top of page

Source: DW

Dec 19, 2022

طبق گزارش‌ها محمد حاجی‌ رسول‌پور که به دلیل "شکنجه به کما" فرو رفته بود، در پی "شدت جراحات وارده" جان باخت. به گزارش هه‌نگاو یک شهروند سنندجی نیز با هدف اخذ اعتراف اجباری تحت "شکنجه‌های شدید روانی و جسمی" قرار دارد.


به گزارش سازمان حقوق بشری "هه‌نگاو" یک زندانی سیاسی کرد اهل بوکان که بازداشت و شکنجه شده بود، در پی شدت جراحات وارده جان خود را از دست داد. محمد حاجی‌ رسول‌پور از ۲۲ آذرماه در کما رفته و به بیمارستان منتقل شده بود. به نوشته هه‌نگاو او بامداد ۲۸ آذر در بیمارستان "قلی‌پور" در شهر بوکان جان باخت.

بنا بر این گزارش محمد حاجی‌ رسول‌پور نخستین بار ۹ مهرماه بازداشت و پس از ۱۶ روز به قید وثیقه آزاد شده بود. او دوم آذر ماه زمانی که در مغازه‌اش بود، بار دیگر توسط نیروهای سرکوبگر بازداشت و به زندان منتقل شد.


به نوشته هه‌نگاو پیگیری‌های خانواده او تا زمان انتقالش به زندان بدون نتیجه مانده بود. یک منبع مطلع به این سازمان حقوق بشری گفته در طول دومین دوره بازداشت محمد حاجی‌ رسول‌پور، نیروهای امنیتی از دسترسی او به آب آشامیدنی ممانعت کرده‌اند و همین امر منجر به تشدید وخامت وضعیت او و در نهایت فرو رفتن به کما و انتقالش به بیمارستان شده است.


آژانس خبررسانی کردستان "کوردپا" در گزارشی نوشته این شهروند ۵۷ ساله ۲۲ آذر ماه با قید وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی موقتا آزاد و مستقیما به بیمارستان منتقل شده بود. گفته شده محمد حاجی رسول‌پور به دلیل وضعیت وخیم جسمانی توانایی تکلم خود را از دست داده بود.


به نوشته هه‌نگاو از زمان آغاز اعتراضات سراسری به مرگ مهسا (ژینا) امینی در بازداشت گشت ارشاد، تا کنون ده شهروند کرد در حین بازداشت و تحت شکنجه جان خود را از دست داده‌اند.شکنجه با هدف اخذ اعتراف اجباری

هه‌نگاو همچنین گزارش داده یک شهروند اهل سنندج به نام سیروان محمدی نیز برای گرفتن اعتراف اجباری تحت شکنجه‌های شدید قرار دارد.


به گفته این سازمان سیروان محمدی روز ۲۵ آبان بازداشت و به قرارگاه شهرامفر منتقل شده است. در طول مدت بازداشت یک ماهه، این جوان سنندجی برای اعتراف به "دریافت وجه از جریانات ضد انقلاب مستقر در اروپا" تحت شکنجه‌های جسمانی و روانی قرار گرفته و پیگیری‌های خانواده‌اش تا کنون نتیجه‌ای نداشته است.

پرونده سیروان محمدی به بازپرسی دادسرای انقلاب سنندج ارسال و یکی از اتهامات او "اخلال در نظم و آسایش عمومی" عنوان شده است.


بازداشت یک دانشجوی دانشگاه خوارزمی کرج

خانواده ارژنگ مرتضوی، دانشجوی دانشگاه خوارزمی کرج، با انتشار ویدئویی از دستگیری او توسط نیروهای امنیتی خبر داده‌اند. در این ویدئو برادر و مادر ارژنگ مرتضوی دیده می‌شوند و برادر او می‌گوید که ارژنگ صبح روز ۲۶ آذر پس از تماس حراست دانشگاه برای مراجعه و دریافت کارت دانشجویی توقیف‌شده‌اش، مقابل دانشگاه "ربوده شده و گوشی او خاموش می‌شود."


