف دفاع کند، به قوه قضائیه توصیه می‌کند که از خشونت بپرهیزد.


آیت‌الله ایازی با این سخنان از بیانیه منتسب به مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم که اخیرا منتشر شده انتقاد کرده است. در این بیانیه این مجمع با دفاع از احکام اعدام‌ معترضان بازداشت‌شده در اعتراضات سراسری خواستار تداوم اجرای حکم اعدام برای دیگر معترضان شده است.


آیت‌الله ایازی همچنین با استناد به "آیه محاربه" از صدور حکم محاربه به شدت انتقاد کرده و گفته است: «محاربه مربوط به جنگ و اخافه و فساد با مردم است نه اعتراض مردمی که از بی‌کفایتی و ایجاد فقر و فلاکت و تورم، گرانی و عقب‌ماندگی به تنگ آمده‌اند.»


سکوت روحانیان و مراج تقلید 

در سه ماه‌ گذشته روحانیان برجسته و مراجع تقلید در ارتباط با سرکوب خشن و خونین خیزش مردمی توسط حکومت سکوت اختیار کرده‌اند.


مولانا عبدالحیمد، امام جمعه اهل سنت بارها این روحانیان را فرا خوانده است که سکوت خود را بشکنند. اما بعد از صدور بیانیه منتسب به مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم که بدون امضاء اعضای آن منتشر شده است برخی از روحانیان سکوت خود را شکستند.


محمدعلی ابطحی، از اعضای مجمع روحانیون مبارز هم در واکنش به بیانیه جامعه مدرسین در حمایت از اعدام‌ها گفته است: «موضعی که جامعه مدرسین گرفت موضع نامبارکی بود، گویا بر محفل اعدام می‌خواهند جشن شادی بگیرند.»


ویدا ربانی به هفت سال و سه ماه حبس تعزیری محکوم شد

علی مجتهدزاده، وکیل مدافع ویدا ربانی، روزنامه‌نگار از محکوم شدن موکلش خبر داده است.


بر اساس حکمی که توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری صادر شده ویدا ربانی به اتهام "اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور" به شش سال حبس و به اتهام "تبلیغ علیه نظام" به ۱۵ ماه حبس محکوم شده است.


در صورت تائید این حکم در مرحله تجدیدنظر، با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، شش سال حبس برای این رونامه‌نگار قابل اجرا خواهد بود.

مجتهدزاده گفته است که به رای صادره دادگاه علیه موکلش اعتراض خواهد کرد.

bottom of page