top of page

Source: Iranintl

Nov 25, 2022

عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان، با انتقاد از دولت‌های اصلاح‌طلب گفت: «وقتی اصلاح‌طلبان به صحنه آمدند، ملت از آنان استقبال کردند و رای بالایی دادند اما کاری نکردند و فرصت‌سوزی شد و امروز دیگر فرصت اصلاحات را از دست داده‌ایم.»


اسماعیل‌زهی در خطبه‌های نماز جمعه روز چهارم آذر تاکید کرد: «اصلاح‌طلبان کاری از دست‌شان برنیامد و بزرگ‌ترین گلایه از آنان این است که چرا اصلاحات انجام ندادند؟ و اگر نگذاشتند که این کار را بکنند، چرا نگفتند چه کسی جلویشان را گرفت؟ چرا سکوت اختیار کردند؟ کسانی که به نام اصلاح‌طلبی آمدند و کاری نکردند باید این شهامت را به خرج می‌دادند و می‌گفتند چه کسی اجازه نداد.»


اسماعیل‌زهی در ادامه گفت: «اگر اصلاحات در جمهوری اسلامی انجام می‌گرفت امروز مردم گرفتار این مشکل و بدبختی نبودند و امروز در صحنه اعتراضاتشان فریاد آزادی و عدالت سر نمی‌دادند. فرصت‌سوزی شد و فرصت اصلاحات را از دست دادیم.»


این اظهارات اسماعیل‌زهی در حالی است که اطلاعات رسیده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهد شماری از چهره‌های اصلاح‌طلب در جلساتی با مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی، راهکارهایی را برای خروج حکومت از بحران و پایان دادن به خیزش انقلابی مردم علیه جمهوری اسلامی ارائه کرده‌اند.


بر اساس این اطلاعات، در این جلسات افرادی از جمله علی شکوری‌راد و حمیدرضا جلایی‌پور، از جبهه اصلاح‌طلبان حضور داشته‌اند.


خبرگزاری برنا، متعلق به وزارت ورزش و جوانان نیز به حضور بهزاد نبوی، حسین مرعشی، فاطمه راکعی و محمود صادقی در این نشست‌ها اشاره کرده است.این فعالان اصلاح‌طلب، با احمد وحیدی، وزیر کشور جمهوری اسلامی هم دیدار داشته‌اند.


امام جمعه اهل سنت زاهدان اما بار دیگر جمهوری اسلامی را دعوت به شنیدن حرف منتقدان کرد و گفت: «اگر از حاکمیت و هر کسی در هر مرتبه‌ای انتقاد نشود، استبداد می‌آید. استبداد وقتی می‌آید که کسی بالاتر از انتقاد باشد؛ هیچ‌کسی از سوال بالاتر نیست.»


او با اشاره به اینکه با زندانی کردن منتقد، نمی‌توان کشور را اداره کرد، «راه عاقلانه» را «نشستن با مردم و دریافت فریاد مردم» دانست.


عبدالحمید اسماعیل‌زهی همچنین با اشاره به قطعنامه شورای حقوق بشر سازمان ملل در مورد تشکیل کمیته حقیقت‌یاب برای پاسخگو کردن رژیم ایران در ارتباط با جنایت‌های حقوق بشری گفت: «ما نمی‌گوییم که حُب و بغضی در میان نبوده اما واقعیت این است که ما ضعف داشتیم و باید ضعف خودمان را ببینیم و همه چیز را پای دشمن نریزیم.»


او در بخش دیگری از این خطبه‌ها به موضوع تجاوز به زنان زندانی و شکنجه و بدرفتاری با معترضان بازداشت شده اشاره کرد و گفت: «بعضی گزارش‌ها از بدرفتاری با زندانیان و به‌خصوص زنان زندانی می‌رسد و حرف‌هایی گفته می‌شود که به زبان آوردنش برای من سنگین است. همه از خدا بترسیم. با ملت راست و درست باشیم. نگذاریم کسانی با زندانیان که اسیرند، بدرفتاری کنند. شکنجه خلاف قانون اساسی است و در هیچ دین و آیینی روا نیست.»


امام جمعه اهل سنت زاهدان از جمهوری اسلامی خواست تا به معترضان بازداشت شده در جریان خیزش انقلابی ایرانیان «حکم سنگین» ندهد و زندانیان سیاسی را رها کند.


اسماعیل‌زهی همچنین به کشتار نیروهای سرکوب‌گر در شهرهای کردنشین ایران اشاره کرد و «خواهران و برادران کُرد» را از بهترین اقوام ایرانی خواند که در تمام این چهار دهه، همچون مردم سیستان‌ و بلوچستان مرزهای خودشان را نگهداری و بر محرومیت‌ها صبر کردند.


او در ادامه گفت: «حالا که مردم کردستان از مشکلات می‌نالند و اعتراض دارند، نباید هدف گلوله قرار بگیرند و نباید با آنان با خشونت رفتار شود.»


عبدالحمید اسماعیل‌زهی با اشاره به این که «اگر بنده در این کشور کاره‌ای بودم به خواسته جمهور و عموم تن می‌دادم» گفت: «جای نگرانی است که بسیاری از مسوولان ما حاضر نشدند حرف منتقد را گوش کنند. این مشکلات را کسانی درست کردند که اجازه انتقاد ندادند.»


او در ادامه گفت: «این کشور برای مسوولان و دولتمردان نیست. برای همه ماست و همه ما می‌خواهیم این مُلک آباد و سیر باشد. ثروتش به جای این که در جای دیگر خرج شود در همین جا هزینه شود.»


اسماعیل‌زهی همچنین خاطرنشان کرد: «همه ما می‌خواهیم آزادی بیان و قلم و اندیشه و تفکر و مذهب وجود داشته باشد، افراد توانمند و شایسته در مدیریت کشور گماشته شوند و تومان و پول ایرانی ارزشمند شود. این بخشی از فریادهای مردم است. این فریاد را گوش کنید.»


عبدالحمید اسماعیل‌زهی در خطبه‌های نماز جمعه هفته‌های گذشته خود نیز بارها خواستار محاکمه عاملان و آمران جمعه خونین زاهدان (روز هشتم مهر) شده و نسبت به کشتار مردم معترض از سوی نیروهای سرکوب‌گر اعتراض کرده است.اعتراضات مردم زاهدان و دیگر شهرهای سیستان‌وبلوچستان از آغاز خیزش انقلابی علیه جمهوری اسلامی و جمعه خونین هشتم مهر ماه تاکنون ادامه یافته است.

bottom of page