top of page

Source: Iranintl

Dec 22, 2022

رسانه‌های روسیه گزارش دادند اسرائیل بر این باور است که سوریه و ایران از ناوگان هوایی مسافربری برای انتقال سلاح استفاده می‌کنند و این کشور در حال بررسی حمله گسترده به فرودگاه‌های سوریه و قطع کامل مسیر هوایی به این کشور است.


روزنامه روسی «نزاویسیمایا گازتا» تأیید کرد که اسرائیل آماده حمله به تمام فرودگاه‌های رژیم سوریه و فلج کردن کل پروازهای این کشور است تا از انتقال آزادانه سامانه‌های تسلیحاتی و مهمات پیشرفته به وسیله هواپیماهای باری ایران به فرودگاه‌های مختلف سوریه جلوگیری کند.


این روزنامه گزارش داد مقامات اسرائیلی قصد دارند از برقراری ارتباط کامل هوایی بین سوریه و ایران جلوگیری کنند زیرا از این مسیر برای انتقال سلاح به رژیم سوریه و حزب‌الله لبنان استفاده می‌شود.


این در حالی است که پیشتر روزنامه جروزالم پست به نقل از مقامات ارشد اسرائیل که نامشان ذکر نشد، اعلام کرد ارتش این کشور حدود ۹۰ درصد از زیرساخت‌های انتقال سلاح از ایران به سوریه و ساخت سلاح در این کشور را نابود کرده است.


از سوی دیگر در روزهای اخیر و هم‌زمان با حمله هوایی به مواضع سپاه پاسداران در شرق سوریه و کشته شدن سه عضو آن، ارتش اسرائیل در اقدامی کم‌سابقه، مسوولیت حمله ماه گذشته به کامیونی تسلیحاتی در کاروان کامیون‌های جمهوری اسلامی در مرز سوریه و عراق را بر عهده گرفت.


بر اساس گزارش رسانه‌های عربی و عبری، در نتیجه حمله هوایی روز چهارشنبه ۲۳ آذر به مواضع نیروهای سپاه و شبه‌نظامیان مرتبط با جمهوری اسلامی در نزدیکی شهر دیر‌الزور در شرق سوریه، دست‌کم سه عضو سپاه پاسداران کشته شدند.


آبان ماه امسال هم کانال ۱۱ تلویزیون اسرائیل برای نخستین بار گزارشی از واحد کنترل پهپادهای تهاجمی اسرائیل منتشر کرد.


اسرائیل تا چند ماه پیش از آن هیچ گزارشی را درباره داشتن پهپادهای تهاجمی، رد یا تکذیب نمی‌کرد اما از چند ماه قبل، با تغییر این سیاست، برای نخستین بار پذیرفت که پهپادهای تهاجمی در اختیار داشته و از آن‌ها استفاده می‌کند.


bottom of page