top of page

Source: DW

Nov 22, 2022

اعتصاب در پتروشیمی مسجدسلیمان، پالایشگاه یازدهم پارس جنوبی و بهمن موتور، نیاز فوری مهاباد و پیرانشهر به دارو و خون، فراخوان حزب دمکرات کردستان ایران برای تجمعات سراسری و حمله موشکی و پهپادی سپاه به اقلیم کردستان عراق.


منابع کردی از حمله موشکی و پهپادی سپاه پاسداران به خاک اقلیم کردستان و هدف گرفتن مقرهای حزب آزادی کردستان (پاک) خبر می‌دهند. هه‌نگاو نوشت این حملات متوجه شهر پردی واقع در مسیر اربیل به کرکوک بوده‌اند.


جزییات از این حمله و تلفات احتمالی در دست نیست. عملیات سپاه حوالی ظهر سه‌شنبه اول آذر انجام شده است.خبرگزاری تسنیم، نزدیک به سپاه و محافل امنیتی نوشت: «نیروی زمینی سپاه مقر گروهک تجزیه‌طلب "پاک" را در هم کوبید.»

 

فراخوان حزب دمکرات کردستان ایران برای حمایت از مردم

حزب دمکرات کردستان ایران به منظور حمایت از مردم کردستان، معترضان در شهرهای دیگر را به حضور در خیابان‌ها دعوت کرده است. در پیام این حزب آمده است: «ما مردم کوردستان برای کاهش فشار بر کوردستان از سوی رژیم جمهوری اسلامی؛ از تمامی شهرهای دیگر ایران خواستاریم برای حمایت از مردم انقلابی کوردستان بە خیابان‌ها بیایید.»
هم‌زمان پیام‌هایی در شبکه‌های اجتماعی هم‌رسان می‌شوند که برای رساندن دارو، خون، بتادین، آنتی بیوتیک، سرم شستشو، گاز استریل، چسب پانسمان و اشک مصنوعی به مهاباد و پیرانشهر استمداد می‌کنند. 

هه‌نگاو پیشتر گزارش داده بود که نیروهای امنیتی جلوی انتقال خون به بیمارستان جوانرود را گرفته‌اند. 

گسترش اعتصاب‌های کارگری

کارگران پالایشگاه یازدهم پارس جنوبی، پتروشیمی مسجد سلیمان، کارخانه بهمن‌موتور و رانندگان پایانه اکبرآباد تهران اعتصاب و تحصن کرده‌اند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران نوشت: «سه‌شنبه اول آذر کارگران شاغل در پالایشگاه یازدهم واقع در فاز ۱۹ مجتمع گاز پارس جنوبی با تجمع در محوطه شرکت دست به اعتصاب زدند.»


علت این اعتصاب، کسری قابل توجه دستمزد ماه آبان این کارگران عنوان شده است. مطالبه کارگران کارخانه "بهمن موتور" نیز رسیدگی به مشکلات مالی و صنفی است. آنها در تجمع خود شعار دادند: «درآمد دلاری، کارگر ریالی»

کارکنان و رانندگان پایانه باربری اکبرآباد در حوالی اسلامشهر (جاده قدیم کرج) نیز شعار مرگ بر دیکتاتور سر دادند. کاربران شبکه‌های اجتماعی از حضور یگان ویژه در این ترمینال خبر داده‌اند.

سخنگوی قوه قضاییه: بساط شرارت را به زودی جمع می‌کنیم

سخنگوی قوه قضاییه اعتراضات و اعتصابات سراسری جاری  را "جنگ ترکیبی" و "تروریسم رسانه‌ای" خواند و گفت: «بساط این شرارت به زودی جمع خواهد شد.»

مسعود ستایشی در نشست مطبوعاتی هفتگی خود عنوان کرد: «تروریست‌های رسانه‌ای، تروریست‌های کف خیابان را مسلح می‌کنند... به رگبار بستن مردم بی‌گناه و مدافعان امنیت و حمله به مردم با چاقو در کف خیابان و کشته‌سازی نشان از نقشه شومی می‌دهد که به وسیله ملت ایران دفع خواهد شد.»

او ادعا کرد که شهروندان طبق قانون اساسی حق آزادی بیان دارند اما دستگیری و جلب سلبریتی‌ها را به "هنجارشکنی" و "تحریک افکار عمومی" نسبت داد و توجیه کرد.

سخنگوی قوه قضائیه الهام افکاری، خواهر نوید افکاری، را به "تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی" متهم کرد و مدعی شد: «الهام افکاری با استفاده از نام برادرش‌، عده‌ای از افراد مستعد را به همراهی در برخی تجمعات تحریک کرده و هنگام خروج از کشور دستگیر شده است.»

سخنگوی دستگاه قضایی الهام افکاری را به ارتباط فعال و گسترده با "رسانه‌های برانداز" نیز متهم کرد اما پاسخ مشخصی به این سوال نداد که منظورش کدام رسانه است.

هم‌زمان سعید افکاری در توییتر نوشته است: «پرونده الهام رو دادن به محمود ساداتی؛ همونکه نوید رو کشت بدون هیچ مدرکی.» سعید افکاری پیش‌تر گفته بود خواهرش بر خلاف ادعای حکومت، در شهر شیراز بازداشت شده است.نقد بی‌سابقه محسن رنانی به روشنفکران

محسن رنانی، استاد دانشگاه و اقتصاددان در یادداشتی به ظلم و تعدی حاکمیت و سکوت و عافیت‌طلبی روشنفکران تاخته و نوشته است: «حکومت جلوی سیل ایستاده و به آن شلیک می‌کند. روشنفکران هم پشت سر سیل ایستاده و فریاد می‌زنند آی سیل این طرف برو، آن طرف نرو...»

