top of page

Source: DW

Dec 11, 2022

همزمان با روز جهانی حقوق بشر، ایرانیان در بسیاری از شهرها در کشورهای مختلف دست به تجمع زدند و با معترضان در ایران ابراز همبستگی کردند. عفو بین‌الملل می‌گوید که مشخصات ۴۴ کودک جان‌باخته در اعتراض‌ها را به ثبت رسانده است.


شنبه ۱۹ آذرماه (۱۰ دسامبر) همزمان با روز جهانی حقوق بشر، ایرانیان در بسیاری از شهرهای جهان در همبستگی با معترضان در ایران به خیابان‌ها آمدند.

بر اساس تصاویر و ویدئوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، این تجمع‌های اعتراضی در کشورهایی همچون آلمان، بریتانیا، استرالیا، ایتالیا، ترکیه، بلژیک، مجارستان، دانمارک و ژاپن برپا شد.


در آلمان، ایرانیان در شهرهای کلن، فرانکفورت و برلین دست به تجمع زدند و شعارهایی علیه جمهوری اسلامی سر دادند. معترضان همچنین با در دست داشتن تصاویری از بازداشت‌شدگان، اعتراض خود را به صدور و اجرای حکم اعدام محسن شکاری ابراز کردند.در بلژیک، ایرانیان در مقابل ساختمان پارلمان اروپا در بروکسل، پایتخت این کشور دست به تجمع زدند.

ایرانیان در این تجمع‌های اعتراضی شعارهایی همچون ''زن، زندگی، آزادی''، ''مرگ بر دیکتاتور'' و ''عدالت، عدالت برای ایران'' سردادند و در برخی از شهرها نیز زنجیره انسانی تشکیل دادند.مستندسازی مرگ ۴۴ کودک توسط سازمان عفو‌بین‌الملل

سازمان عفو بین‌الملل روز جمعه ۱۸ آذر در گزارشی اعلام کرد که نام و مشخصات ۴۴ کودک جان‌باخته در جریان اعتراضات جاری در ایران را مستند کرده است.


جان‌باختگان شامل ۳۹ پسر ۲ تا ۱۷ ساله و همچنین ۵ دختر هستند که سه نفر از این دختران ۱۶ ساله، یک نفر ۱۷ ساله و یک نفر ۶ ساله هستند.این سازمان معتبر حقوق بشری می‌گوید که ۳۴ نفر از این کودکان بر اثر اصابت گلوله جنگی به قلب، سر یا سایر اعضای حیاتی بدن کشته شدند و دست‌کم چهار کودک نیز بر اثر شلیک گلوله ساچمه‌ای از فاصله نزدیک جان خود را از دست دادند.


همچنین، پنج کودک شامل چهار دختر و یک پسر، بر اثر ضرب و جرح و یک کودک دختر نیز بر اثر شلیک گاز اشک‌آور جان باختند.


آماری از زندانیان با حکم احتمالی اعدام

در پی اجرای حکم اعدام محسن شکاری، نگرانی‌ها از صدور و اجرای حکم اعدام برای برخی از بازداشت‌شدگان در جریان اعتراضات سراسری جاری در ایران افزایش یافته است.


در همین خصوص، روزنامه اعتماد، چاپ تهران در شماره روز شنبه ۱۹ آذرماه اسامی زندانیانی با اتهام‌های ''افساد ‌في‌الارض'' و ''محاربه'' منتشر کرد و نوشت که این اتهام‌ها می‌تواند به صدور حکم اعدام برای این زندانیان منجر شود.


در این فهرست نام ۲۵ زندانی به چشم می‌خورد که از میان آنها، محسن شکاری روز ۱۷ آذرماه اعدام شد.

این گزارش در عین حال یادآور شده که حكم تعدادی از اين زندانيان به صورت ''غيرقطعی و بدوی'' اعلام شده است.


''محسن شکاری مستحق اعدام نبود''

همزمان با ادامه واکنش‌ها و اعتراض‌ها نسبت به اجرای حکم اعدام محسن شکاری، جنبه‌های قانونی صدور و اجرای این حکم حتی در چهارچوب قوانین جمهوری اسلامی نیز مورد تردید قرار گرفته است.


در همین خصوص، محسن برهانی، وکیل دادگستری در توییتی با تاکید بر اینکه هیات عمومی شعب کیفری دیوان عالی کشور، صرف سلاح کشیدن بر روی مأمورین نیروی انتظامی را محاربه نمی‌داند، نوشت که ''هر سلاح کشیدنی، محاربه نیست.''


این دانش‌آموخته حوزه علمیه و عضو هیات علمی دانشگاه تهران نتیجه گرفت که براساس نظر اکثریت قضات دیوان، محسن شکاری "مستحق اعدام نبود.''


انصراف ۸۵ درصدی گردشگران خارجی از سفر به ایران

رئیس جامعه هتل‌داران ایران می‌گوید که بیش از ۸۵ درصد از گردشگران خارجی از کشور‌های اروپایی، آمریکایی و آسیایی سفر خود را به ایران لغو کرده‌اند.


جمشید حمزه‌زاده گفته که تعداد زیادی از این گردشگران قصد داشتند تا بعد از اقامت در قطر به‌خاطر مسابقات جام‌جهانی فوتبال چند روزی را در ایران بگذرانند.


به گفته او، در حال حاضر ضریب اشغال هتل‌ها به ''زیر ۲۰ درصد'' رسیده به طوری که ''اکثر هتلداران توان تامین هزینه‌های خود را ندارند و به عبارتی از جیب خرج می‌کنند.''


به نظر می‌رسد که احتمال بازداشت از سوی نهادهای امنیتی در جمهوری اسلامی می‌تواند یکی از مهم‌ترین دلایل گردشگران خارجی برای انصراف از سفر به ایران باشد.


مقام‌های مسئول در جمهوری اسلامی، اغلب اعتراض‌ها را به کشورهای خارجی نسبت می‌دهند و تا کنون بارها از حضور اتباع کشورهای خارجی در میان معترضان خبر داده و ادعا کرده‌اند که این افراد، بخشی از ''لیدری'' اعتراض‌ها را برعهده دارند. 


توقیف دوباره روزنامه جهان صنعت

روزنامه جهان صنعت، چاپ تهران، بار دیگر توقیف شد.

این در حالی است که این روزنامه ۳۰ آبان با رای هیات نظارت بر مطبوعات توقیف اما ۱۵ آذر با حکم دادگاه رفع توقیف شده بود.


در همین زمینه، محمدرضا سعدی، مدیرمسئول جهان صنعت گفته که این روزنامه پس از آن مجددا توقیف شده که قاضی شعبه ۲۴ دادگاه در نامه‌ای به دبیر هیات نظارت بر مطبوعات، دستور روز ۱۵ آذرماه مبنی بر رفع توقیف جهان صنعت را لغو کرد و به این ترتیب، این روزنامه مجددا از انتشار بازماند.

bottom of page