top of page

Source: DW

Nov 24, 2022

خیابان‌های پایتخت شاهد حضور معترضان در حمایت از شهرهای کردنشین بود. زهرا رهنورد خطاب به مقامات جمهوری اسلامی گفت، "یا مرا هم بکشید یا تسلیم خواست مردم شوید". رضا پهلوی تصمیم شورای حقوق بشر سازمان ملل را بی‌سابقه خواند.


خیابان‌های بسیاری از شهرهای ایران در شامگاه پنجشنبه سوم آذر (۲۴ نوامبر) صحنه حضور دوباره مردم معترض بود. معترضان در بسیاری از شهرها در حمایت از مردم مهاباد و جوانرود به خیابان‌ها آمده و شعارهایی در حمایت از شهرهای کردنشین سر دادند.معترضان در برخی از محله‌های شهر تهران شعار "مهاباد، کردستان، چشم و چراغ ایران" سر دادند.در برخی از نقاط شهر اصفهان نیز معترضان در حمایت از کردستان به خیابان‌ها آمدند.همچنین بسیاری از شهرهای استان‌های آذربایجان غربی، کردستان و کرمانشاه روز پنجشنبه در اعتصابات سراسری بودند.

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو اعلام کرد، بازاریان در ٢٢ شهر از جمله سنندج، مهاباد، کرمانشاه، ایلام، مریوان، جوانرود و سردشت دست به اعتصاب زدند.


در حوالی تئاترشهر تهران نیز با وجود اینکه ماموران از طریق بلندگو اعلام می‌کردند، "با توجه به شرایط کشور، هرگونه تجمعی ممنوع است" تجمعاتی شکل گرفت و از حمله ماموران به معترضان خبرهای منتشر شده است.


شهرهای  ارومیه و کرمانشاه نیز شاهد حضور معترضان بوده است.


زهرا رهنورد: دیگر طاقت رنج و درد هموطنانم را ندارم


زهرا رهنورد، فعال سیاسی  و همسر میرحسین موسوی، از رهبران جنبش سبز روز پنجشنبه سوم آذر با انتشار پیامی با اعلام اینکه "دیگر طاقت رنج و درد هموطنانم را ندارم" خطاب به مقامات جمهوری اسلامی نوشت: «مهسا و سارا و نیکا، مهرشاد و اسرا و آیلار و حمیدرضا و آدینه‌نژاد و دانش‌آموز و دانشجو را کشتید و زندان کردید.»


در بخش دیگری از این پیام که سایت کلمه آن را منتشر کرده، آمده است: «از بلوچستان و زاهدان تا کردستان را به خاک و خون کشیدید، از شمال تا جنوب و چهارگوشه ایران را غرق خون، تیر و تفنگ و باتوم کردید. بیایید مرا هم بکشید یا تسلیم خواست مردم شوید.»خودداری تیم ملی قوتبال ایران از اظهارنظر درباره اعتراضات سراسری

مهدی طارمی، بازیکن تیم ملی فوتبال ایران در نشست مطبوعاتی که در روز پنجشنبه سوم آذر، یک روز پیش از رویارویی تیم ملی فوتبال ایران و ولز برگزار شد، درباره عواقب احتمالی نخواندن سرود جمهوری اسلامی گفت: «ما فقط به فوتبال و بازی بعدی فکر می‌کنیم. نه من، بلکه هزاران نفر مثل من هم نمی‌توانند هیچ چیز را تغییر دهند.»


کارلوس کی‌روش، سرمربی تیم ملی ایران نیز در این نشست مطبوعاتی از پاسخ درباره اعتراضات سراسری در ایران خودداری کرد و گفت: «رسانه‌ها آزاد هستند هر سوالی می‌خواهند بپرسند اما ما هم هرطور بخواهیم پاسخ می‌دهیم.»

سرمربی تیم ملی ایران همچنین در پاسخ سوال خبرنگار بخش جهانی بی‌بی‌سی درباره ایران گفت: «چرا این سوالات را فقط از ما می‌پرسید؟ چرا از سرمربی آمریکا و انگلیس در مورد عراق و افغانستان سوال نمی‌پرسید؟»


از سوی دیگر به دنبال بازداشت وریا غفوری، موج اعتراضی گسترده‌ای آغاز شده است. کاربران شبکه‌های اجتماعی نوشته‌اند: «وریا محبوب مردم بود اما حالا قهرمان مردم ایران شده است.»


رضا پهلوی تصمیم شورای حقوق بشر سازمان ملل را بی سابقه خواند


رضا پهلوی در رشته توئیتی با بی‌سابقه خواندن تصمیم شورای حقوق بشر سازمان ملل برای ایجاد یک هیات حقیقت‌یاب  با هدف تحقیق در خصوص نقض حقوق‌بشر از سوی جمهوری اسلامی نوشت: «این یک پیروزی برای ملت ایران و جهان آزاد است. یافته‌های این هیات و حقایق ثبت‌شده، زمینه‌ساز محاکمه جنایتکاران در آینده نزدیک خواهد بود.»

رضا پهلوی، ولیعهد پیشین ایران در ادامه این رشته توئیت خطاب به کشورهایی که در رای گیری کمیته حقیقت‌یاب شواری حقوق بشر سازمان ملل رای ممتنع داده بودند، نوشته است: «از دولت‌هایی که رای ممتنع دادند می‌خواهم که تردید و مصلحت‌های زودگذر را کنار بگذارند که منافع درازمدت آنها نیز در همراهی با مردم ایران است و خطاب به شش دولتی که رای منفی دادند: روی اسب بازنده شرط نبندید. جمهوری اسلامی رفتنی‌ست. به آینده روابط خود با ملت ایران بیندیشید.»

bottom of page