رنانی که این یادداشت را در پی شادی مردم پس از باخت تیم ملی در دوحه نوشته می‌گوید حکومت دهه‌ها به جای ساختن و امید دادن و غنی کردن خاک و جامعه ایران، آن را شخم زد و تخلیه کرد: «برد و خورد و گزینش کرد و تحقیر کرد و تخریب کرد و فراری داد...»

او  افزوده است: «حکومت روزگار درازی فریب داد و تبعیض کرد و قانون را لجن زد و مردم را ندید و ما هم پی‌در پی سکوت و منفعت طلبی کردیم و چشم بستیم.»

رنانی می‌نویسد اکنون نسلی که آینده مال او و حق اوست، به همه و هر چه رنگ و بوی حکومت و روشنفکران دارد استفراغ می‌کند: «آن هم چه استفراغ عمیق و مبارکی!»

 

استفراغِ مبارک!


دلم روزی چند بار می‌‌پرسد چرا در این زمانه که ساعت به ساعت دارد تحولات تازه‌ای رخ می‌دهد و باید زودبه‌زود نوشت و گفت، اینقدر دیر به دیر چیزی منتشر می‌کنی؟ عقلم می‌گوید دیگر از نوشتن و گفتن چه سود؟ می‌گوید همین نوشته که داری می‌نویسی هم از نوع دست‌و‌پا زدن بی‌ثمر روشنفکری است. خدایی راست می‌گوید.


می‌دانید! حکومت چند دهه به‌جای ساختن و کاشتن و سبز کردن و امید دادن و افق گشودن و غنی‌سازی خاک ایران و جامعه ایران، آن را شخم زد و تخلیه کرد؛ و هر آدم و حیوان و کوه و معدن و دریاچه و گیاهِ ارزشمند و آرام‌کننده و امیدبخش و استحکام دهنده‌ای که بود را قطع کرد و  بُرد و خورد و گزینش کرد و تحقیر کرد و تخریب کرد و فراری داد. اکنون که افق را ابر سیاه فراگرفته و بارش شروع شده و سیل راه افتاده است، چه می‌شود کرد با سیل؟ حکومت جلوی سیل ایستاده است و به آن شلیک می‌کند. بیچاره گمان می‌کند سیل را می‌شود با شلیک متوقف کرد. روشنفکران هم پشت سر سیل ایستاده‌‌اند و فریاد می‌زنند آآی سیل از این طرف برو، آآی سیل از آن طرف نرو. زهی خیال باطل!


 آآی حکومت آآی ما روشنفکران! همه‌مان عقبیم، همه‌مان هنوز خوابیم و همه‌مان مقصریم. حکومت روزگار درازی فریب داد و تبعیض کرد و قانون را لجن زد و مردم را ندید؛ ما هم پی‌در‌پی سکوت کردیم و منفعت طلبی کردیم و چشمان‌مان را بر آن همه تبعیض و تنگی و حماقت بستیم. و اکنون این نسل، که آینده ایران مال اوست و حق اوست، دارد همه ما را و همه آن‌چیزی که رنگ و بوی ما را دارد، استفراغ می‌کند. آن هم چه استفراغِ عمیق و مبارکی.

 


محسن رنانی / بعد از شادی مردم برای باخت تیم ایران از انگلیس


@Renani_Mohsen

www.renani.net


 

علی لطیفی: شش گل خوردیم شش تای دیگر هم نخوردیم

علی لطیفی، ملی‌پوش سابق فوتبال ایران، یک جنبه شکست سنگین در برابر انگلیس را مسائل غیرفنی و "وسط باز" بودن بازیکنان دانسته است. او می‌گوید گرچه بازیکنان با مچ‌بند مشکی وارد چمن شدند و سرود ملی را هم نخواندند اما چون تکلیف خود را روشن نکرده‌اند "نه مسئولان و حکومت از آنها راضی هستند، نه هواداران و معترضان. "

لطیفی افزوده که هو کردن بازیکنان باعث شد از نظر روانی تمرکز و روحیه‌شان به هم بریزد: «شش تا خوردیم و بدون اغراق بشود گفت شش تا دیگر هم نخوردیم.»

این بازیکن سابق استقلال از شیوه بازی و مربی‌گری کی‌روش نیز انتقاد کرده و گفته که فوتبال ایران در بازی با انگلیس "سلاخی" شد و تیم در پنج دقیقه آخر هم به این دلیل خوب بود که "بچه‌ها در ذهنیت دفاعی کی‌روش غرق نشدند و یک مقدار جلوتر بازی کردند که بیش از این آبروریزی نشود."

بازداشت خشونت‌بار سها مرتضایی

دستگیری فعالان دانشجویی و شهروندان معترض ادامه دارد. پیمان منصوری‌، ظاهر مومنی، محمد امینی، پدرام اسدی، سها مرتضایی و آکام اسماعیل زاده نوجوان ۱۷ ساله در مهاباد، تهران، رشت و بانه بازداشت شده‌اند.

نزدیکان سها مرتضایی خبر داده‌اند که این  فعال صنفی دانشجویی سابق و دبیر اسبق شورای صنفی کل دانشگاه تهران، صبح دوشنبه ۳۰ آبان هنگام رفتن به محل کار با ضرب‌ و شتم شدید ضابطین وزارت اطلاعات بازداشت شد.
bottom of page