top of page

Source: DW

Nov 28, 2022

در یازدهمین هفته خیزش مردمی ایران به شهرک بنفشه در فردیس حمله شد. دو نوجوان دیگر به شمار کشته شدگان افزوده شد. وزارت خارجه ایران سفیر آلمان را احضار کرد. اعتراض ایرانیان در خارج از کشور ادامه دارد.


روز دوشنبه ۷ آذر در شبکه‌های اجتماعی اخبار متعددی از کشته‌شدن دو نوجوان دیگر توسط ماموران امنیتی و انتظامی منتشر شد. دو نوجوان ۱۶ ساله به نام‌های رضا کاظمی در کامیاران و ماهک هاشمی در شیراز کشته شدند.


رضا کاظمی روز ۳۰ آبان در اطراف کامیاران هدف گلوله جنگی قرار گرفته است. طبق این گزارش‌ها این نوجوان بعد از شش روز بستری بودن در بیمارستان، روز یکشنبه ۶ آذر جان خود را از دست داده است.


کانون حقوق بشر ایران از جان باختن ماهک (مائده) هاشمی نیز خبر داده که روز پنجشنبه سوم آذر از سوی نیروهای امنیتی مورد حمله قرار می‌گیرد و براثر ضربات باتوم جان می‌دهد. این نوجوان روز شنبه ۶ آذر در بندر کنگان بوشهر به خاک سپرده شد. 


شمار کودکان کشته شده به طور بی‌سابقه‌ای افزایش پیدا کرده است. تا کنون بیش از ۶۰ کودک دراعتراضات مردمی ایران جان خود را از دست داده‌اند. در اکثر تظاهرات معترضین جمهوری اسلامی شعارهایی چون، "حکومت کودک‌کش نمی‌خواهیم" و یا "مرگ بر حکومت کودک‌کش" سر دادند.


ادامه تحصن‌ها برای آزادی دانشجویان زندانی


تحصن دانشجویان روز دوشنبه ۷ آذر در دانشگاه‌های مختلف از جمله دانشکده ریاضی دانشگاه بهشتی تهران ادامه پیدا کرد. شوراهای صنفی دانشجویان ایران اعلام کرده است که این تحصن در اعتراض به بازداشت‌ها، تعلیق‌ها و ممنوع‌الورودی‌های اعمال شده جهت سرکوب دانشجویان انجام گرفته است.نهادهای مدافع حقوق بشر شمار دانشجویان بازداشتی را ۵۶۹ نفر اعلام کرده‌اند و دانشجویان برای آزادی همکلاسی‌های خود در ۱۴۳ دانشگاه پیوسته اعتراض کرده‌اند. 


حمله به شهرک بنفشه


توییتر "۱۵۰۰ تصویر" شب یکشنبه ۶ آذر از حمله به شهرک بنفشه واقع در پل فردیس خبر داده است. بر أساس این گزارش مردم در شهرک بنفشه از داخل خانه‌ها در حال شعار دادن بودند، نیروهای جمهوری‌اسلامی به خانه‌هایشان حمله کردند، داخل خانه‌ها گاز اشک‌آور انداختند، شیشه‌های ماشین‌ها را شکستند و تمام در و پنجره‌ها را تخریب کردند.


"جان آرش صادقی در خطر است"


اتحادیه آزاد کارگران ایران در توییتر از به خطر افتادن جان آرش صادقی، فعال دانشجویی زندانی خبر داده است. 

حسین صادقی پدر این زندانی با انتشار کلیپی در صفحه توئیتر خود نوشته است: «آرش برای تمام ایران نفس می‌کشید و برای تمام زندانیان می‌نوشت و با خانواده‌ها تماس می‌گرفت و دلداری می‌داد و در حد خودش کمک می‌کرد.»


خودکشی یک نوجوان دو روز بعد از آزادی در جلفا


عرشیا امامقلی‌‌زاده ‌علمداری، نوجوان ۱۶ ساله‌ای که به "جرم" عمامه‌پرانی در جلفا بازداشت شده و ۱۰ روز زندانی بود، تنها دو روز بعد از آزادی با قید وثیقه، خودکشی کرد و جان باخت. شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان گفته است که بلافاصله بعد از این اتفاق خانواده این نوجوان تحت فشار قرار  گرفته است.

