top of page

Source: DW

Dec 15, 2022

بنا به درخواست دو حزب اپوزیسیون آلمان پارلمان این کشور جلسه‌ای را به موضوع اعتراضات در ایران اختصاص داد. در این جلسه از جمله در مورد سیاست خارجی فمینیستی و چگونگی حمایت بیشتر از اعتراضات مردم ایران بحث شد.


بوندستاگ، پارلمان فدرال آلمان، روز پنجشنبه ۱۵ دسامبر ۲۰۲۲ (۲۴ آذر ۱۴۰۱) نشستی را بنا به درخواست دو حزب دموکرات و سوسیال مسیحی در صحن اصلی پارلمان در حمایت از جنبش اعتراضی مردم ایران اختصاص داد.


در این نشست که با حضور آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمان برگزار شد، نمایندگان فراکسیون‌های مختلف پارلمان در مورد اعتراضات مردمی در ایران نظر دادند و حمایت خود را از زنان و مردان ایران اعلام داشتند.


توضیح سیاست خارجی فمینیستی وزیر خارجه آلمان

لامیا کدور، از حزب سبزها که خود تبار سوریه‌ای دارد، به عنوان نخستین سخنران در باره سیاست خارجی فمینیستی گفت، چنان که دولت آلمان و به ویژه آنالنا بربوک، وزیر امور خارجه آلمان به تکرار گفته است، اعتراضات ایران "فمینیستی" است و این بدان معنا نیست که در وجه عمده از سوی زنان و برای زنان صورت می‌گیرند. 


در این موج اعتراضات که از سه ماه پیش در جریان است، مردان با حضور خود در کنار زنان با به خطر انداختن جان خود، مسئله بر سر اعتراض به رژیم پایمال‌کننده حقوق مردم و کلیت دستگاه ظالم حاکمیت ایران است.


این نماینده حزب سبزها افزود، سیاست خارجی فمینیستی در راستای رویکرد آزادی‌خواهانه و حمایت‌گرایانه از گروه‌هایی که به حاشیه رانده شده‌اند، عمل می‌کند. سیاست خارجی فمینیستی همواره معیارهای حقوق بشر را مد نظر دارد، به ویژه در مورد کودکان، انسان‌های با معلولیت بدنی و روحی، انسان‌هایی که به دلایل گرایش‌های جنسیتی، تعلق مذهبی و قومی و نژادی تحت پیگرد قرار می‌گیرند.


به همین دلیل بسیاری از مردان در ایران این مسئله خیلی زود دریافتند و با همبستگی دلیرانه به حمایت از اعتراضات برخاستند.

لامیا کدور افزود، این درک از سیاست خارجی فمینیستی از پتانسیل قوی در راستای صلح برخوردار است که جزو لاینفک حوزه دیپلماسی بین‌المللی است.


نماینده حزب سبزها اعدام محسن شکاری و مجید رضا رهنورد را بربرمنشانه و شوک‌آور خواند؛ دو جوانی که برای ایرانی آزاد و عاری از سرکوب‌ها به اعتراضات پیوسته بودند." اعدام این دو جوان که برای ما غیرقابل تصور است، رویکردی است که سال‌های طولانی یک واقعیت در ایران است."


او افزود که رژیم ملایان در ایران به جای این‌که به سوی اصلاحات برود، سیاست سرکوب را در پیش گرفته است، اما در این رویکرد خود موفق نخواهند شد. به همین دلیل زنان و مردان شجاع ایران همچنان به خیابان می‌روند و به همین دلیل به حمایت ما نیاز دارند.


لامیا کدور گفت که وزیر خارجه آلمان در راستای سیاست خارجی فمینیستی خود در همگرایی با دولت فرانسه تحریم‌هایی علیه مقامات ایران وضع کردند و در شورای حقوق بشر سازمان ملل، تلاش‌های وزیر خارجه آلمان به تصویب قطعنامه‌ای انجامید که رژیم ایران را محکوم کرد و قرار است کمیته‌ای متشکل از کارشناسان مستقل برای بررسی جنایت‌هایی که در ایران صورت گرفته است، مستند شوند.


کدور در پایان تأکید کرد که جنبش اعتراضی زنان ایران الهام‌بخش برای تمام زنان و دختران در سراسر منطقه است، چنان که در سوریه و افغانستان نیز زنان به خیابان‌ها می‌روند و برای حقوق خود مبارزه می‌کنند، اما در افکار عمومی بازتاب چندانی ندارد. او آخرین جمله خود را با عبارت "زنده باد آزادی" و "ژن، ژیان، آزادی" به پایان رساند.


