top of page

Source: Iranintl

Nov 19, 2022

روز شنبه ۲۸ آبان، خیابان‌ها و شهرهای مختلف ایران صحنه اعتراض شد. از اعتصاب کارکنان کروز (تولید‌کننده قطعات یدکی خودرو) و کسبه و بازاریان تا تجمع‌های خیابانی، تحصن و اعتراضات دانشجویی و دانش‌آموزی و شعارهای اعتراضی مردم در مراسم تدفین و تشییع کشته‌شدگان خیزش انقلابی.

اعتراضات خیابانی، اعتصاب‌های گسترده و تجمع‌ها و تحصن‌های دانشجویی از صبح روز شنبه در شهرهای مختلف ایران آغاز شد. در این روز، مراسم تشییع پیکر یجاد قائمی، حمیدرضا روحی و کمال احمدپور، دو تن از جوانان کشته‌ شده در جریان اعتراضات، در شهر زیبای تهران و مهاباد، با حضور پرشمار مردم برگزار شد.شماری از مردم دیواندره استان کردستان به خیابان‌ها آمده و علیه جمهوری اسلامی شعار دادند.گزارش‌ها حاکی از کشته و زخمی شدن چند شهروند در پی حمله نیروهای سرکوبگر به تجمع مردمی در این شهر، است.مردم اردبیل به خیابان آمده و شعارهایی چون «‌مردم آذربایجان نمی‌‌توانند این ذلت را تحمل کنند» سر دادند.
بر اساس گزارش‌ها، نیروهای سرکوب به شرکت‌کنندگان در مراسم خاکسپاری سجاد قائمی در شیراز حمله کردند.

ویدیوهای رسیده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهند مردم در مراسم خاکسپاری این کشته‌شده اعتراضات سراسری، شعارهایی چون «قشقایی می‌میرد، ذلت نمی‌پذیرد» سر دادند.
مردم در مهاباد هم با برگزاری تجمع خیابانی شعارهای «‌مرگ بر دیکتاتور» و «ژن ژیان ئازادی» سر دادند.


در این شهر مراسم خاکسپاری کمال احمدپور با حضور گسترده شهروندان برگزار شد.

ویدیوی رسیده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهد مردم در این مراسم شعار «کرد بلوچ آذری، برابری آزادی» سر دادند.
مراسم خاکسپاری حمیدرضا روحی، جوان کشته شده در شهر زیبای تهران نیز با شعارهای اعتراضی مردم همچون «هر یه نفر کشته شه، هزار نفر پشتشه» برگزار شد.


در این مراسم مردم شعار «این گل پر‌پر ماست، هدیه به میهن ماست» سر دادند.
تحصن‌ها و تجمع‌های دانشجویی

در تداوم خیزش انقلابی مردم ایران، اعتراضات دانش‌آموزی در مدارس و اعتصاب فرهنگیان هم ادامه دارد.

روز شنبه، شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران در واکنش به کشته شدن چهار کودک در ایذه و سقز، فراخوان اعتصاب مدارس دولتی و غیردولتی را در روزهای یک‌شنبه ۲۹ و دوشنبه ۳۰ آبان صادر کرد.

علاوه بر اعتراضات دانش‌آموزی، تجمع و تحصن‌های دانشجویی در اعتراض به بازداشت و کشته شدن دانشجویان و در حمایت از تجمعات مردمی، در دانشگاه‌های مختلف چون جندی‌شاپور و چمران در اهواز، خواجه نصیر، علوم‌ پزشکی کردستان، علوم و تحقیقات، آزاد تهران شمال، صنعتی اصفهان، شریف، آزاد شهر قدس، علوم پزشکی تبریز، شیراز، دانشگاه تهران، علم و صنعت و ... ادامه دارد.

دانشجویان دانشگاه‌های جندی‌شاپور و چمران اهواز در اعتراض به تعلیق ده‌ها دانشجو تجمع کردند.

کانال شوراهای صنفی دانشجویان کشور از حمله بسیجی‌ها به دانشجویان دانشکده مکانیک دانشگاه خواجه‌ نصیر و زخمی شدن تعدادی از دانشجویان خبر داد.

ویدیو‌های رسیده به ایران اینترنشنال نشان می‌دهند ماموران امنیتی به دانشجویان دانشگاه کردستان حمله کرده و دانشجویان برای در امان ماندن به سمت تپه‌های اطراف دانشگاه پناه بردند.

bottom of page