top of page

Source: DW

Dec 24, 2022

به موازات اعتراضات شبانه و فریادهای آزادیخواهی و ضد دیکتاتوری، موج صدور احکام سنگین نیز ادامه دارد. تئو فرانکن، نماینده پارلمان بلژیک کفالت سیاسی حجت میرزایی، متهم به "محاربه" را بر عهده گرفت.


تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده  از  تداوم اعتراض‌های خیابانی در صدمین شامگاه خیزش اعتراضی ۱۴۰۱ حکایت دارند.

معترضان تهرانی به فراخوان سوم دی پاسخ مثبت داده و باز هم فریاد "مرگ بر دیکتاتور" را در خیابان‌های شهر طنین‌انداز کردند.در کرج نیز با وجود سرما و بارش برف معترضان به خیابا‌ن‌ها آمده و شعار دادند: «ننگ ما، ننگ ما، رهبر الدنگ ما»

عده‌ای نیز به راهپیمایی سکوت دست زدند. در برخی از ویدئوها این شعار به گوش می‌رسد: «قاضیامون قاتلن، کل نظام فاسدن»در سنندج هم اعتراضات ادامه یافت و معترضان با برپا کردن آتش و ایجاد راهبندان علیه حکومت شعار دادند.اعتراضات در مشهد هم ادامه یافته و تظاهرکنندگان اعتراض خود به استبداد را با شعار "مرگ بر خامنه‌ای" نمایان ساختند.نماینده پارلمان بلژیک کفالت حجت میرزایی را بر عهده گرفت

تئو فرانکن، وزیر سابق مهاجرت بلژیک و نماینده کنونی پارلمان این کشور کفالت سیاسی حجت میرزایی که در آذرماه بازداشت و به "محاربه" متهم شده را بر عهده گرفته است.


او در توییتی یادآور شد که این زندانی به "محاربه" متهم شده تنها به این دلیل که "برای آزادی و حقوق زنان" به پاخاسته است.


فرانکن نوشت: «او در خطر اعدام قرار دارد. صدای او باش.»


طبق گزارش‌ها، حجت میرزایی جوان ۲۲ ساله اول آذر در خانه‌اش در تهران توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. 


برخی منابع می‌گویند، او به دلیل "شکنجه روحی و جسمی شدید" مجبور به اعتراف علیه خود شد.


امیر مهدی‌پور، وکیل دادگستری به یک سال حبس محکوم شد

خبرگزاری حقوق بشری هرانا از محکومیت امیر مهدی‌پور، وکیل دادگستری و عضو کانون وکلای آذربایجان شرقی به یک سال حبس و دو سال ممنوعیت خروج از کشور و سایر محرومیت‌های اجتماعی خبر داده است.


او در مهرماه در رابطه با اعتراضات سراسری توسط نیروهای امنیتی تبریز بازداشت و روانه زندان این شهر شد. مهدی‌پور مدتی بعد با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد.


هرانا می‌نویسد تا کنون از اتهام‌هایی که علیه این وکیل طرح شده اطلاعی در دست نیست.

bottom of page