top of page

Source: DW

Nov 26, 2022

در یازدهمین هفته خیزش مردمی سران حکومت به دیدار بسیجی‌ها شتافتند. خامنه‌ای با بسیجیان دیدار حضوری و مجازی داشت. رئیسی به مقر بسیجی‌ها رفت. تحصن دانشجویان برای آزادی هم‌کلاسی‌های دربند و همبستگی با کردستان ادامه دارد.


علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی صبح روز شنبه ۵ آذر (۲۶ نوامبر) با بسیجیان دیدار کرد. رسانه‌های نزدیک به سپاه پاسداران گزارش دادند که خامنه‌ای علاوه بر این دیدار حضوری با "پنج میلیون نفر از بسیجیان سراسر کشور نیز به صورت ارتباط مستقیم و به صورت مجازی" دیدار کرده است.


خامنه‌ای در ستایش از اعضای این نهاد شبه نظامی گفت: «در این قضایای اخیر بسیجی‌های مظلوم خودشان مظلوم واقع شدند، برای اینکه نگذارند ملت، مظلومِ یک مشت اغتشاشگر غافل یا جاهل یا مزدور شود. خودشان مظلوم واقع می‌شوند، برای اینکه جلوی ظلم دیگران را بگیرند.»

خامنه‌ای در سخنان خود هیچ اشاره‌ای به اعتراضات اخیر و سرکوب و کشتاری که از سوی بسیجی‌ها و افراد موسوم به "لباس شخصی" صورت می‌گیرد، نکرد.


بیشتر بخوانید: کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل؛ استقبال جهانی و واکنش تند ایران


بسیج که نام رسمی آن "سازمان بسیج مستضعفین" است یک نیروی شبه‌نظامی وابسته به سپاه پاسداران است و وظیفه‌ای جز سرکوب اعتراضات مردم ایران نداشته است. این نهاد زیر مجموعه سپاه پاسدان، در  روز ۵ آذر سال ۱۳۵۸ تاسیس شد.

رهبران ایران از این نهاد نظامی برای سرکوب اعتراضات در ایران استفاده می‌کنند. در اعتراضات کنونی معترضین در بیش از ۱۵۳ شهر ایران علیه این نهاد سرکوبگر شعار دادند.


"خستگی و ریزش بدنه بسیج"


با طولانی شدن اعتراضات، اعتصابات و تحصن‌ها خبرهایی نیز از "خستگی ممتد" و "ریزش‌ بدنه بسیج" منتشر شده است.

در ملاقات سران حکومت با اعضای این گروه شبه‌نظامی هیچ اشاره‌ای به این موضوع نمی‌شود و بیشتر از "دوری آنها از خانوداه و فرزنداشان" سخن به میان می‌آید.

خبرگزاری تسنیم نوشته است ابراهیم رئیسی نیز به صورت سرزده از یگان ویژه فاتحین تهران بزرگ بازدید کرده است. رئیسی با تکرار حرف‌های روح‌الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی خطاب به بسیجی‌ها گفت: «امروز حفظ نظام اسلامی از اوجب واجبات است و حرکت در این مسیر اولویت دوچندان دارد.»

رئیس جمهور ایران هم در سخنان خود اشاره‌ای به سرکوب خونین بسیجیان به ویژه در زاهدان و کردستان نکرد. 

این در حالی است که در ۱۰ هفته "جمعه‌های اعتراضی" زاهدان معترضین هر بار شعار "مرگ بر بسیجی" سر دادند. در شهرهای دیگر ایران نیز مردم معترض بارها "بسیجی سپاهی، داعش ما شمائید" سرداده‌اند.

یکی دیگر از شعارهای معترضین "بسیجی جیره خور، آخرشه خوب بخور" بوده است. 


هرانا از دستگیری گسترده خبر داد


دستگیری‌ها نیز همچنان در ایران ادامه دارد. هرانا از دستگیری ۱۰ معترض از جمله یک نوجوان ۱۶ ساله خبر داده است.


تداوم تحصن‌ها برای آزادی دانشجویان زندانی 


طبق آماری که نهادهای مدافع حقوق بشر ارائه کردند اعتراضات در ۱۴۳ دانشگاه انجام گرفته و ۵۶۵ دانشجو تاکنون دستگیر شدند. 

آزادی دانشجویان دربند یکی از خواست‌های دانشجویان دانشگاه‌های کشور است. 

دانشجویان دانشکده نساجی دانشگاه صنعتی امیرکبیر روز شنبه ۵ آذر برای آزادی دانشجویان دربند دست به تحضن زدند.

دانشجویان با همخوانی سرود "سوگند به خون همرهانم" و با در دست داشتن عکس‌های دانشجویان زندانی به یاد همکلاسی‌های دربندشان تحصن کردند.   

دانشجویان امیر کبیر پلاکاردهایی نیز با شعار "زاهدان، کردستان، چشم و چراغ ایران" در دست داشتند.

هرانا، خبرگزاری مجموعه فعالان حقوق بشر از تحصن دانشجویان دانشکده ریاضی و علوم کامپیوتر دانشگاه صنعتی امیرکبیر در حمایت از اعتراضات مردمی خبر داده است.


در اصفهان نیز در پی مسمومیت بیش از ۲۰۰ دانشجوی دانشگاه صنعتی اصفهان، اعتراض گسترده و وسیعی در این دانشگاه شکل گرفته است و دانشجویان دست به اعتصاب غذا زدند.


کلیپ کانون حقوق بشر که "با بغض و غم تنظیم شد"


"کانون حقوق بشر ایران" کلیپی را منتشر کرده است که "با بغض و خشم و درد" تنظیم و منتشر شده است.در این کلیپ فریاد مادری شنیده می‌شود که بر مزار فرزندش به حاکمان کشور اعتراض می‌کند.

bottom of page