top of page

Source: DW

Dec 16, 2022

امام جمعه اهل سنت زاهدان بار دیگر خواستار توقف اعدام و نسبت دادن اتهام محاربه به بازداشت‌شدگان شد. شماری از مردم در این شهر دست به تجمع زده و اعتراض خود را به اعدام و سرکوب معترضان ابراز کردند.


مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان، روز ۲۵ آذر (۱۶ دسامبر) در سخنرانی نماز جمعه این شهر خواستار آن شد تا ''محارب'' نامیدن و صدور حکم اعدام برای بازداشت‌شدگان در جریان اعتراضات جاری در ایران متوقف شود.


او از جمله با ابراز تاسف از صدور حکم اعدام برای حمید قره‌حسنلو، پزشک متهم به دست داشتن در مرگ یک بسیجی، افزود: «جامعه پزشکی همه نسبت به وضعیت ایشان پریشان و نگرانند و ما هم متاسف و نگرانیم.»


مولوی عبدالحمید تاکید کرده که نباید کسی با اتهام محاربه به اعدام محکوم شود و جوانان معترض نیز نباید کشته شوند.


او خوستار تسامح با زندانیانی شد که احکام سنگین بویژه اعدام دریافت کرده‌اند و افزود: «دینی که در آن گذشت و مسامحه و مصالحه نباشد، روح ندارد و خیری در آن نیست.»


امام جمعه اهل سنت زاهدان، با استناد به آیات قرآن، کتاب مقدس مسلمانان، تصریح کرد که ''اگر کسی انسانی را نکشته باشد، نباید مورد قصاص قرار گیرد'' و خطاب به مسئولان جمهوری اسلامی گفت: «حتی اگر به آنها محارب می‌گویید نباید آن‌ها را بکشید.»


مولوی عبدالحمید بیشتر بازداشت‌شدگان را جوانان و دختران و پسران با سن خیلی پایین و کودک توصیف کرد و خواستار آزادی آنها شد.


تجمع‌های اعتراضی در زاهدان

در شبکه‌های اجتماعی تصاویر و ویدئوهای پرشماری منتشر شده که نشان می‌دهد، معترضان در زاهدان پس از نماز جمعه در خیابان‌های این شهر دست به تجمع اعتراضی زده‌اند.


معترضان با در دست داشتن پلاکاردهایی، اعتراض خود را به صدور و اجرای حکم اعدام برای برخی از بازداشت‌شدگان اعتراضات جاری در ایران ابراز کردند.


''نه به اعدام، نه به احضار، نه به ترور'' و ''انقلابی که به خون ایران تنومند می‌شود'' از جمله عبارت‌هایی است که بر روی این پلاکاردها دیده می‌شوند.


''ملت آزادی می‌خواد؛ کشور آبادی می‌خواد''، ''بسیجی ، سپاهی، داعش ما شمائید'' و ''می‌کشم می‌کشم هر آنکه برادرم کشت'' از جمله شعارهایی است که این معترضان سرداده‌اند.از راسک، شهرستانی در استان سیستان و بلوچستان نیز خبر می‌رسد که شماری از مردم در این شهر دست به تجمع ضدحکومتی زده‌اند.


آنگونه که کاربران در شبکه‌های اجتماعی خبر می‌دهند، اعتراض‌ها در زاهدان همچنان ادامه دارد.


حمله خبرگزاری دولت به فرخ‌نژاد

خبرگزاری ایرنا، روز جمعه ۲۵ آذرماه در گزارشی با حمله به حمید فرخ‌نژاد، هنرمند و بازیگر سینمای ایران، نوشت که برای آثاری که او در آنها به ایفای نقش پرداخته، ''گرفتاری‌هایی به وجود خواهد آمد.''


مجموعه مطالب درباره اعتراضات ضدحکومتی جاری در ایران را اینجا بخوانید

این گزارش در ادامه ابراز اطمینان کرده که ''دامنه این محدودیت‌ها'' علیه حمید فرخ‌نژاد، ''عوامل این پروژه‌ها را نیز گرفتار خواهد کرد.''


این گزارش تنها یک روز پس از آن منتشر شده که فرخ‌نژاد در پستی اینستاگرامی، علی خامنه‌ای را ''دیکتاتور'' نامید و نوشت که او نیز مثل دیگر دیکتاتورها همچون فرانکو، مائو، استالین و موسولینی، یک ''بیمار روانی'' است: «همگی به مرور توهم خود خدا انگاری به سراغ‌شان می‌آید.»


او در پایان خطاب به خامنه‌ای نوشته بود: «تو برای ما دیکتاتور خوبی نبودی، لااقل بخاطر خودت دیکتاتور باشخصیتی باش.»


حال، خبرگزاری ایرنا ادعا کرده که این بازیگر شناخته‌شده، ''تا چهار روز پیش در ایران حضور داشت و به‌خاطر انتشار استوری‌هایی، اجازه خروج از کشور را نداشت'' تا اینکه سرانجام با ''تعهد کتبی'' موفق به خروج از ایران شد.


این گزارش می‌گوید که فرخ‌نژاد به آمریکا رفته است و می‌افزاید: «همین‌که مطمئن شد جای پایش در آمریکا سفت شده، اقدام به انتشار مطالبی کرد که برخلاف تعهد او بود.»


تشکر سفیر انگلیس از رهگذران و کشورهای خارجی

سفیر انگلیس در ایران، در صفحه شخصی خود در توییتر از کشورها و ''رهگذرانی'' که برای پاک کردن شعارها از روی دیوار ساختمان این سفارت در تهران کمک کردند، تشکر کرد.سایمون شرکلیف تصاویری از پاک کردن این شعارها از روی دیوارهای این ساختمان منتشر کرد که در یکی از این تصاویر، خود او نیز دیده می‌شود.


بر اساس تصاویری که هفته گذشته منتشر شد، شعارهایی علیه بریتانیا بر روی دیوارها و در ورودی ساختمان سفارت این کشور در تهران نوشته شده بود.


مقام‌های جمهوری اسلامی تا کنون بارها اعتراضات ضدحکومتی در ایران را به کشورهای خارجی نسبت داده‌اند و ادعا می‌کنند که معترضان به تحریک این کشورها و عوامل داخلی آنها به خیابان‌ها می‌آیند؛ ادعایی که نه دلیل و مدرکی برای آن ارائه شده و نه از سوی افکار عمومی مورد قبول قرار گرفته است.

bottom of page