top of page

Source: DW

Dec 8, 2022

در حالی که اعتراضات مردمی در شهرهای ایران ادامه دارد، جمهوری اسلامی می‌گوید، یکی از معترضان تهران را اعدام کرده است. کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا قطعنامه‌ای در حمایت از معترضان تصویب کرد.


قوه قضائیه جمهوری اسلامی اعلام کرد که محسن شکاری، یکی از معترضان در تهران اعدام شده است. اتهام او بستن خیابان ستارخان تهران و زخمی کردن یکی از نیروهای سرکوب اعلام شده است.

محسن شکاری سوم مهرماه دستگیر شد. بر اساس گزارش رسانه‌های حکومتی، نخستین جلسه دادگاه او دهم مهر برگزار و به اعدام محکوم شد.


ادامه اعتراضات

بر اساس گزارش‌هایی که شاهدان عینی در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده‌اند، شامگاه چهارشنبه ۱۶ آذر اعتراضات مردمی در شهرهای گوناگون ادامه داشته است. نیروهای سرکوب نیز تا بامداد پنجشنبه به تعقیب و دستگیری معترضان مشغول بوده‌اند.


ویدیوهایی که در شبکه‌ها منتشر شده‌اند حاکی از اعتراض به شیوه‌های گوناگون هستند، از حضور جوانان در خیابان‌ها تا شعارنویسی و برپا کردن آتش در خیابان‌ها.


یکی از ویدیو‌هایی که به سرعت در شبکه‌ها تا بامداد پنجشنبه در حال چرخش ‌بود نشان می‌دهد که یکی از نیروهای سرکوب از فاصله بسیار نزدیک با تفنگ پینت‌بال به سر یک شهروند شلیک می‌کند.


در ویدیوی دیگری، یکی از خودروهای نیروهای سرکوب تلاش می‌کند یکی از معترضان را زیر بگیرد.


تلاش‌های ایرانیان خارج کشور

ایرانیان خارج کشور این روزها نسبت به خبر صدور احکام اعدام برای شماری از معترضان دربند، در شبکه‌های اجتماعی فعالیت چشمگیری از خود نشان می‌دهند. فعالیت‌‌های آنها باعث شده که شماری از سیاستمداران و سلبریتی‌های غربی و سازمان‌های حقوق بشری در این زمینه فعال شوند.


هانا نویمن، نماینده پارلمان اروپا با انتشار ویدیویی از تظاهرات دانشجویان می‌نویسد، این آن چیزی است که رژیم ایران "افسادفی‌الارض" می‌نامد. او هشدار می‌دهد که اعدام‌ها آغاز شده‌اند.


هیچکس، رپر مشهور ایرانی از جمله افرادی است که نسبت به اعدام معترضان هشدار می‌دهند.


بر اساس گزارش‌های مدافعان حقوق بشر، قوه قضائیه جمهوری اسلامی تا کنون برای ۱۱ تن از معترضان حکم اعدام صادر کرده است.


آمار کشته‌شدگان و بازداشت‌ها

طبق آماری که خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران منتشر کرده است، از آغاز خیزش جوانان ایران تا ۱۶ آذر (هفتم دسامبر) ۴۷۵ شهروند از جمله ۶۵ کودک و نوجوان  در ۱۶۰ شهر کشته شده‌اند. شمار نیروهای دولتی کشته‌شده ۶۱ نفر اعلام شده است.bottom of page