یوهان داوید وادِپول، معاون رئیس فراکسیون حزب دموکرات مسیحی آلمان به عنوان سخنران بعدی به توضیح علت درخواست فراکسیون خود پرداخت. او ضمن اشاره به نقطه آغاز این اعتراضات، این جنبش علیه رژیم سرکوبگر ایران را در طول تاریخ جمهوری اسلامی بی‌سابقه خواند؛ رژیمی که به گفته او ده‌ها سال است زنان را سرکوب و مقهور خود ساخته است.


"معترضان ایران شکل دیگری از حکومت را می‌خواهند"

این نماینده حزب دموکرات مسیحی گفت، اعتراضاتی که نخست با شمار زیادی زنان دلیر آغاز شد، به تدریج لایه‌های گسترده‌ای از جامعه، از جمله دانشجویان، تاجران و طبقه متوسط به آن پیوستند. خواست آن‌ها مشخص است: تغییر بنیادی در نظام حکومتی و اجتماعی ایران. این نسل، برخلاف نسل والدین آن‌ها، بیش از ۶۰ درصد جمعیت ایران، تقریبا در همان مقیاس جامعه آلمان است، که زیر ۳۰ سال هستند، هیچ رابطه و پیوندی با اصلاحات نوع اسلامی ندارند، آن‌ها خواستار شکل دیگری از حکومت هستند.


وادپول افزود رژیم ترور اسلام‌گرا، با محوریت رئیس‌جمهور رئیسی و سپاه پاسداران، می‌کوشد این اعتراضات را سرکوب کند. نتایج این اقدام وحشتناکتند. هم‌اکنون بیش از ۱۸هزار نفر بازداشت شده‌اند، بیش از ۴۰۰ زن، مر د و کودک بی‌گناه کشته شده‌اند. گزارش‌هایی که از زندان‌ها می‌رسد حاکی از نقض شدید حقوق بشر است، زنان مورد تجاوز جنسی قرار گرفته‌اند، کودکان شکنجه شده‌اند.


او حین سخنان خود افزود که روز یکشنبه آینده ۱۸ دسامبر گزارشی از ناتالی امیری پخش خواهد شد که در آن با کودکی که در بازداشت بوده گفت‌وگو کرده است. این کودک گزارش می‌دهد که در زمان بازداشت صدای کودکان دیگری را می‌شنیده که مادر خود را صدا می‌زده‌اند.


معاون رئیس فراکسیون حزب دموکرات مسیحی آلمان در ادامه سخنان خود گفت، «ما وارد قرون وسطی شده‌ایم و این رژیم با اعدام‌های علنی خود از قرار معلوم چیزی برای از دست دادن ندارد و تمام ابزارهای بربرمنشانه را به کار بسته است. بر این اساس تمام جهان آزاد فراخوانده شده‌اند تا در کنار زنان و کودکان و تمام مردم ایران بایستند.»


او گفت که از نظر فراکسیون احزاب دموکرات و سوسیال مسیحی، دولت آلمان در این رابطه واکنشی دیرهنگام و کم‌کاری به خرج داده است. دولت آلمان یا تمایل ندارد و یا قادر نیست در این لحظه تاریخی نقش آلمان را تعریف کند و بر پایه آن یک سیاست پیگیر در پیش گیرد.


"سپاه پاسداران باید تحریم شود"

یوهان داوید وادِپول افزود که صدراعظم آلمان تا ۲۶ سپتامبر زمان نیاز داشت تا اصلا چیزی در این باره بگوید. روز گذشته نیز صدراعظم آلمان در بیانیه دولت به مدت ۲۰ دقیقه درباره سیاست بین‌المللی سخن گفت، بی آن‌که سخنی درباره ایران بگوید. از قرار معلوم اراده‌ای در این زمینه وجود ندارد تا صدای بازداشت‌شدگان و شکنجه‌شدگان در ایران بازتاب پیدا کند و دولت آلمان یک موضع‌گیری مشخص در این موضوع اتخاذ کند.


او گفت بر اساس درخواستی که به پارلمان ارائه شده است، باید فشار حداکثری به رژیم تهران وارد آید تا قدرت مانور و حوزه عملیاتی آن‌ها تا حد ممکن محدود گردد. چگونه ممکن است که آلمان هنوز بزرگترین شریک تجاری ایران در اتحادیه اروپا است. دولت آلمان باید به جای این‌که مدام بررسی کند، دست به اقدام بزند.


این سیاستمدار حزب دموکرات‌مسیحی گفت، چطور برای کانادا ممکن است که سپاه پاسداران را در کلیت آن تحریم کند، اما اتحادیه اروپا تنها یک بسته کوچک تحریمی را تنظیم می‌کند و نه تحریم سپاه پاسداران در تمامیت آن. چطور ممکن است که فرزندان سپاه پاسداران هنوز بتوانند در رفاه تجملی وارد دانشگاه‌ها و مدارس اروپایی شوند. در این رابطه باید کارهای بیشتری انجام داد و آلمان نقش رهبری را برعهده گیرد.


