top of page

Source: IranWire

Dec 3, 2022

سازمان حفاظت محیط زیست ایران امروز ۱۲ آذر ۱۴۰۱ از کشف دو توله یوزپلنگ در پارک ملی توران خبر داد.


بر اساس اعلام این سازمان این دو یوزپلنگ آسیایی که گفته می شود کمتر از یک ماه سن دارند، توسط چوپانی از طبیعت جدا شده بوده و شب گذشته به منظور مراقبت به پاسگاه محیط بانی توران منتقل شده اند.


حسن اکبری، معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست، در این رابطه توضیح داد: «چوپانی این دو یوز را از طبیعت برداشته و مدتی در آغل دام هایش نگه داشته است. همکاران محیط بان ما متوجه این موضوع شده اند. خود چوپان هم همکاری کرده و سعی کرده اند دو یوز توله را به محل زنده گیری منتقل کنند اما فایده ای نداشته است.»


اکبری در پاسخ به این پرسش عصر ایران که آیا امکان بازگرداندن این دو یوز یک ماهه به طبیعت وجود دارد؟ گفت: «خوش بین نیستیم که امکان برگرداندن یوزها به طبیعت باشد. احتمال بازگشت آنها به طبیعت خیلی کم است. البته دیروز سعی داشتیم یوز مادر را پیدا کنیم و کاری کنیم که توله ها را با خودش ببرد اما هنوز نتوانستیم از مادر اطلاعی به دست بیاوریم.»


او درباره آخرین وضعیت توله یوزها نیز توضیح داد: «چون دیشب هوا خیلی سرد بود مجبور شدیم توله ها را به پاسگاه محیط بانی منتقل کنیم. همکاران ما مراقبت آنها هستند. محیط بانان تلاش می کنند از یوزمادر سراغی بگیرند اما احتمالا مجبور شویم توله ها را از منطقه خارج کنیم و به مکانی با دسترسی بهتر به دامپزشک و امکانات منتقل کنیم.»


به گفته این مدیر سازمان محیط زیست زایمان یوز در نیمه دوم پاییز امری نادر است و جنسیت توله ها هنوز مشخص نشده است.

یوزپلنگ آسیایی گونه در معرض خطر انقراض است. ایران آخرین پناهگاه این گونه منحصربفرد از گربه سان هاست. برآورد دقیقی از جمعیت این گونه در ایران وجود ندارد. برخی کارشناسان تعداد آنها را زیر پنجاه قلاده و برخی دیگر زیر سی قلاده ارزیابی می کنند.


هفته گذشته سازمان محیط زیست با انتقاد از کمبود اعتبارات حفاظت تنوع زیستی خبر داد که بودجه سالانه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی تنها پنج میلیارد تومان است.

bottom of page