top of page

Source: DW

Dec 12, 2022

جامعه جهانی از اعدام دومین معترض تکان خورده است. شورای اروپا و دفتر حقوق بشر سازمان ملل سرکوب وحشیانه معترضان را محکوم کردند. وکلای مستقل در نامه‌ای به وکلای تسخیری و مورد تایید از آنها خواستند از قوه قضاییه تبری بجویند.


شورای اروپا سرکوب وحشیانه معترضان را تقبیح کرد

شورای اروپا پس از نشست وزیران خارجه این اتحادیه، بیانیه‌ای در حمایت از حقوق بنیادین مردم ایران و محکومیت "سرکوب وحشیانه و گسترده" حاکمیت جمهوری اسلامی صادر کرد.


 بیانیه از مقامات رژیم ایران خواسته است، به تعهدات بین‌المللی در رعایت حقوق بشر عمل کنند و از بازداشت‌های خودسرانه دست بردارند. شورای اروپا با تقبیح مجازات اعدام، خواستار توقف فوری احکام صادره علیه معترضان بازداشتی شده است.


بیانیه تاکید می‌کند که از تمامی روش‌های موجود برای پاسخگویی به رویکردها و اقدامات مقامات جمهوری اسلامی در مواجهه با معترضان استفاده خواهد کرد.

دیپلمات‌های مقیم بروکسل گفته‌اند که ۲۰ فرد و یک نهاد وابسته به جمهوری اسلامی در بسته تحریمی جدید اروپا قرار گرفته‌اند.


سازمان ملل: از تداوم اعدام‌ها وحشت‌زده هستیم

دفتر حقوق بشر سازمان ملل در پیامی توییتری اعلام کرد که از تداوم اعدام معترضان ایرانی و به دار آویخته شدن مجیدرضا رهنورد پس از سه هفته از بازداشت "وحشت‌زده" شده است.

این پیام  با ابراز نگرانی نسبت به جان سایر معترضان زندانی و نکوهش مجازات اعدام، یادآور شده که این کیفر نقض حق حیات است.


وزیر خارجه فرانسه: سرکوب معترضان ددمنشانه است

وزارت خارجه فرانسه در یک بیانیه اعدام مجیدرضا رهنورد را "نمونه‌ای از نقض فاحش و غیرقابل قبول آزادی‌های اساسی" خواند و سرکوب معترضان را تقبیح کرد. در این بیانیه از حاکمان جمهوری اسلامی خواسته شده که اجرای احکام اعدام را متوقف کنند و صدای مردم را بشنوند.


خانم کاترین کولونا، وزیر خارجه فرانسه رویه جمهوری اسلامی در سرکوب معترضان را "ددمنشانه" خواند.


اتمام حجت وکلای مستقل با وکلای تسخیری مورد تایید قوه قضاییه

جمعی از وکلای دادگستری  مستقل در نامه‌ای‌سرگشاده‌ به همکارانی که "مورد تایید قوه قضاییه" هستند، از آنها خواسته‌اند ملعبه قدرت عنان گسسته نشوند و موجبات کشتار و اعدام معترضان را فراهم نیاورند.


 این نامه ضمن اتمام حجت با وکلای مورد تایید دستگاه قضایی، توصیه کرده که از فهرست وثوق تبری جویند و موجبات نجات جوانان زیر چوبه دار را فراهم کنند تا مورد آماج نفرت و خشم اجتماعی قرار نگیرند.


خانواده‌های بعضی از معترضان بازداشت شده از جمله دکتر حمید قره‌حسنلو اعلام کرده‌اند که وکلای تسخیری به جای دفاع از متهمان، نقش دادستان را برای محکومیت هر چه شدیدتر آنها ایفا می‌کنند. پدر محمدمهدی کرمی، جوان زیر اعدام از جمله گفته که وکیل تسخیری جواب تماس‌های او را نمی‌دهد. 


دستگاه قضایی: اختیار حد محاربه با قاضی است

در بحث بر سر تفسیر فقهی اتهام "محاربه" معاون دستگاه قضایی جمهوری اسلامی گفت، این یکی از مجازات‌های چهارگانه در قانون مصوبه مجلس است که از سوی ۶ فقیه و ۶ حقوقدان تایید شده و اختیار انتخاب آن با قاضی است. 


جواد اکبرین، دین‌پژوه و روزنامه‌نگار حوزه فرهنگ و سیاست در توییتی نوشته است: «قاتل زنجیره‌ای، اول آن را کشت که "کسی را زخمی کرده بود" تا دعوا شود که محاربه بود یا نبود؟ حالا دومین طعمه را با اتهام قتل کشته، فقط ۲۳ روز بعد از بازداشت؛ تا بپرسد "حالا چی؟ هم قصاص است هم محاربه". ما با یک قتلگاه مواجهیم نه دادگاه. تمام بحث‌های حقوقی بیهوده است.»


کمپین حقوق بشر در ایران نیز در پیامی نوشت:«ج.اسلامی فقط می‌کشد، جامعه جهانی فقط می‌بیند!»


این سازمان حقوق بشری با اشاره به اعدام‌های سیاسی دهه شصت شمسی نوشته است، برای جلوگیری از فاجعه مشابه، «راهی جز تقاضای واکنش فوری و قاطع از تک‌تک دولت‌ها و نمایندگان‌شان در سراسر دنیا نداریم. این جنایت‌ها با هیچ ترازویی قابل اندازه‌گیری نیست.»


طبق ماده ۲۸۲ قانون مجازات اسلامی، حد محاربه یکی از چهار مجازات اعدام، صلب، قطع دست راست و پای چپ و نفی بلد است.


سوگواری برای مجیدرضا رهنورد

طبق اخباری که در شبکه‌های اجتماعی همرسانی شده‌اند، دانش آموزان مدارس مشهد و شیراز در واکنش به اعدام مجیدرضا رهنورد به خیابان‌ها آمده‌اند. در یکی از ویدئوها از جمله این شعار به گوش می‌رسد: «مجید رضا خوابیدی، ما همه بیدار شدیم.»


در خیابان احمدآباد مشهد نیز گروهی فریاد می‌زنند: «مجیدرضا رو بردن، جنازه‌شو آوردن»

اکانت وحیدآنلاین، تصاویری از خانه مادربزرگ مجیدرضا رهنورد منتشر کرده که حضور مردم، تاج‌ گل‌ها و حجله‌‌ای برای او را نشان می‌دهند.


ویدئوهای موجود در شبکه‌های اجتماعی نیز نشان می‌دهند که مسیرهای منتهی به خانه و محل کار مجیدرضا رهنورد در مشهد شلوغ هستند.bottom of page