top of page

Source: DW

Dec 14, 2022

وزیر خارجه ایتالیا از تصمیم به احضار سفیر جدید ایران در رم خبر داده و می‌گوید، به شدیدترین وجه "نقض حقوق و آزادی‌های اساسی" را محکوم خواهد کرد. شبکه حقوق بشر کردستان از اتهام "محاربه" علیه یک دختر نوجوان خبر داده است.


در حالی که خبرها حاکی از ادامه اعتراضات به جمهوری اسلامی در نقاط مختلف ایران است، وزیر خارجه ایتالیا می‌گوید، سفیر جدید ایران را احضار خواهد کرد.


به گزارش رویترز، آنتونیو تایانی در پارلمان ایتالیا گفت، می‌خواهد به شدیدترین وجه "نقض مداوم حقوق و آزادی‌های بنیادین" توسط جمهوری اسلامی را محکوم کند: «من می‌خواهم سفیر ایران را به محض این که استوارنامه‌اش را به رئيس دولت ایتالیا ارائه دهد احضار کنم.»


رویترز با انتشار این خبر به اعدام محسن شکاری و مجیدرضا رهنورد، دو معترض زندانی در روزهای گذشته اشاره کرده و گفته است، ایران در اعتراضاتی که در سه ماه گذشته این کشور را فراگرفته سرویس‌های اطلاعاتی غرب را متهم می‌کند که با برپا کردن ناآرامی قصد ایجاد جنگ داخلی در این کشور را دارند.


سونیا شریفی دانش‌آموز "به محاربه متهم شد"

وبسایت شبکه حقوق بشر کردستان می‌نویسد، سونیا شریفی ۱۶ ساله اهل آبدانان استان ایلام که بازداشت شده و اکنون در کانون اصلاح و تربیت ایلام به‌سر می‌برد "به محاربه متهم شده است."


بنا بر این گزارش، این دانش‌آموز "سال دوم دبیرستان در ۲۸ آبان در منزل مادربزرگش توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد و بازداشت او با ضرب و شتم شدید همراه بود."


همچنین گفته می‌شود، بازجویان او را مجبور به "اعترافات اجباری درخصوص ساخت کوکتل‌مولوتوف و شعارنویسی" کرده‌اند.


در ادامه آمده است که دادسرای عمومی و انقلاب آبدانان و ایلام پاسخ دقیقی در مورد وضعیت پرونده سونیا به خانواده نمی‌دهند و در این مدت از پذیرش وکیل برای این پرونده نیز خودداری کرده‌اند.


اسرائيل از اخراج ایران از کمیسیون مقام زن استقبال کرد

یائیر لاپید، نخست‌وزیر اسرائيل تصمیم شورای اقتصادی ـ اجتماعی سازمان ملل متحد (اکوسوک) برای اخراج جمهوری اسلامی ایران از کمیسیون مقام زن "به دلیل نقض حقوق زنان" را ستود.


رویتزر می‌نویسد، قطعنامه‌ای که در مورد اخراج از این کمیسیون تصویب شد پیشنهاد آمریکا بود که پس از "سرکوب بیرحمانه معترضان در پی مرگ زنی جوان به نام مهسا امینی" طرح شد.


لاپید گفت، کشتن مهسا امینی و "نقض آشکار حقوق زنان"، جمهوری اسلامی را "فاقد شرایط لازم برای عضویت در این کمیسیون ساخته، کمیسیونی که با حقوق زنان سروکار دارد."


روزنامه جوان: خانه‌، دلار و سکه ترمز بریده‌اند

روزنامه جوان، نزدیک به سپاه پاسداران در شماره روز چهارشنبه ۲۳ آذر خود "علت‌العلل ناآرامی‌ها را تورم و گرانی" دانسته، به طوری که به نوشته این روزنامه، در "دولت کسی داوطلب صحبت کردن با مردم در این باره نمی‌شود."


این روزنامه اصولگرا نوشته است که مردم روزانه شاهد کاهش "حقوقی می‌شوند که می‌خواهند در پایان ماه دریافت کنند. و آن‌ها که شغل آزاد دارند از به‌هم ریختگی بازار بیش‌تر متضرر می‌شوند، مگر اندکی خاص."


احسان بداغی، روزنامه‌نگار، چهارشنبه ۲۳ آذر قیمت سکه را در دو روز ۱۴ مرداد ۱۴۰۰، زمان تحلیف ریاست جمهوری ابراهیم رئيسی و ۲۳ آذر ۱۴۰۱، در حال حاضر مقایسه کرده است.


نتیجه این مقایسه این بوده است: قیمت سکه کامل در روز تحلیف ۱۱ میلیون و ۳۶۰هزار تومان و اکنون بهای یک نیم‌سکه ۱۱ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان است. دلار نیز به ۳۸ هزار و ۵۰۰ تومان رسیده است.


قیمت یورو نیز امروز به حدود ۴۱هزار تومان افزایش یافته است.


حمید فرخ‌نژاد: «حکومت کودک‌کش مرده‌دزد»

حمید فرخ‌نژاد، بازیگر سرشناس ایرانی در استوری اینستاگرامی‌اش با انتشار تصویر یک دست خونین حکومت ایران را به "کودک‌کشی" متهم کرده است.

بر روی این تصویر این کلمات نقش بسته است: «حکومت کودک‌کش مرده‌دزد»


او همچنین در استوری دیگری نوشت: «بادها خبر از تغییر فصل می‌دهند! پشت کردن ارباب چینی به شما یک پیام مهم دارد: «آن‌ها دیگر روی اسب بازنده شرط‌‌بندی نمی‌کنند.»


در ادامه آمده است: «به‌زودی منتظر رؤیت انگشت شصت ارباب پوتین هم باشید.»

bottom of page