او در پایان گفت که رژیم ایران با نقشی مخربی که در منطقه دارد و موجودیت اسرائیل را هدف گرفته است، ناقض تمام ارزش‌هایی است که برای آلمان از اهمیت بسیار برخوردار است. بنابراین سیاست خارجی آلمان باید یک سیاست ایران جدیدی را تعریف کند.


"تحریم سپاه پاسداران موانع حقوقی دارد"

دریا تورک-ناخباوئر، نماینده حزب سوسیال-دموکرات آلمان ضمن اشاره به ۹۰ روز اعتراضات شجاعانه مردم ایران و قربانیان این جنبش، گفت که مردم ایران نشان دادند که پرارزش‌ترین دستاوردها "آزادی" است که باید از آن به دفاع برخاست. این اعتراضات خامنه‌ای و رژیم ملایان را وحشت‌زده کرده است. آنها از مردم خود ترس دارند و نگران از دست دادن قدرت خود هستند. او گفت، ممکن است که رژیم ایران حامیانی داشته باشد، اما آینده از آن آزادی است.


این نماینده حزب سوسیال-دموکرات اظهار داشت که در کابینه آلمان در مورد ایران بحث زیادی صورت گرفته و برخی تصمیمات اتخاذ شده‌اند و برخی در هنوز در حال بررسی است. او گفت، من نیز می‌خواهم تا سپاه پاسداران و دادستان‌ها و قضات دخیل در پرونده‌های اعتراضات را در لیست تروریستی ببینم، اما آن گونه که ما مایل به آن هستیم، در سطح اتحادیه اروپا چندان ساده نیست. یک پیش‌شرط آن، وجود پرونده‌های قضایی در کشورهای اتحادیه اروپا علیه مقامات ایران است که در آن محکوم شده باشند و چنین چیزی هنوز وجود ندارد.


او فهرست تحریمی اتحادیه اروپا علیه ۵۰ شخصیت حقیقی و حقوقی را برشمرد که به تصویب رسیده‌اند و شماری دیگر در دست بررسی است. او گفت که باید همه‌جانبه از ایرانیان مقیم آلمان در رابطه با اعتراضات حمایت کرد، اما هم‌زمان باید وضعیت حقوقی اتحادیه اروپا را نیز توضیح داد.


حزب راستگرای آلترناتیو برای آلمان: با رژیم ایران گفت‌وگو کنید

اویگن اشمیت، از حزب راستگرای پوپولیست آلترناتیو برای آلمان، ضمن حمایت از جنبش اعتراضی مردم ایران، گفت که دولت آلمان باید با اسلام‌گرایی در خود آلمان نیز به طور مؤثر مبارزه کند. او سپس افزود که در مورد نظم داخلی هر کشور باید در همان کشور تصمیم گرفته شود و به همین دلیل آلمان باید بر روی دیالوگ با آن کشور تکیه کند و تنش‌زدایی کند، به جای آن‌که تنش را تشدید کند.


خشونت، از هر طرفی، نباید به ابزار بدل شود. او گفت که صدها تظاهرکننده کشته شده‌اند، اما بیش از ۶۰ نفر از نیروهای امنیتی نیز کشته شده‌اند. (این اظهارات با صدای مخالفان حاضر در صحن پارلمان روبرو شد).


نماینده این حزب راست‌گرا گفت، ما نمی‌توانیم شاهد جنگ دیگری در خاورمیانه باشیم و باید با رهبری حکومت و نیروهای اپوزیسیون ایران وارد گفت‌وگو شویم. آلمان می‌تواند نقش میانجیگری مهمی برعهده گیرد.


او گفت که وزیر خارجه آنالنا بربوک، روابط آلمان و ایران را شدیدا تخریب کرده است. او سیاست احزاب دموکرات‌و سوسیال-مسیحی را نیز مورد انتقاد قرار داد و گفت که به جای گفت‌وگو، خواستار فشار حداکثری بر رژیم ایران است.


حزب لیبرال: همه کشورها ارزش‌های حقوق بشر را به رسمیت نمی‌شناسند

راینر سِمِت، از حزب دموکرات‌های‌های آزاد آلمان (لیبرال‌ها) در طول سخنان خود گفت، ما در سطح بین‌المللی از کسانی حمایت می‌کنیم که خواستار ارزش‌های دموکراسی هستند و باید صدای آن‌ها باشیم. به همین دلیل دولت آلمان خواستار یک کمیسیون مستقل در مورد جمع‌آوری مستند نقض حقوق بشر در ایران شده است و از سوی دیگر ایران از کمیسیون مقام زن سازمان ملل متحد اخراج شده است، اما باید بدانیم که دفاع از دموکراسی و حقوق بشر در سطح بین‌المللی متأسفانه امری بدیهی برای همه کشورها نیست.


