top of page

Source: Iranintl

Dec 26, 2022

شاهزاده رضا پهلوی با اشاره به مراسم چهلم کیان پیرفلک، آیلار حقی، حمیدرضا روحی، سپهر مقصودی و شماری دیگری از کشته‌شدگان در روزهای آتی نوشت: «کودکان و جوانانی باهوش، شجاع و پر از شور زندگی که به دست پاسداران ضحاک به قتل رسیدند. خانواده‌های داغدار را تنها نمی‌گذاریم.»


مراسم چهلم کیان پیرفلک از ساعت یک تا دو بعدازظهر دوشنبه پنجم دی‌ماه در مسجد روستای پرچستان گورویی و سپس از ساعت دو تا چهار بعدازظهر در آرامگاه همان روستا برگزار می‌شود.در اعلامیه‌ای که برای مراسم کیان پیرفلک منتشر شده به «هم‌وطنان نجیب» و «تمام انسان‌های نیک اندیش» اشاره و از مردم خواسته شده این مراسم شرکت کنند.این در حالی‌ست که پدر کیان، میثم پیرفلک، که خود نیز پس از حمله ماموران به خودروی آنها در شامگاه ۲۵ آبان مجروح و در بیمارستان بستری شده بود، به تازگی از مرگ فرزندش مطلع شده.در پی حمله ماموران سرکوبگر به بازار ایذه، کیان ۹ ساله، در حالی ‌که با والدین و برادر خردسالش در خودرو در راه بازگشت به خانه بودند، هدف گلوله ماموران قرار گرفت و کشته شد.


مراسم چهلم آیلار حقی، یکی دیگر از جانباختگان خیزش انقلابی مردم، نیز روز سه‌شنبه ششم دی‌ماه بر سر مزار او در آرامستان «وادی رحمت» تبریز برگزار خواهد شد.


آیلار حقی، ۲۳ سال داشت و دانشجوی رشته پزشکی دانشگاه آزاد تبریز بود که در جریان اعتراضات روز ۲۵ آبان کشته شد اما نیروی انتظامی جمهوری اسلامی مدعی شد این دانشجو در «حادثه افتادن در محل گود‌برداری جنب برج شهران تبریز» جان باخته است.پیش‌تر، شورای صنفی دانشجویان و شماری از رسانه‌های محلی تاکید کرده بودند آیلار حقی در جریان اعتراضات و در شرایطی که به یک ساختمان پناه برده بود، به دست نیروهای امنیتی به پایین پرتاب شد و به علت فرو رفتن میلگرد در جسمش، در دم جان داد.


همچنین مراسم چهلم حمیدرضا روحی هم در روز پنجشنبه هشت دی‌ماه از ساعت ۱۵ بر سر مزارش در «بهشت زهرا»ی تهران برگزار می‌شود.حمیدرضا روحی، دانشجوی عمران دانشگاه آزاد شهرقدس، شامگاه ۲۷ آبان در شهر زیبا با گلوله نیروهای امنیتی کشته شد.


رسانه‌های حکومتی بلافاصله تلاش کردند او را«بسیجی» معرفی کنند، اما انتشار تصاویری از او از سوی دوستانش و پیامی که او برای نور پهلوی،‌ دختر شاهزاده رضا پهلوی، فرستاده بود باعث شد تا آن رسانه‌ها واژه «شهادت» را با «فوت» جایگزین کنند.


برای سپهر محمودی نیز مراسم چهلم در روز پنجشنبه هشت دی‌ماه در «مسجد النبی» واقع در خیابان قریشوندی شهر ایذه از ساعت ۱۴ تا ۱۵:۳۰ و سپس بر سر مزارش در آرامستان «روضه الزهرا» برگزار خواهد شد.این نوجوان ۱۴ ساله در ۲۵ آبان ۱۴۰۱ در جریان حمله به بازار ایذه به دست ماموران سرکوبگر کشته شد، اما رسانه‌های جمهوری اسلامی او را قربانی یک «حادثه تروریستی» معرفی کردند و پیکر او را ربودند.


bottom of page