top of page

Iranintl

Nov 12, 2022

روزنامه «ینی شفق» ترکیه خبر داد که بر اساس کیفرخواست متهمان ترور شهروندان اسرائیلی در ترکیه، جمهوری اسلامی یک باند مواد مخدر را که یکی از سران آن محکوم به اعدام بوده، برای ترور مامور کرده است.

بر اساس این گزارش، جمهوری اسلامی به فردی به نام شاهین اوتادی که به اتهام حمل مواد مخدر زندانی و محکوم به اعدام بوده، پیشنهاد کرده که در ازای لغو مجازات خود، همدستانش را به ترور شهروندان اسرائیلی ترغیب کند.


این روزنامه نوشت که اوتادی نیز کاوه براتی، دست راست خود را مامور به این اقدام کرده و فردی به نام کیوان مجدزاده، مسوول تشکیل تیم ترور شده است.

بر اساس این گزارش، مجدزاده، جمال قدکچی را مامور ترور شهروندان اسرائیلی کرده و شش نفر دیگر نیز مامور شناسایی شده‌اند.

قدکچی مدتی در نیروی دریایی در ایران مشغول به کار بوده و در محل اقامت ماموران اسرائیلی اقامت داشته است.

قرار است حدود دو ماه دیگر، دادگاه متهمان به ترور شهروندان اسرائیلی برگزار شود.

ایمان شجاعی‌فر، مجید نظیره، علیرضا شابویی دود کنی، محمود حسینی و حسن هاشم‌خانی، دیگر افراد بازداشت شده در این پرونده هستند.

همچنین مریم محمدی، دیگر متهم این پرونده، آزاد و ممنوع‌الخروج از ترکیه است.

رسانه‌های ترکیه در تیر ماه خبر داده بودند که متهمان دستگیر شده، ارتباط مستقیمی با اطلاعات ایران نداشته‌اند و از طرف یک مافیای ایرانی رهبری می‌شده‌اند.

بر اساس این گزارش، سرکرده مافیا در ایران به سر می‌برد و با این افراد از طریق واتس‌اپ در ارتباط بوده است.

پس از انتشار این گزارش، یک مقام امنیتی اسرائیل به ایران‌اینترنشنال گفت که استفاده از باندهای تبهکار جزیی از روش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای انجام عملیات تروریستی در کشورهای مختلف از جمله ترکیه بوده است.


روز دوم تیر و همزمان با سفر وزیر امور خارجه اسرائیل به ترکیه، رسانه‌های این کشور از بازداشت یک گروه هشت نفره وابسته به جمهوری اسلامی به اتهام تلاش برای ترور شهروندان اسرائیلی در استانبول خبر دادند.

پس از آن اعلام شد یوسف لوی سیفری، سرکنسول پیشین اسرائیل در استانبول که از جامعه «ال‌جی‌بی‌تی‌کیو‌آی‌پلاس» است، همراه زوج خود، از اهداف گروه ترور جمهوری اسلامی در استانبول بوده‌اند که پیش از وقوع سوءقصد، با هواپیمای شخصی به اسرائیل بازگردانده شدند.

در همین حال رسانه‌های ترکیه به نقل از نیروهای امنیتی این کشور فاش کردند تیم ترور سه زن اسرائیلی را نیز برای ترور تحت نظر داشته‌اند.

پس از انتشار رسمی خبر برکناری حسین طائب و انتصاب محمد کاظمی به جای او، منابع ایران‌اینترنشنال خبر دادند که در دوران مسوولیت طائب، ماموریت بخش ضد جاسوسی (واحد ۱۵۰۰)، به فعالیت تروریستی در خارج از ایران تغییر پیدا کرده و شکست‌های متوالی این واحد در انجام ماموریت‌هایش، در طول زمان صداهای اعتراضی برای برکناری طائب را تقویت کردند.

bottom of page