حزب چپ: زنان ایران پیشتاز یک انقلاب تاریخی هستند

جنین ویسلر، رهبر حزب چپ آلمان، ضمن اشاره به اعتراضات و اعتصابات در ایران گفت که شهامت معترضان برای دست‌یابی به دموکراسی و آزادی قابل تقدیر است. این انقلابی است که زنان پیشتاز آن هستند و بخش‌های مختلفی از جامعه ایران را متحد ساخته است. او گفت که حزب چپ از این انقلاب تاریخی حمایت می‌کند.


ویسلر از سرکوب و اعدام توسط رژیم ایران نام برد و به کشتار هزاران مخالف در دهه ۶۰ اشاره کرد و این‌که رئیس‌جمهور ابراهیم رئیسی در آن زمان در قتل‌ها دست داشته است.


او به اظهارات نماینده حزب راست‌گرای آلترناتیو برای آلمان اشاره کرد و گفت که این حزب جانب رژیم ملایان در ایران را گرفته است.


ویسلر خواستار فشار بیشتر دولت آلمان بر رژیم ایران شد و گفت که باید اعطای ویزا و تابعیت برای ایرانیان را تسهیل کرد و برای همیشه مانع از بازگرداندن اجباری ایرانیان از آلمان به ایران شد.


این نماینده حزب چپ‌ها گفت که اعتراضات مردم ایران تاریخ‌ساز است و مردم این کشور خواستار اصلاحات نیستند و تغییر رژیم را می‌خواهند.


"جمهوری اسلامی، حکومت شیطانی است"

یورگن تریتین، از نمایندگان پرسابقه حزب سبزها در سخنان خود گفت، ایران جایگاه خاصی در خاورمیانه دارد و اکثریت مردم ایران دیگر خواستار زندگی در یک حکومت دین‌سالار نیستند.


تریتین گفت که رژیم ایران خودش را حاکمیت دینی و الهی معرفی می‌داند، اما سیاست‌های این کشور، "شیطانی" است. او خواستار حمایت نامحدود آلمان از معترضان در ایران شد و افزود خدایی که جمهوری اسلامی از آن دم می‌زند، خدای "خطرناکی" است که سال‌هاست دست به اعدام جوان‌ها می‌زند.


یورگن هارت، از حزب سوسیال مسیحی گفت که رژیم ایران علاوه بر سرکوب معترضان، با ارسال اسلحه از رژیم پوتین نیز حمایت می‌کند.


او افزود که دولت آلمان بر روی یک توافق هسته‌ای تمرکز دارد، اما معلوم نیست که این توافق بتواند به سرانجامی مطلوب برسد.


"رژیم ایران داعیه خدایی دارد"

کاوه منصوری نماینده ایرانی‌تبار حزب سوسیال-دموکرات با اشاره به جزئیات پرونده حمید و فرزانه قره‌حسنلو، به وضعیت این زوج متخصص در عرصه پزشکی، به اتهام کشتن یک بسیجی در کرج پرداخت که به اعدام و ۲۵ سال تبعید متهم شده‌اند.او گفت اعتراضات ایران در مخالفت با دین و خدا نیست، بلکه در مخالفت با رژیمی است که خود را در جایگاه "خدا" قلمداد می‌کند. او خواستار فشار حداکثری به رژیم ایران و قرار گرفتن سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی شد.


در سخنان دیگر نمایندگان به نقش جمهوری اسلامی در ترورهای میکونوس در برلین، نقش مرکز اسلامی هامبورگ در سطح اروپا در هماهنگی فعالیت‌های رژیم ایران علیه مخالفان، ترورهای جمهوری اسلامی در سطح آلمان و اروپا اشاره شد که سیاست قاطع دولت آلمان را در برابر رژیم ایران ضروری می‌سازد.


در سخنان نمایندگان پارلمان همچنان به سرکوب اعتراضات سال ۹۸ اشاره شد که بنا بر انتقاد شماری از نمایندگان دولت و پارلمان آلمان منفعل بودند.


شماری از نمایندگان اما تأکید کردند که برای اولین بار دولت ائتلافی آلمان و تلاش‌های وزیر خارجه آنالنا بربوک با سیاست خارجی فمینیستی خود تغییری اساسی در دیپلماسی در قبال حکومت ایران و اعتراضات مردمی در این کشور رقم زده است.

bottom of page