top of page

Source: Iranintl

Dec 6, 2022

روز سه‌شنبه ۱۵ آذر، دانشجویان شماری از دانشگاه‌های کشور بار دیگر دست به تحصن زدند. این دانشجویان همچون سه ماه گذشته، تجمعاتی اعتراضاتی را هم‌سو با خیزش انقلابی مردم ایران علیه جمهوری اسلامی برگزار کرده و خواهان آزادی دانشجویان زندانی شدند.


در دومین روز از اعتصابات هماهنگ ۱۴، ۱۵ و ۱۶ آذر، دانشجویان از رفتن سر کلاس‌های درس خودداری کرده و در اعتراض به بازداشت، سرکوب و ممنوع‌الورودی هم‌کلاسی‌های خود، تجمعات اعتراضی بر پا کردند.در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، دانشجویان پرفورمنسی اعتراضی علیه بازداشت، سرکوب دانشجویان و شیوه‌نامه جدید انضباطی اجرا کردند.

این دانشجویان در اعتراض به شیوه‌نامه انضباطی جدید که حق اعتراض و تجمع را از آن‌ها گرفته، به شکل نمایشی در سکوت تمام، با چشمان و دهان بسته بر سطوح بلند دانشکده ایستادند.

در کردستان اما دانشجویان دانشگاه سنندج و دانشجویان دانشگاه فنی دخترانه این شهر، در همراهی با فراخوان‌های اعتصاب، از رفتن به کلاس‌های درس خودداری کردند.

دانشجویان دانشکده برق خواجه‌نصیر نیز با شعار‌هایی از جمله «‌رهبر مسلمینه، نوکر روس و چینه» تجمع کردند.

این دانشجویان همچنین در تجمع خود شعار دادند: «این همه سال جنایت، مرگ بر این ولایت»، «امسال سال خونه، سیدعلی سرنگونه» و «آزادی آزادی آزادی» ...


در دانشگاه علامه طباطبایی نیز شماری از دانشجویان در صحن این دانشگاه تجمع و از دانشجویان تعلیق شده حمایت کردند. دانشجویانی که خواهان ورود به دانشگاه هستند اما پشت در بسته مانده‌اند.

ویدیوهای منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی نشان می‌دهند دانشجویان پردیس مرکزی این دانشگاه هم با تجمع در محوطه دانشگاه فریاد «آزادی آزادی آزادی» سر دادند.


معترضان همچنین تصاویر تعدادی از دانشجویان زندانی و بازداشتی دانشگاه علامه مانند هستی امیری، نازیلا معروفیان، آرش صادقی، ملیکا قراگوزلو، میلاد عبدی و رادبه کشاورز را بالا بردند.

دانشجویان دانشگاه شریف در برابر علیرضا زاکانی شهردار تهران که به این دانشگاه رفته بود، فریاد «مرگ بر خامنه‌ای» سر دادند.


پیش از ظهر سه‌شنبه اما صحن دانشگاه شریف شاهد حضور پررنگ نیروهای حراستی بود که در گروه‌های چند نفره در دانشگاه گشت می‌زدند و هر تجمع احتمالی را متفرق می‌کردند.


این جو امنیتی در پی حضور علیرضا زاکانی، شهردار تهران، در سالن جابر دانشکده شیمی این دانشگاه اتفاق افتاد.

بر اساس گزارش‌ها، حضور دانشجویان در این سالن محدود شده و حراست با آنان برخورد کرده است.


کانال شوراهای صنفی دانشجویان اما خبر داد چند مورد تعقیب و گریز بین نیروهای حراست و دانشجوها نیز اتفاق افتاده که با شعار «منشورشون چاخانه، دانشگاه پادگانه» از سوی دانشجویان همراه بوده است.


هم‌زمان، سخنرانی علیرضا زاکانی با اعتراض دانشجویان همراه بود؛ از جمله هنگامی که او گفت «چه کسی در نظام تبلیغی غرب به فکر زن، زندگی و‌ آزادی ماست؟» و با پاسخ یک دانشجو مواجه شد که «نکنه شما هستی؟»

شهردار تهران در اظهارات خود همچنین خطاب به یک دانشجوی معترض گفت: «وقتی می‌خواهی اسم انقلاب را ببری گلویت را خوب بمال تا در گلویتان گیر نکند.»


از سوی دیگر، جمعی از دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف در طبقه همکف ساختمان ابن‌سینا که مشرف به دفتر انجمن اسلامی است، پارچه‌هایی اعتراضی نصب و «سرود آزادی» مهدی یراحی را پخش کردند.


در دانشگاه علم و صنعت هم علاوه بر تجمع‌های اعتراضی، جمعی از دانشجویان مهندسی شیمی از اساتید دانشکده خود برای امضای بیانیه‌شان در حمایت از خواسته‌های دانشجویان قدردانی کردند.


در آستانه روز دانشجو و ۱۶ آذر همچنین گروه هکری «‌براندازان» از هک صدها وب‌سایت دانشگاه‌های مختلف ایران و سایت‌های زیرمجموعه آنها خبر داد و اعلام کرد به زودی هشت گیگابایت اطلاعات دانلود شده به جز اسناد شخصی دانشجویان را منتشر می‌کند.

روز گذشته (دوشنبه) نیز دانشجویان دانشگاه‌های چندین شهر ایران دست به اعتصاب و اعتراض زدند.


دانشجویان دانشگاه‌های سنندج، خواجه نصیر، دانشگاه گیلان، دانشگاه آزاد رشت، علوم پزشکی شیراز، هنر شیراز، علوم پزشکی اصفهان، آزاد شهر قدس، تهران، علم و صنعت، دانشجویان دانشگاه‌های استان مازندران و ...، با انتشار بیانیه‌هایی در حمایت و پشتیبانی از اعتصاب‌های بازاریان و کسبه سراسر کشور اعلام کرده بودند در این سه روز اعتصاب خواهند کرد.

bottom of page