top of page

Source: DW

Dec 2, 2022

دادگاه رسیدگی به پرونده کشته شدن یک بسیجی در کرج با ۱۵ متهم برگزار شد. سه تن از آنها زیر ۱۸ سال هستند و یک زوج نیز در معرض حکم اعدام قرار دارند. مسمومیت گروهی دانشجویان در چند دانشگاه گزارش شده است.


در دو روز گذشته، نهم و دهم آذرماه، دادگاه رسیدگی به قتل روح‌الله عجمیان از نیروهای بسیج با ۱۵ متهم در شعبه یک دادگاه انقلاب کرج به ریاست موسی آصف الحسینی برگزار شد.

طبق گزارش این دادگاه که در خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضاییه منتشر شده است، از میان ۱۵ متهم این پرونده سه نفر زیر ۱۸ سال سن دارند.

امین مهدی شکراللهی، آرین فرزام‌نیا و امیرمهدی جعفری متهمان زیر ۱۸ سال این پرونده هستند و قوه قضاییه هم این موضوع را تایید کرده است.


محمدمهدی کرمی و سیدمحمد حسینی متهمان ردیف اول این پرونده هستند.


دو تن دیگر از متهمان این پرونده حمید قره‌حسنلو و فرزانه قره‌حسنلو نام دارند. بر اساس گزارش‌ها، فرزانه قره‌حسنلو، کارشناس علوم آزمایشگاهی و حمید قره‌حسنلو، رادیولوژیست هستند و در برخی از منابع نیز پزشک معرفی شده‌اند که یک دختر ۱۰ ساله دارند.


شهریار شمس، فعال مدنی و زندانی سیاسی سابق در یک رشته توییت درباره این زوج نوشته است. به نوشته او نیمه شب ۱۳ آبان حدود ۱۰ مرد وارد خانه این زوج شده و مقابل چشمان دختر ۱۰ ساله آنها، این دو را با ضرب و شتم بازداشت کرده‌اند.


در اثر این ضرب وشتم دنده‌های حمید قره‌حسنلو دچار شکستگی می‌شود و بعد از ده روز مجبور می‌شوند او را به بیمارستان منتقل کنند. در دادگاهی که در روزهای نهم و دهم آذرماه برگزار شد این زوج به ''فساد فی‌الارض از طریق اقدام به قتل'' متهم شده‌اند.


 لازم به ذکر است که کیفرخواست این پرونده تنها ۹ روز پس از دستگیری این افراد صادر شده و دادگاه در کمتر از یک‌ ماه در حال برگزاری است.

به گزارش مجموعه فعالان حقوق بشر، هرانا در جریان اعتراضات دو ماهه اخیر حداقل ۱۸ هزار و ۱۹۵ نفر بازداشت و دست‌کم ۴۵۹ نفر کشته شده‌اند. ۶۴ نفر از کشته‌شدگان زیر ۱۸ سال هستند. 


"مسمومیت دسته‌جمعی" دانشجویان

کانال تلگرامی شورای صنفی دانشجویان کشور خبر داده که جمع کثیری از دانشجویان دانشگاه خوارزمی واحد کرج، به دلیل صرف غذای سلف، دچار مسمویت غذایی با علایم تهوع، بدن درد و تب و لرز شده‌اند.

به نوشته این کانال تلگرامی: «بحران مساله تا حدی است که درمانگاه دانشگاه سرم و مکان برای رسیدگی به دانشجویان ندارد و داروخانه‌ دانشگاه تعطیل است و به دانشجویان دختر حق خروج از خوابگاه در این تایم داده نمی‌شود تا بتوانند خود به وضعیت سلامتی‌شان رسیدگی کنند.»


روز جمعه ۱۱ آذر مدیر روابط عمومی دانشگاه خوارزمی به خبرگزاری ایرنا گفت که "نمونه‌برداری‌های لازم انسانی، مواد غذایی و آب مصرفی دانشجویان دانشگاه خوارزمی" انجام شده است. 

اتفاق مشابهی نیز پیشتر در دانشکده صنعتی دانشگاه اصفهان روی داده بود. همین مسئله باعث شده این گمانه در بین دانشجویان تقویت شود که این امر عمدی بوده است. اما سند و مدرکی دال بر عمدی بودن این مسئله هنوز در دست نیست.


"باید تکذیب کنید"

طبق اطلاعیه مرکز ملی فضای مجازی، وزارتخانه‌ها، موسسات، شرکت‌های دولتی و موسسات و نهادهای عمومی غیردولتی موظف شده‌اند تا ظرف مدت ۶۰ دقیقه "تکذیبیه پیرامون اخبار جعلی و تحریف شده در فضای مجازی از سوی دستگاه ذی‌ربط " را منتشر کنند.


این نهادها همچنین باید حداکثر ظرف ۲۴ ساعت "اطلاع رسانی موثر، دقیق، جامع و به هنگام" درباره "اخبار جعلی و تحریف شده پیرامون رویدادهای انعکاس یافته در فضای مجازی" انجام دهند.


تکذیب خبر صدور حکم اعدام دو نوجوان

دادستان عمومی و انقلاب سیستان و بلوچستان خبر صدور حکم اعدام دو نوجوان زیر ۱۸ ساله در زاهدان را تکذیب کرد.

مهدی شمس‌آبادی در گفت‌وگو با تسنیم، گفت که خبر صدور حکم اعدام برای دو نوجوان زیر ۱۸ سال در استان سیستان و بلوچستان به اتهام محاربه "قویا تکذیب می‌شود".


به گفته او: «نه تنها برای این دو فرد مذکور، بلکه تا امروز برای هیچ جوان و نوجوان زیر ۱۸ ساله‌ای در دادگاه کیفری یک به اتهام محاربه حکم اعدامی صادر نشده و این خبر از اساس کذب است.»

کانون حقوق بشر ایران خبر صدور حکم اعدام برای علی و محمد رخشانی ۱۵ و ۱۶ ساله به اتهام محاربه را منتشر کرده است.

جمهوری اسلامی یکی از معدود کشورهای دنیاست که در آن اعدام متهمان زیر ۱۸ سال اجرا می‌شود.

bottom of page