top of page

Source: DW

Dec 8, 2022

با اعدام محسن شکاری نگرانی از اعدام دو همبند او؛ سامان صیدی و محمد بروغنی فزونی گرفته است. هومن عبداللهی شب گذشته در اثر ضرب و شتم در سنندج کشته شد. فرمانده نیروی انتظامی از پایان "خویشتنداری" این نیروها گفته است.


با اعدام محسن شکاری به جرم بستن خیابان ستارخان در تهران در اعتراضات و زخمی کردن یک مامور نیروی انتظامی، نگرانی از به راه افتادن موج اعدام‌ها فزونی گرفته است. محسن شکاری، سامان صیدی و محمد بروغنی روز ۱۵ آذر به سلول انفرادی زندان رجایی‌شهر منتقل شدند، به  همین دلیل بیم آن می‌رود که سامان صیدی و محمد بروغنی نیز در معرض اجرای حکم اعدام باشند.

مادر سامان صیدی (معروف به سامان یاسین) در ویدیویی از مردم و نهادهای حقوق بشری درخواست کمک کرده است. 


در برخی شبکه‌ها هم گفته شده حکم اعدام سامان صیدی از سوی قاضی صلواتی صادر و به دیوان عالی کشور ارسال شده است. 


سامان صیدی خواننده رپ کرد و متعلق به گروه اقلیت یارسان است. در روزهای گذشته هشت نفر از اعضای این گروه در کرمانشاه دستگیر شده‌اند.


کشته شدن هومن عبداللهی پس از ضرب و شتم

شب گذشته ۱۶ آذر در سنندج معترضی به نام هومن عبداللهی از فاصله نزدیک مورد اصابت گلوله ساچمه‌ای قرار گرفته و پس از انتقال به بیمارستان کوثر سنندج جان باخته است.


به گزارش شبکه حقوق بشر کردستان، پس از آنکه پیکر هومن عبداللهی به خانواده‌اش تحویل داده شد در مسیر رفتن به سوی مسجد، از سوی نیروهای امنیتی ربوده و به پادگان لشگر ۲۸ منتقل شده است.


ساعاتی بعد اما شبکه حقوق بشر اعلام کرد مراسم خاکسپاری هومن عبداللهی با حضور گسترده نیروهای امنیتی به صورت شبانه در شهرک حسن‌آباد سنندج برگزار شد. به گفته منابع مطلع، آثار گلوله ساچمه‌ای و شکستگی در اثر ضربات باتوم نیروهای امنیتی بر روی جسد این شهروند مشهود بوده است.


سعید دهقان، وکیل و حقوقدان و یکی از کسانی که در جلسه شورای حقوق بشر برای تشکیل کمیسیون حقیقت‌یاب حضور داشت در صفحه خود در توییتر نوشته است: «دو قتل دیگر را هم برای کمیسیون حقیقت‌یاب مستند می‌کنیم: یکی "با پوشش قانون" در زندان؛ محسن شکاری ۲۳ ساله، تهران، دیگری بی پوشش قانون در خیابان؛ هومن عبداللهی۲۱ ساله، سنندج. وقتی روند دستگیری و محاکمه ‌و اجرای اعدام غیرقانونی است، آنچه ثبت می‌شود قتل حکومتی است.»


درگیری در سنندج

روز پنج‌شنبه ۱۷ آذر در سنندج میان مردم و نیروهایی که قصد پلمپ مغازه‌های اعتصاب کرده را داشتند درگیری رخ داده است. فیلم‌های منتشرشده حاکی از تیراندازی نیروهای امنیتی است. ظاهرا درگیری‌ها در خیابان فردوسی و ششم بهمن روی داده است.


در ویدئوی دیگری گفته می‌شود مغازه‌هایی که تا کنون به اعتصاب نپیوسته بودند نیز با دیدن ماموران امنیتی کرکره‌هایشان را پایین کشیده و پلمپ مغازه‌های بسته‌شده را کنده و به روی مغازه خودشان زده‌اند.


فرمانده نیروی انتظامی: دیگر خویشتن‌داری نمی‌کنیم

فرمانده کل انتظامی ایران با حضور در دانشکده افسری برای دانشجویان این دانشکده سخنرانی کرد. حسین اشتری با تاکید بر اینکه نیروهای انتظامی بیش از ۷۰ روز است در "اقصی نقاط کشور حضور مقتدرانه" دارند گفت: «پلیس با کسانی که امنیت مردم را هدف قرار داده‌اند قاطعانه برخورد خواهد کرد و دیگر خویشتنداری نخواهند کرد.»


او با تاکید بر اینکه نیروهای انتظامی همچنان "مظلومانه و با خویشتنداری ایستادگی" می‌کنند گفت: «امنیت مردم خط قرمز پلیس است و هرگز اجازه نمی‌دهیم عده‌ای آشوب‌گر به امنیت و آرامش مردم خدشه‌ای وارد کنند.»


فرمانده نیروی انتظامی در حالی از "خویشتن‌داری و مظلومیت" نیروهایش سخن می‌گوید که تا کنون صدها فیلم و عکس از برخورد وحشیانه و خشن این نیروها در مقابل معترضان غیرمسلح منتشر شده است. در بسیاری از این ویدیوها فرد مورد حمله بر روی زمین نشسته و دستهایش را بالا برده اما با این حال چندین مامور بر سر و صورتش لگد و باتوم می‌زنند.


در بسیاری فیلم‌های دیگر به وضوح دیده می‌شود که ماموران از فاصله‌ای بسیار نزدیک به معترضان گلوله پینت‌بال یا ساچمه‌ای شلیک می‌کنند.

پرتاب گاز اشک‌آور به داخل مدارس و خانه‌ها نیز به روال معمول این نیروها بدل شده است. در فیلم‌های دیگری نیز دیده می‌شود که این نیروها خودروهای  پارک‌شده در کنار خیابان را با باتوم مورد حمله قرار می‌دهند.

bottom of page