طبق گفته شورای هماهنگی فرهنگیان این موضوع به هیچ وجه در رسانه‌ها بازتاب نداشته و پیکر این نوجوان با حضور جمع محدودی از اعضای خانواده به خاک سپرده شد.

طبق گفته این نهاد فرهنگیان این چندمین زندانی بازداشتی است که به فاصله‌ی کوتاهی بعد از آزادی موقت دست به خودکشی زده‌ است.

شورای‌ هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، این حادثه را "قتل حکومتی" دانسته است.


احضار سفیر آلمان به وزارت خارجه


فارس، خبرگزاری نزدیک به سپاه پاسداران از احضار سفیر آلمان برای سومین بار در یک ماه اخیر خبر داده است. 

فارس نوشته است در پی پیشگامی آلمان برای برگزاری نشست ویژه شورای حقوق بشر در مورد رویدادهای اخیر و "تکرار اظهارات مداخله‌جویانه و بی‌پایه و اساس مقامات آلمانی"، هانس اودو موتسل، سفیر جمهوری فدرال آلمان به وزارت امور خارجه احضار شد.

خبرگزاری ایسنا احضار سفیر آلمان را "ملاقات" توصیف کرده است.

در ادامه گزارش ایسنا آمده است که به سفیر آلمان گفته شد "قطعنامه اخیر نشست ویژه شورای حقوق بشر گامی اشتباه بر اساس رویکردی کاملا سیاسی و ابزاری نسبت به حقوق بشر می‌باشد و  از اساس مردود است و جمهوری اسلامی ایران با آن همکاری نخواهد کرد".

در این گزارش تاکید می‌شود همراهی آلمان و سایر کشورهای اروپایی "فاقد هر گونه وجاهت و صلاحیت برای طرح ادعاهای حقوق بشری می‌سازد".

خشم حکومت ایران از مقامات برلین، به دلیل پیشگامی آلمان و ایسلند برای برگزاری نشست ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل درباره سرکوب خونین اعتراض‌ها در ایران بالا گرفته است. این نشست در روز پنج شنبه سوم آذر منجر به تصویب قطعنامه‌ای شد که بر اساس آن شورای حقوق بشر، یک کمیسیون مستقل حقیقت‌یاب برای رسیدگی به نقض حقوق بشر در ایران از آغاز اعتراضات به مرگ مهسا امینی تشکیل خواهد داد. ایران گفته با این کمیسیون همکاری نخواهد کرد.


اعتراض در شهر کلن آلمان در مقابل بنای یونیسف


روزنامه "کلنر اشتات-آنسایگر" نوشته است هر هفته معترضین در کلن علیه رژیم ایران در مقابل کلیسای جامع این شهر تظاهرات می‌کنند.

معترضین این بار روز چهارشنبه ۳۰ نوامبر راس ساعت ۱۵ با تشکیل "زنجیره انسانی" در مقابل مقر سازمان یونیسف در خیابان Hönigerweg تجمع خواهند کرد. تظاهرکنندگان تصاویر کودکان خردسالی را که از زمان شروع اعتراضات در ایران کشته شده‌اند در دست خواهند گرفت.

این روزنامه آلمانی نوشته است که یونیسف برای مدت طولانی سکوت کرده است. در اعتراضات ایران تا کنون ۶۳ کودک کشته شدند. 

کریستین بیرکه به همراه همسرش، دکتر مینا نصیری، پزشک ساکن شهر کلن، تظاهرات را سازماندهی می‌کنند.

بیرکه می‌گوید با تشکیل یک زنجیره انسانی و با در دست داشتن پوستری از کودکان خردسال کشته شده اعتراض خواهند کرد. سپس قرار است تصاویر کشته‌شدگان با شمع به عنوان یادبود در مقابل ورودی اصلی یونیسف قرار گیرد.

بیرکه تاکید می‌کند: «از دیدگاه ما، یونیسف با توجه به اعتراض‌هایی که دو ماه و نیم ادامه دارد، برای مدت طولانی غیرفعال بوده است. این نهاد بین‌المللی ویژه کودکان برای مدت طولانی فقط دو پیام توییتری فرستاده. برای یک نهاد بین‌المللی بزرگ که متعهد به حمایت از کودکان در سرتاسر جهان است، این بسیار کم است.»

