top of page

Source: Iranintl

Dec 2, 2022

واشینگتن‌پست به نقل از مقام‌های غربی و خاورمیانه‌ای گزارش داد نهادهای امنیتی ایران برای تهدید، ربودن و کشتن مخالفان رژیم در نقاط مختلف جهان به طور گسترده‌ از باندهای جنایی، دزدهای جواهرات، قاچاقچیان مواد مخدر و افراد جانی استفاده می‌کنند و این روند در دو سال گذشته شدت گرفته است.


روزنامه آمریکایی واشینگتن‌پست در گزارش مفصلی که روز پنج‌شنبه دهم آذر منتشر شد، در این زمینه با ۱۵ مقام آمریکایی، اروپایی و کشورهای منطقه خاورمیانه که نامشان فاش نشده گفت‌وگو کرده و اسناد و مدارک دولتی را نیز بررسی کرده است.


بر اساس اظهارات این مقام‌ها و بررسی اسناد و مدارک، حکومت ایران تلاش‌های خود را برای ربودن و کشتن مقام‌های دولتی کشورهای خارجی، فعالان و روزنامه‌نگاران در سراسر جهان به ویژه آمریکا افزایش داده است.


بر اساس این گزارش، جمهوری اسلامی علاوه بر طرح‌ریزی حملات علیه مقام‌های ارشد دولت پیشین آمریکا، مخالفان خود را که به آمریکا، بریتانیا، کانادا، اروپا و ترکیه گریخته‌اند، هدف قرار داده و سازمان‌های رسانه‌‌ای منتقد حکومت ایران، غیرنظامیان یهودی یا کسانی که با اسرائیل در ارتباط هستند نیز در تیررس تهدیدها، ربودن و کشتار خود قرار داده است.


مقام‌هایی که با واشینگتن‌پست گفت‌وگو کرده‌اند، تاکید کرده‌اند سرویس‌های اطلاعاتی و امنیتی جمهوری اسلامی برای اجرای نقشه‌های خود عمدتا به نیروهای نیابتی متکی هستند و صدها هزار دلار به سارقان جواهرات، فروشندگان مواد مخدر و سایر مجرمان در ازای اجرای طرح‌های قتل مخالفان جمهوری اسلامی، می‌پردازند.


در این گزارش به طرح‌هایی که خنثی شده‌اند یا به اجرا در نیامده‌اند نیز اشاره شده است.

انتشار این گزارش در حالی است که در ماه‌های اخیر، رسانه‌های جهان گزارش‌های مختلفی را از طرح‌های تروریستی جمهوری اسلامی در نقاط مختلف منتشر کرده‌اند.


اواخر آبان‌ ماه، رسانه‌های اسرائیل جزییات بیشتری از توطئه ترور یک شهروند اسرائیلی در گرجستان به دست نیروی قدس سپاه پاسداران منتشر کردند و از محمدرضا عبادی عربلو و علی فیض‌پور، به عنوان فرماندهان این هسته ترور نام بردند.

بر اساس گزارش این رسانه‌ها، هدف این ترور ایتزیک موشه، بازرگان اسرائیلی و از مقامات پیشین آژانس یهود در روسیه بوده است.


در تابستان نیز برنامه سپاه پاسداران برای ترور شهروندان اسرائیلی در ترکیه خنثی شد و روز دوم تیر و همزمان با سفر وزیر امور خارجه اسرائیل به ترکیه، رسانه‌های این کشور از بازداشت یک گروه هشت نفره وابسته به جمهوری اسلامی به اتهام تلاش برای ترور شهروندان اسرائیلی در استانبول خبر دادند.

همچنین نیویورک تایمز نوشت حکومت ایران و چین کارآگاه‌های خصوصی در آمریکا را برای تحت‌ نظر گرفتن، آزار، تهدید و حتی بازگرداندن مخالفان خود استخدام کرده‌اند.

بر اساس این گزارش، اطلاعاتی‌ها با فریب، کارآگاهی آمریکایی را برای زیر نظر گرفتن مسیح علی‌نژاد، روزنامه‌نگار و فعال مدنی مخالف جمهوری اسلامی، در جریان طرح ربایش او استخدام کرده بودند.


در مرداد ماه نیز شکایت‌نامه‌ای به دست ایران‌اینترنشنال رسید که بر اساس آن، یک مرد مسلح ۲۳ ساله در محله بروکلین نیویورک، مقابل منزل مسیح علی‌نژاد بازداشت شده بود.

بر اساس این شکایت‌نامه، فردی به نام خالد مهدی‌‌اف، مسلح به کلاشنیکف با خشاب پر و بیش از هزار دلار پول نقد، پس از دو روز کمین پلیس، دستگیر شد.

همچنین در میانه خیزش سراسری ایرانیان علیه جمهوری اسلامی، شبکه تلویزیونی ایران‌اینترنشنال از تهدیدهای معتبری که خبرنگارانش از طرف سپاه پاسداران دریافت کرده‌اند، خبر داد.

ایران‌اینترنشنال، شبکه خبری مستقل فارسی‌زبان مستقر در بریتانیا، در بیانیه‌ای اعلام کرد کارکنانش از سوی پلیس متروپولیتن از تهدید‌ها علیه خود مطلع شده‌اند.

پیشتر و پس از انتشار رسمی خبر برکناری حسین طائب از مقام ریاست سازمان اطلاعات سپاه و انتصاب محمد کاظمی به جای او، منابع


ایران‌اینترنشنال خبر دادند که در دوران مسوولیت طائب، ماموریت بخش ضد جاسوسی (واحد ۱۵۰۰)، به فعالیت تروریستی در خارج از ایران تغییر پیدا کرده و شکست‌های متوالی این واحد در انجام ماموریت‌هایش، در طول زمان صداهای اعتراضی برای برکناری طائب را تقویت کردند.

با این حال جمهوری اسلامی موفق شده در مواردی مخالفان خود در خارج کشور را برباید و به ایران منتقل کند. روح‌الله زم، روزنامه‌نگار مخالف جمهوری اسلامی ساکن فرانسه یکی از آنان بود که به دست دستگاه قضایی جمهوری اسلامی اعدام شد.

bottom of page