top of page

Source: Iranintl

Dec 2, 2022

خانواده حامد سلحشور، جوان کشته شده به دست نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی، پیکر او را از محل دفن شده به دست عوامل سرکوب خارج کردند و در آرامگاه خانوادگی به خاک سپردند.

بر اساس گزارش‌ها، خانواده حامد سلحشور، جوان ۲۲ ساله ساکن شهر ایذه‌، روز پنج‌شنبه ۱۰ آذر، پیکر او را که به دست ماموران و پس از کشته شدن در زندان، مخفیانه در منطقه «قلعه تل» در خارج شهر دفن شده بود، از قبر خارج کرده و در «آرامگاه خانوادگی» در ایذه دفن کردند.


بر اساس خبرهای منتشر شده، خانواده سلحشور پس از بیرون آوردن پیکر حامد سلحشور از قبر، با آثار شکنجه و بدن بدون کفن او مواجه شده‌اند.

پیش از این نیز ماموران امنیتی پیکر برخی از افراد شکنجه و کشته شده در زندان را بدون حضور خانواده دفن کرده‌اند تا آثار شکنجه بر بدن آنان از سوی خانواده مشاهده نشود.


همچنین ماموران پیکر رضا حقیقت‌نژاد، خبرنگار رادیو فردا را که در برلین درگذشته بود، روز چهارم آبان و پس از رسیدن به فرودگاه شیراز ربودند و چند روز بعد به خانواده حقیقت‌نژاد خبر دادند که پیکر این روزنامه‌نگار را در محلی دور از زادگاهش در بهشت احمدی (جاده شیراز-خرامه) به خاک سپرده‌اند.

در واکنش به این اقدام، جیمی فلای، رییس رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی، در بیانیه‌ای اقدام نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی در ربودن پیکر رضا حقیقت‌نژاد و آزار و اذیت خانواده او را «شرم‌آور و نفرت‌انگیز» خواند.


دفن مخفیانه معترضان کشته شده، یکی از اقدامات تکراری جمهوری اسلامی بوده و نمونه مشهور آن دفن دسته‌جمعی و بدون نشان پیکر اعدام‌شدگان در گورستان خاوران در تهران است.


گورستان خاوران بر اساس شواهد موجود محل دفن دسته‌جمعی صدها مخالف سیاسی مخفیانه اعدام شده در تابستان سال ۱۳۶۷ است.

بر اساس اطلاع سازمان‌های حقوق بشری از جمله سازمان عفو بین‌الملل، مقام‌های جمهوری اسلامی برای بیش از سه دهه، به صورت مکرر مکان‌هایی را که تایید شده یا گمان می‌رود محل گورهای دسته‌جمعی مربوط به کشتار ۶۷ باشند، با بولدوزر زیر و رو و تخریب کرده‌اند و نشان‌های نصب شده و درختان کاشته شده از سوی خانواده‌ها را از بین برده‌اند تا آثار و شواهد مربوط به کشتار زندانیان را مخفی نگه دارند.


از سوی دیگر اما «نبش قبر» در باورهای شیعیان گناه محسوب شده و بر اساس قوانین ایران اجرای آن با حکم قضایی ممکن است.

با این حال برخی کاربران فضای مجازی اعلام کرده‌اند به باور خانواده حامد سلحشور که بختیاری هستند، نبش قبر ایرادی ندارد.bottom of page