top of page

Source: DW

Dec 18, 2022

معترض ۱۹ ساله‌ محکوم به اعدام به بند عمومی رجایی شهر بازگشت. ترانه علیدوستی در تماس با پدرش از حضور در بند ۲۰۹ اوین خبر داد. امیر مقاره به دادسرا احضار شد و تعهد داد. نیکی کریمی قراردادها و پروژه‌هایش را لغو کرد.


محمد بروغنی، معترض ۱۹ ساله‌ای که به اعدام محکوم شده، پس از چهار روز انفرادی به بند عمومی بازگشته است. مارتین دیدنهوفن، نماینده مجلس آلمان که کفالت بروغنی را بر عهده گرفته با اعلام این خبر در توییتر نوشت: «زندگی او هنوز در خطر است و تلاش برای لغو حکم ادامه دارد.»


محمد بروغنی از ۲۳ آذر از بند عمومی خارج شده و به انفرادی بند ۳۹۰ رجایی شهر انتقال یافته بود. کنشگران حقوق بشر با مشابه دانستن  شرایط پیش از اعدام محسن شکاری، نسبت به سرنوشت بروغنی ابراز نگرانی شدید کرده بودند.


بروغنی در دادگاهی به ریاست ابوالقاسم صلواتی به اتهام "مشارکت در حریق فرمانداری پاکدشت و حمله منجر به جراحت" به یک مامور  حکم محاربه گرفته است.ترانه علیدوستی در بند ۲۰۹ اوین

سمیه میرشمسی، دستیار کارگردان در پیامی توییتری نوشته که ترانه علیدوستی در یک تماس تلفنی کوتاه با پدرش خبر داده که در بند ۲۰۹ اوین است و درخواست کرده که داروهایش را به زندان تحویل دهند. 


صبح یکشنبه گروهی از همکاران و دوستان ترانه علیدوستی جلوی زندان اوین جمع شدند. رخشان بنی اعتماد، پیمان معادی، سحر دولتشاهی، لیلی رشیدی، مینا اکبری، هنگامه قاضیانی، میترا حجار، غزل شاکری، امیرحسین فتحی و سعید روستایی از جمله این افراد بودند. حمید علیدوستی، بازیکن سابق تیم ملی فوتبال و پدر ترانه نیز در میان جمع بود.


خبرگزاری قوه قضاییه اعلام کرده که این بازیگر سرشناس سینما به دلیل "ادعاهای بدون ارائه سند" بازداشت شده‌است. علیدوستی از جنبش اعتراضی جاری حمایت کرده و در واکنش به اعدام محسن شکاری نیز نوشت: «حالا بنشینید و منتظر عواقب این خونخواری باشید.»اینستاگرام بعد از بازداشت ترانه علیدوستی، اکانت او را از دسترس خارج کرد. این اقدام در رسانه‌های حکومتی با سر و صدا و تبلیغات همراه شده؛ از جمله همشهری نوشته که چرا اینستاگرام با پلیس ایران همکاری نمی‌کند اما به کمک بازداشتی‌ها می‌رود.


نیکی کریمی همه قراردادهای خود را فسخ کرد

بازیگر و کارگردان سرشناس سینمای ایران در پستی اینستاگرامی با جنبش اعتراضی جاری اعلام همبستگی کرد و در متنی تند از توقف کلیه پروژه‌های سینمایی خود خبر داد.


نیکی کریمی در اینستاگرام نوشت: «در اين چند ماه خفقان و ارعاب نگو و ننويس و تلفن‌هاى ناشناس، گلويم از فريادهاى نزده خواب‌هايم پر از بغض و اشک و ابهام از اين برزخى است كه در آن تقلا مى‌كنيم. ديگر بس است، خسته شده‌ايم و به جان آمده‌ایم.»شماری  از کاربران شبکه‌های اجتماعی در استقبال از این پست اظهار خوشحالی کرده‌اند که بازداشت علیدوستی به ارعاب هنرمندان نیانجامیده است. 


احضار و اخذ تعهد از امیر مقاره خواننده  گروه "ماکان بند"

امیر مقاره صبح یکشنبه ۲۷ آذر پس از احضار به دادسرای اوین، باسپردن تعهد به خانه برگشته است. خبرگزاری تسنیم پیشتر از بازداشت این خواننده خبر داده و نوشته بود: «او بعد از تحویل وسایل شخصی به اطرافیانش بازداشت شد.»خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضاییه جمهوری اسلامی اما نوشت، این خواننده که به عنوان متهم احضار شده بود، پس از ادای توضیحات و دریافت تذکر و سپردن تعهد دادسرا را ترک کرد.


مقاره نیز خودش در اینستاگرام استوری گذاشته که با "مساعدت مقام قضایی" به خانه برگشته است.


شش سال زندان برای گلدوزی یک جمله

وجیهه پری زنگنه، گرافیست و نقاش به شش سال حبس محکوم شد. این هنرمند اصفهانی ۱۹ مهر و روزهای  آغاز جنبش اعتراضی به این اتهام که جمله‌"باید خون گریست" را روی لباسش گلذوزی کرده بود، بازداشت شد. این عبارتی است از یک جمله علی خامنه‌ای که گفته بود: «باید خون گریست بر جامعه اسلامی که حتی احتمال (رهبری) کسی مثل بنده در آن مطرح شود.»


وجیهه پری زنگنه، فوق لیسانس تصویرسازی، در دادگاه بدوی به ۱۵ سال حبس محکوم شده بود.bottom of page