top of page

Source: Iranintl

Dec 12, 2022

در پی اعدام مجیدرضا رهنورد، یک جوان دیگر، به دلیل اعتراض به جمهوری اسلامی، موجی گسترده از واکنش‌های داخلی و بین‌المللی علیه این اقدام حکومت ایران به راه افتاده است.


ویدیوی رسیده به ایران اینترنشنال نشان می‌دهد گروهی از مردم بر مزار مجیدرضا رهنورد، جوان معترضی که صبح دوشنبه ۲۱ آذر در مشهد اعدام شد شعار «عزیز وطن» و «شهید میهن» سر می‌دهند.در داخل ایران، دانشجویان دانشکده ادبیات علامه در اعتراض به اعدام معترضان و تعلیق و ممنوع الورودی دانشجویان تجمع کرده و شعارهایی از جمله «سلام به سربه داران، نوید محسن و یاران» سر دادند.

همچنین در دانشگاه نوشیروانی بابل، دانشجویان عکس محسن شکاری و مجیدرضا رهنورد در سراسر کلاس‌ها و راه‌روها چسباندند.


۱۸ زندانی زن در زندان اوین از جمله بهاره هدایت و سیپده قلیان در بیانیه‌ای نوشتند: «این بار خیابان‌های شهر را با فریاد «اعدام را متوقف کنید» تسخیر کنیم و اعتصابات را با قدرت و فراگیری بیشتر ادامه دهیم.»آنان افزودند: «ما نیز در کنار شما، گرچه در زندان، همراهی خود را با خیابان که به حکم اسارت از آن محروم مانده‌ایم، اعلام کرده و برای بیان مخالفت خود با اعدام در دفتر افسر نگهبان بند زنان زندان اوین، در تاریخ ۲۱ آذر ماه با خواندن سرود و سر دادن شعار تحصن می‌کنیم.»


همچنین سعید دهقان وکیل دادگستری در توییتی اعدام رهنورد را یک «قتل حکومتی» خواند و نوشت: «چون شاکی حکومتی است دادستان حکومتی است قاضی حکومتی است وکیل حکومتی است!»


گروهی از ایرانیان در سیدنی در اعتراض به اعدام مجیدرضا رهنورد و محسن شکاری تجمع کردند.پیشتر نیز ایرانیان ساکن تعدادی از کشورهای جهان با برگزاری تجمع‌های اعتراضی نسبت به اعدام محسن شکاری اعتراض کرده بودند.هانا نیومن، نماینده آلمان در پارلمان اروپا، در توییتی با اشاره به اعدام مجیدرضا رهنورد بدون آخرین ملاقات با خانواده نوشت که این «بی‌رحمی محض است».


نوربرت روتگن، نماینده پارلمان آلمان، در توییتی ضمن محکوم کردن اعدام مجیدرضا رهنورد نوشت که سپاه پاسداران باید در فهرست گروه‌های تروریستی اتحادیه اروپا قرار گیرد.


مسعود قره‌خانی، رییس پارلمان نروژ، در توییتی با اشاره به اعدام مجیدرضا رهنورد و محسن شکاری و همچنین محکوم شدن افراد دیگری به اعدام نوشت که «وحشیگری» جمهوری اسلامی افزایش می‌یابد، «صدای آنان باشیم».مارگوت والستروم، وزیر خارجه سابق سوئد، در توییتی ضمن محکوم کردن اعدام مجیدرضا رهنورد خواستار اعلام سپاه پاسداران به عنوان گروه تروریستی و لغو اقامت آن دسته از مقام‌های جمهوری اسلامی و خانواده آنان شد، که در خارج از کشور زندگی می‌کنند.


همچنین در نشست روز دوشنبه وزرای خارجه اتحادیه اروپا تحریم‌های بیشتری علیه مقامات دخیل در سرکوب اعتراضات ایران تصویب خواهد شد.

پکا هاویستو، وزیرخارجه فنلاند گفت که در این نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا درباره اعدام معترضان در ایران بحث و تحریم‌های جدیدی را تصویب می‌کنند.

bottom of page