پس از اعتراضات فراوان به یونیسف، این نهاد بالاخره شامگاه یکشنبه ۶ آذر (۲۷ نوامبر) در بیانیه‌ای کشتار کودکان در ایران را محکوم کرد.

یونیسف در این بیانیه اعلام کرده است که جمهوری اسلامی به عنوان یکی از اعضای کنوانسیون حقوق کودک موظف به رعایت و اجرای حقوق کودکان برای زندگی، حریم خصوصی، آزادی اندیشه و تجمع مسالمت‌آمیز است.


ادامه افشاگری گروه هکری بلک‌ریوارد


گروه هکری بلک‌ریوارد فایل صوتی دیدار قاسم قریشی جانشین سازمان بسیج با گروهی از مدیران رسانه‌های بسیج را منتشر کرده که از برنامه‌ریزی سپاه پاسداران برای جام جهانی با همکاری قطر حکایت می‌کند.

در فایل صوتی لو رفته قاسم قریشی، جانشین سازمان بسیج روز سه‌شنبه ۲۴ آبان خطاب به گروهی از خبرنگاران بسیجی می‌گوید "ضد انقلاب" حدود ۵۳۰۰ بلیت خریده‌  که بیش از ۵۰۰ عدد آن متعلق به "منافقین شناخته شده است".

 قریشی در ادامه می‌گوید قطر قول داده افرادی را که برای جمهوری اسلامی ایران "وجودشان مضر است" راه ندهند.

این مقام نظامی تاکید می‌کند که طرح این بوده که هم فضای عمومی و هم فضای استادیوم را کنترل بکنند.

قریشی در نشست با بسیجی‌ها در روز سه‌شنبه ۲۴ آبان همچنین می گوید قطر قول داده مانع حضور افراد مدنظر جمهوری اسلامی از جمله خبرنگاران تلویزیون ایران اینترنشنال در جام جهانی شود.

برنامه ریزی جمهوری اسلامی برای سرکوب خیزش مردمی به کمک تیم ملی ایران بعد از هک شدن خبرگزاری فارس افشا شد.

وبسایت خبرگزاری فارس توسط گروه هکری بلک‌ریوارد (پاداش سیاه) هک شد.

در جریان هک این خبرگزاری وابسته به سپاه، دوسند افضا شد که طبق آنها طرحی برای استفاده از جام جهانی فوتبال در مقابله با جنبش اعتراضی مردم ایران به نام "طرح عملیات جام جهانی" تدوین شده که از جمله شامل تهدید و تطمیع بازیکنان تیم ملی ایران، برگزاری جشن برای برد تیم ملی و هماهنگ‌سازی کارلوس کی‌روش، سرمربی تیم با جمهوری اسلامی می‌شود.

بیشتر بخوانید: گسترش دامنه اعتصاب کامیونداران، آزادی ۴۶ معترض بازداشتی

این گروه هکری، فارس را "بنگاه لجن پراکنی فارس" نامیده و گفته است: «بخش اعظم نامه اعمال سیاه تک تک کارکنان رسمی و همکاران غیررسمی آن با جزییات تمام در اختیار ماست و این هشدار را به سایر جیره‌خواران سپاه و آخوندها می‌دهیم که روزهای تاریک و سختی در انتظارشان است. به سراغ تک تک تان خواهیم آمد.»


۳۰ روز از دستگیری توماج صالحی گذشت


۳۰ روز از ربوده شدن توماج صالحی رپر مشهور ایرانی می‌گذرد. خانواده توماج صالحی هنوز موفق به دیدار با او نشده‌اند.

در حساب کاربری توماج صالحی که توسط نزدیکان او اداره می‌شود، آمده است: «شنیده‌های متعددی از آسیب‌های شدید جسمی به او اعم از شکستگی پا و انگشتان دست و ضربات متعدد به صورت او وجود دارد که گفته می‌شود از علل اصلی عدم اجازه ملاقات او با خانواده است.»

bottom of page