top of page

Source: DW

Nov 28, 2022

شورای رسانه‌ای دویچه‌وله تهدیدهای جمهوری اسلامی علیه کارکنان بخش فارسی را که به ویژه بعد از اعتراضات در ایران شدت گرفته، محکوم کرد. همزمان انجمن خبرنگاران آلمان نیز این رفتار را نکوهش کرد و خواستار احضار سفیر ایران شد.


شورای رسانه‌ای دویچه‌وله سال‌ها تداوم تهدید و تلاش برای ارعاب کارمندان بخش فارسی این رسانه توسط جمهوری اسلامی ایران را محکوم کرد.

شورا در نشست خود در روز دوشنبه ۲۸ نوامبر (۷ آذر) اعلام کرد، کارکنان بخش فارسی و بستگانشان هنگام ورود یا خروج از کشور مورد بازجویی قرار گرفته‌اند. به همین دلیل همکارانی که فعالانه در برنامه‌های بخش فارسی حضور دارند مدت‌هاست که از سفر به ایران چشم‌پوشی کرده‌اند.


شورای رسانه‌ای دویچه‌وله این تذکر مأموران رژیم ایران را که در صورت تداوم گزارش‌دهی انتقادی دیگر تضمینی برای آسایش بستگان همکاران این رسانه در ایران وجود ندارد تهدیدی "غیر قابل انکار" خوند.

در این نشست همچنین گفته شده که از شروع اعتراضات جاری در ایران مقام‌های جمهوری اسلامی فشار بر روی خبرنگارن مقیم خارج از کشور را افزایش داده‌اند.


بیش‌تر بخوانید: ایران دویچه‌ وله فارسی و چند نهاد اروپایی را تحریم کرد


مأموران رژیم با افرادی در ایران که کانال اینستاگرامی یکی از همکاران دویچه‌وله را دنبال می‌کنند تماس گرفته‌اند و آن‌ها را تهدید کرده‌اند.

از این افراد گاه تلفنی و گاه در بازجویی‌ها خواسته شده، اگر می‌خواهند برای خودشان و خانواده‌شان عواقبی پیش نیاید دیگر نباید این کانال را دنبال کنند. به برخی از آن‌ها گفته‌اند که این همکار دویچه‌وله "دشمن کشور" است که مجازات چنین اتهامی نیز در ایران "اعدام" است.

شورای رسانه‌ای دویچه‌وله در این نشست ضمن اعتراض به این رویکرد اعلام کرد: «ما این تهدید بی‌پرده و تلاش برای ارعاب در واکنش به گزارش‌دهی اعتراضات مسالمت‌آمیز را به شدیدترین وجه ممکن محکوم می‌کنیم و از تیم بخش فارسی سپاسگزاریم. این خبرنگاران با وجود این تهدیدها کاری قابل تحسین انجام می‌دهند و کمک می‌کنند تا دنیا ببیند در ایران چه می‌گذرد.»


انجمن خبرنگاران آلمان خواستار احضار سفیر ایران شد

در همین حال انجمن خبرنگاران آلمان (DJV) که بزرگ‌ترین انجمن خبرنگاران این کشور محسوب می‌شود نیز با اشاره به همین تهدیدها علیه کارکنان بخش فارسی دویچه‌وله خواستار احضار سفیر ایران در برلین شده است.

از شروع خیزش مردمی جاری در ایران این تهدیدها شدت گرفته است، خیزشی که تا کنون دست کم ۴۵۰ کشته بر جا گذاشته و به بازداشت دست کم ۱۸هزار نفر انجامیده است.bottom of page