top of page

Iranintl

Nov 16, 2022

دانشجویان بیش از ۱۵ دانشگاه کشور همزمان با اعتصاب‌های گسترده اصناف و در تداوم خیزش انقلابی ایرانیان علیه جمهوری اسلامی، روز ۲۵ آبان در دانشگاه‌های مختلف تحصن کردند. آنان از رفتن به سر کلاس‌های درس سر باز زدند. در مدرسه‌ها نیز دانش‌آموزان به اعتراضات خود ادامه می‌دهند.

روز چهارشنبه و در دومین روز از فراخوان‌های سه روزه اعتراض و اعتصاب در سومین سالگرد آبان خونین ۹۸، دانشگاه‌های مختلف ایران مبدل به صحنه اعتراض شدند.دانشجویان دانشگاه چمران اهواز در تجمعات اعتراضی خود شعار دادند: «ما اومدیم دوباره، آبان ادامه داره».دانشجویان دانشکده پزشکی شیراز هم در تجمع اعتراضی خود رو به بسیجی‌ها شعار «هیز تویی هرزه تویی، زن آزاده منم» سر دادند.


ویدیوهای رسیده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهند دانشجویان دانشگاه هنر و معماری پارس در تهران، در تجمع خود شعارهایی چون «نه نون داریم نه خونه، حجاب شده بهونه» سر دادند.


دانشجویان علوم پزشکی کردستان هم به یاد ارشاد رحمانیان، از کشته‌شدگان اعتراضات آبان ۹۸ تجمع کردند و شعارهایی از جمله «بی‌طرفی، بی‌شرفی»، «قسم به خون یاران، ایستاده‌ایم تا پایان» و «ژن ژیان ئازادی» سر دادند.

دانشجویان دانشگاه کردستان همچنین در تجمع خود شعارهایی چون «‌امسال سال خونه سید‌علی سرنگونه» و «‌مرگ بر دیکتاتور» دادند.


کانال شوراهای صنفی دانشجویان کشور نیز از تجمع دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی قزوین با شعار «هر یه نفر کشته شه، هزار نفر پشتشه» خبر داد.

در دانشگاه تربیت مدرس تهران نیز دانشجویان با سر دادن شعار «آزادی» و در دست داشتن پلاکاردهای «زن زندگی آزادی» تجمع کردند.

دانشجویان دانشکده برق و کامپیوتر دانشگاه خواجه نصیر با شعار «دانشجو تعلیق بشه، دانشگاه تعطیل می‌شه» تجمع کردند.


از سوی دیگر معاون دانشجویی دانشگاه علامه‌ طباطبایی گفت: «در وقایع شب گذشته (سه‌شنبه) خوابگاه دخترانه سلامت، دو دانشجو مصدوم شدند».

او گفت این احتمال وجود دارد که نیروهای امنیتی در بیرون از خوابگاه، از گاز اشک‌آور و تفنگ ساچمه‌ای استفاده کنند و گاز اشک‌آور با وزش باد به خوابگاه وارد شود.

ویدیویی هم از اعتراضات دانش‌آموزی به ایران‌اینترنشنال رسیده است که بر اساس آن، پسران دانش‌آموز در تهران با شعار «مرگ بر دیکتاتور» به خیابان آمدند.


تداوم اعتراض‌ها و تحصن‌های دانشجویان در کنار تعطیلی مغازه‌ها و بازارهای شهرهای مختلف ایران در پاسخ به فراخوان‌های هماهنگی است که برای فرا رسیدن سالگرد کشتار معترضان در آبان سال ١٣٩٨ منتشر شدند.

روز سه‌شنبه نیز دانشجویان دانشگاه‌های کردستان، گیلان، اصفهان، آمل، کرج، بهشتی، شریف، امیرکبیر، هنر تهران، خواجه نصیر، تربیت مدرس، علم و فرهنگ، جندی شاپور و چمران اهواز، آزاد تبریز، رازی کرمانشاه، دامغان، شیراز، خمینی شهر، آزاد تهران مرکز، تهران غرب، علوم تحقیقات، نوشیروانی بابل و ...، به یاد کشته‌شدگان آبان ۹۸ تحصن کردند و به اعتصابات سراسری پیوستند.

bottom of page