top of page

Source: DW

Nov 24, 2022

وریا غفوری، بازیکن سرشناس فوتبال بازداشت شد. جمعی از روحانیون اهل سنت ارومیه از برخورد خشونت‌آمیز نیروهای امنیتی ابراز نگرانی کرده‌اند. معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی منکر آمار کشته‌شدگان اعتراضات سراسری شد.


خبرگزاری‌های داخل ایران خبر بازداشت وریا غفوری، بازیکن سرشناس فوتبال را تایید کرده و نوشته‌اند، این بازیکن تیم فولاد خوزستان به اتهام توهین و تخریب تیم ملی فوتبال ایران و تبلیغ علیه نظام بازداشت شده است.


وریا غفوری همواره موضع‌گیری‌های شفافی درباره مشکلات در ایران داشته است. او در یکی از آخرین استوری‌های خود در اینستاگرام نوشته بود: «کشتار مردم کرد را متوقف کنید. کرد خود ایران است. کشتن کرد برابر با کشتن ایران است... تمام اقوام خود ایران هستند، مردم را نکشید!»
ادامه اعتصابات و گشت‌زنی هلیکوپترهای سپاه بر فراز شهر بوکان

اعتصابات سراسری در بسیاری از شهرهای کردنشین همچنان ادامه دارد. در تصاویر و ویدیوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است، بسیاری از مغازه‌ها در شهرهای بوکان، سمیرم، اشنویه، بانه، قروه و سنندج در روز پنجشنبه سوم آذر بسته بوده است.


همچنین پایگاه خبری "کردپا" در توئیتی از گشت‌زنی هلیکوپترهای سپاه پاسداران بر فراز شهر بوکان خبر داده است.


ابراز نگرانی روحانیون اهل سنت ارومیه از برخورد خشونت‌آمیز نیروهای امنیتی

جمعی از روحانیون اهل سنت ارومیه با انتشار بیانیه‌ای در حمایت از مطالبات مردمی در اعتراضات سراسری ایران نسبت به برخورد خشونت‌آمیز نیروهای امنیتی ابراز نگرانی کرده‌اند.


روحانیون اهل سنت ارومیه در این بیانیه‌ خواهان "آزادی بی‌قید و شرط زندانیان اعتراضات سراسری، تجدید نظر مسئولین در برخورد با معترضان و تن دادن به خواسته‌های برحق آنها، رفع فضای خفقان و تبعیض و توقف سرکوب و کشتار بی‌رحمانه" شدند.

بیشتر بخوانید: توصیه بیت منتظری به برپایی رفراندوم: مراجع اظهارنظر کنند

پیش از این جمعی از روحانیان اهل سنت کردستان نیز با انتشار بیانیه‌ای مشترک خواستار برگزاری همه‌پرسی در ایران شده بودند. 


معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی: تلفات حوادث ایران قطعا صحت ندارد

علی باقری کنی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در مصاحبه با شبکه ان‌دی‌تی‌وی هند در ارتباط با حوادث اخیر ایران گفت: «قدرت‌های خارجی روایات غلط و اشتباهی درباره رویدادهای ایران مطرح می‌کنند.»

او گفت، "در یک نظام دموکراتیک، مردم آزادند که نظرات و اعتراضات خود را بیان کنند"، اما در عین حال مدعی شد: «آن چه اهمیت دارد مسیری است که رژیم‌های خارجی به این اعتراضات می‌دهند. رژیم‌های غربی سعی می‌کنند این اعتراض‌ها و اظهارات مردم را به سمت و سوی خاصی سوق دهند.»

بیشتر بخوانید: عفو بین‌الملل: ایران باید فورا در قبال سرکوب‌ها پاسخگو شود

باقری کنی همچنین آمار کشته شدگان اعتراضات در ایران را به کل رد و تنها از "کشته شدن ۵۰ نفر از نیروهای پلیس" خبر داده و گفته است: «چنین داده‌هایی قطعا صحت ندارد. طبق آمار رسمی ما در اغتشاشات اخیر ۵۰ نفر از نیروهای پلیس به شهادت رسیده‌اند و چند صد نفر دیگر نیز زخمی شده‌اند.»

استفعای دسته‌جمعی اعضای کانون نمایش‌نامه‌نویسان و مترجمان تئاتر ایران

تمامی اعضای هیئت مدیره و بازرسان کانون نمایش‌نامه‌نویسان و مترجمان تئاتر ایران استعفا دادند. این استعفا در پی بازخواست‌شدن این افراد از سوی نیروی انتظامی انجام گرفته است.

آنان روز پنجشنبه سوم آذر (۲۴ نوامبر) با انتشار بیانیه‌ای و با اشاره به بازخواست‌شدن به‌خاطر درخواست‌شان از نیروی انتظامی برای پرهیز از خشونت در برابر معترضان، در همراهی با مردم استعفا کرده‌اند.


در متن این بیانیه نیز به بازخواست و امر و نهی نیروی انتظامی اشاره و نوشته شده است: «اساسا تئاتر هنری اعتراضی است که تنها با مردم معنا و حیات دارد نه با حکومت‌ها و دولت‌ها. پس از انتشار یک بیانیه‌ ساده که در آن از نیروهای انتظامی خواستار عدم خشونت علیه معترضان هستیم مورد بازخواست و امر و نهی قرار گرفتیم و از همراهی با مردم مظلوم‌مان منع شده‌ایم.»


در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: «ما تباه شدیم؛ چرا که دولت‌ها یکی پس از دیگری آمدند و گرهی از این کلاف سر در گم مدیریت فرهنگی باز نشد. به‌راستی از تئاتر ایران چه مانده است؟ از شرافت و آزادگی و حق‌خواهی چه مانده است؟ ما چه داریم که به آینده‌گان بسپاریم؟ مدیران کوچک و کم‌لیاقت یکی پس از دیگری می‌آیند، دروغ می‌گویند، جشنواره‌های بی‌خاصیت برگزار می‌کنند، آمار  کذب می‌دهند، چند صباحی مدیریت می‌کنند و سپس می‌روند. ما شاهدان تاریخیم.»


مروارید کاشیان، بازیگر و فیلمساز هم حجاب اجباری را از سر برداشت

مروارید کاشیان، بازیگر و فیلمساز ساکن ایران ویدئویی بدون حجاب اجباری در اینستاگرام خود منتشر کرده است. در هفته‌های اخیر شماری از زنان بازیگر و کارگردان سینما در همراهی با اعتراضات سراسری در ایران عکس یا ویدیوهایی بدون حجاب اجباری از خود منتشر کردند.

bottom of page