top of page

Source: DW

Dec 18, 2022

سازمان حقوق بشر ایران از اعدام قریب‌الوقوع شش نفر از زندانیان در ارومیه و رجایی‌شهر کرج خبر می‌دهد. وزیر ارشاد جمهوری اسلامی گفته است "حجاب امر قانونی و شرعی است و باید اجرا شود". هم‌زمان با اعتراضات مسابقه دربی لغو شد.


نهادهای حقوق بشری نسبت به سیاست اعدام جمهوری اسلامی هشدار می‌دهند. سازمان حقوق بشر ایران با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که نگرانی جدی درباره اعدام قریب‌الوقوع شش نفر از زندانیان وجود دارد.


در این بیانیه آمده است که پنج تن از زندانیان متهم به "محاربه" در زندان ارومیه به مکانی نامعلوم و یکی از زندانیان سیاسی زندان رجایی‌شهر کرج نیز از بند عمومی به انفرادی منتقل شده‌اند.


سازمان حقوق بشر ایران آخرین آمار کشته‌شدگان در اعتراضات اخیر این کشور را دست‌کم ۴۶۹ نفر اعلام کرد. در میان کشته‌شدگان ۶۳ نفر کودک (از جمله ۹ دختر) و ۳۲ نفر زن هستند.


این بیانیه تصریح کرد که ۳۹ تن از زندانیان سیاسی نیز در معرض خطر اعدام قرار دارند.


از سوی دیگر سازمان عفو بین‌الملل نیز روز جمعه ۱۶ دسامبر (۲۵ آذر) طی بیانیه‌ای اعلام کرد که در پی محاکمه‌های "ساختگی" و "ناعادلانه"، در ایران دست‌کم ۲۶ نفر در ارتباط با اعتراضات اخیر در این کشور در معرض خطر اعدام قرار دارند.


وزیر ارشاد: حجاب باید اجرا شود

محمدمهدی اسماعیلی، وزیر ارشاد جمهوری اسلامی شامگاه شنبه، ۲۶ آذرماه به عنوان مهمانِ برنامه "صف اول" شبکه خبر درباره مسئله حجاب موضع‌گیری کرد. او گفت: «جامعه ایرانی، یک جامعه عمیقا عفیف است و من می‌توانم این را با عدد نشان دهم؛ اما دچار یک فراز و نشیب‌هایی در نحوه‌ی رعایت حجاب هستیم و اختلاف نظرهایی در شیوه‌های اجرای آن وجود دارد.»


به گزارش سایت انتخاب، وزیر ارشاد در این برنامه که تا دقایقی از بامداد یکشنبه به طول انجامید، گفت: «در غرب، در کنه ذات فرهنگی آن برهنگی وجود دارد؛ برای مثال ساختار مجسمه‌ها در شهرهای اروپایی این مساله را نشان می‌دهند، اما با جستجو در فرهنگ و میراث تاریخی ما حتی قبل از اسلام، به راحتی می توان فهمید هویت جامعه ایران با موضوع عفاف نسبت دارد.» گفت: «امروز عفاف و حجاب یک امر قانونی در کنار امر شرعی شده است و باید آن را در کشور اجرا کنیم.»


سه روز تعطیلی مدارس

مقامات جمهوری اسلامی از روز یکشنبه تا سه‌شنبه، ۲۷ تا ۲۹ آذرماه، مدارس تهران را تعطیل اعلام کردند.


به گزارش ایرنا، عابد ملکی معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری تهران که ریاست جلسه روز شنبه ۲۶ آذر کمیته اضطراری آلودگی هوا را بر عهده داشت، اعلام کرد، با توجه به تشدید آلودگی هوا و استمرار پایداری هوا، در این سه روز مدارس تهران در تمامی مقاطع به جز شهرستان‌های فیروزکوه، دماوند و پردیس به صورت غیر حضوری دایر خواهند بود.


لغو مسابقه دربی

عابد ملکی همچنین تأکید کرد که به دلیل آلودگی هوا در نامه‌ای به فدراسیون فوتبال در خصوص لغو دیدار شهرآورد اطلاع‌رسانی شد و قرار است این بازی در روز سه‌شنبه برگزار نشود.


قرار بود نودونهمین شهرآورد تهران بین تیم‌های استقلال و پرسپولیس سه‌شنبه ۲۹ آذر از ساعت ۱۷:۳۰ در ورزشگاه آزادی تهران برگزار شود.


این تعطیلی مدارس و لغو مسابقه دربی هم‌زمان است با فراخوان‌های پرشمار برای اعتراضات و اعتصاباتی که قرار است از روز دوشنبه ۲۸ آذر تا چهارشنبه ۳۰ آذر در سراسر کشور صورت گیرند.


۲۰ دانشجو ممنوع‌الورود در ارتباط با ۱۶ آذر

معاون دانشجویی دانشگاه علامه می‌گوید ۲۰ دانشجو در ارتباط با برگزاری تجمعاتی در ۱۶ آذر ممنوع الورود شدند.


مهدی واحدی، معاون دانشجویی دانشگاه علامه گفته است: «در ۱۶ آذرماه هیچ برنامه و تقاضایی برای برگزاری تجمعی‌ نداشتیم، ولی در پی برگزاری تجمعاتی، حدود ۲۰ نفر ممنوع الورود شدند. این دانشجویان افرادی هستند که اصرار دارند این مسیر را ادامه دهند و رفتارهای مداراگونه ما را بر نمی‌تابند و دانشگاه در مقابل از ابزارهای قانونی خودش استفاده خواهد کرد.»


واحد افزود: «از این ۲۰ نفر، برای ۱۱ نفر شنبه هفته گذشته حکم بدوی صادر شده و منتظر هستیم موعد قانونی تجدیدنظر که ۱۰ روز بوده و دانشجو حق درخواست تجدیدنظر دارد، طی شود و پس از آن در صورت درخواست دانشجو جلسه تجدیدنظر خواهی برگزار و پس از آن احکام صادر و ابلاغ خواهد شد.»

bottom of page