خانواده این دانشجو می‌گویند مراجعه‌شان به نهادهای قضایی و دانشگاه خوارزمی کرج برای پیگیری و اطلاع از وضعیت او بی‌نتیجه مانده و مسئولان اظهار بی‌اطلاعی کرده‌اند.به گفته برادر ارژنگ مرتضوی او در تماسی تلفنی که از "اطلاعات" داشته عنوان کرده "بهم گفته‌‌اند که تا چند روز آینده من را آزاد می‌کنند."


رادر ارژنگ مرتضوی می‌گوید: «ما همه مثل برادرم معترض هستیم به فقر، گرانی، بیکاری، نبود آزادی بیان.»


خانواده این دانشجوی بازداشتی خواستار آزادی هرچه سریعتر او شده‌اند و تأکید کرده‌اند مسئولیت جان او بر عهده حکومت جمهوری اسلامی است.


پدر ارژنگ مرتضوی، عبدالرسول مرتضوی، یکی از جانبازان جنگ هشت‌ ساله ایران و عراق و از هواداران بیانیه ۱۴ فعال سیاسی است که از جمله به اتهام‌های "توهین به اسلام، اهانت به خمینی و خامنه‌ای، براندازی، تبلیغ علیه نظام و تشویش اذهان عمومی" محاکمه و به  ۲۶ سال حبس محکوم شده است.


فراخوان‌ برای اعتصابات و اعتراضات در روزهای ۲۸، ۲۹ و ۳۰ آذر

شورای هماهنگی و همبستگی کارکنان و بازنشستگان رسمی صنعت نفت ایران با انتشار بیانیه‌ای اعتصاب گسترده کارگران رسمی نفت در روز شنبه ۲۶ آذر را "آغازی بر دادخواهی همه حقوقی که باید می‌گرفتیم و تا کنون از دستیابی از آن بازمانده‌ایم" توصیف کرد.


در این بیانیه که روز یکشنبه ۲۷ آذر ماه منتشر شده با تأکید بر "ایستادگی در برابر ستمگران" آمده: « اکنون پس از سالها بی مهری دولتمردان زمان آن رسیده است که خاموش نمانیم، دولتمردان باید بدانند که اگر، کارکنان صنعت نفت تاکنون از قدرت همبستگی خویش برای گرفتن حق خود استفاده نکرده است، ناشی از نجابت این زحمتکشان بوده و نه هیچ چیز دیگر.»بخوانید: تجمع اعتراضی کارکنان رسمی نفت در شهرهای ماهشهر، گچساران و اهوازاین شورا خواستار اجرای "درست قانون و وظایف و اختیارات صنعت نفت و همچنین اصلاح حقوق پایه بر اساس تورم شده و تأکید کرده وضعیت صندوق بازنشستگی نفت باید مورد بررسی قرار گیرد تا "دست‌های پیدا و پنهانی که نه برای آینده کارکنان که فقط برای پرکردن جیب‌های خود مشغول زد و بند می‌باشند" کوتاه شوند.


در این بیانیه پس از طرح شش خواسته، هشدار داده شده چنانچه موارد درخواستی ظرف یک هفته از روز ۲۶ آذر، تحقق پیدا نکنند، "سومین گام از اعتراضات مدنی و صنفی" به اجرا گذاشته خواهد شد.


طی روزهای اخیر فراخوان‌های گسترده‌ای برای اعتصاب و اعتراض سراسری در روزهای ۲۸، ۲۹ و ۳۰ آذر منتشر شده است. در این فراخوان‌ها از مردم دعوت شده تا با اعتراضات خیابانی محله‌محور، اعتصاب و اعتراضات گسترده علیه حکومت همراه شده و شب یلدا را "به طولانی‌ترین شب انقلاب در همبستگی با زندانیان سیاسی و بازداشت‌شدگان و خانواده کشته‌شدگان انقلاب" تبدیل کنند.مرکز همکاری احزاب کردستان نیز با انتشار بیانیه‌ای از این فراخوان‌ها حمایت کرده و از تمامی کنشگران سیاسی و مدنی، احزاب و سازمان‌های سیاسی و شهروندان خواسته تا با اتحاد و  پشتیبانی از این اعتصاب‌ها و پایان دادن به اعدام معترضان وآزادی همه زندانیان سیاسی " بار دیگر صدای رسای خود را برای سرنگونی جمهوری اسلامی ایران به گوش جهانیان برسانند.

bottom of page