top of page

Source: Iranintl

Dec 21, 2022

با وجود این که تهران، ریاض را به دامن زدن به خیزش انقلابی کنونی در ایران علیه جمهوری اسلامی متهم می‌کند، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی از دیدار با سعود بن فرحان، همتای سعودی خود در اردن خبر داد.


از زمان آغاز خیزش سراسری علیه جمهور ی اسلامی، مقام‌های حکومت ایران بدون ارائه سند و مدرکی، مدعی مداخله کشورهای خارجی در این خیزش شده‌اند.


ادعایی که از سوی کشورهای غربی قویا رد شده است.امیرعبداللهیان اما روز چهارشنبه ۳۰ آذر در توییتی به زبان عربی اعلام کرد در حاشیه کنفرانس منطقه‌ای که درباره وضعیت عراق در اردن برگزار شد، با همتایان خود از کشورهای عمان، قطر، عراق، کویت و عربستان سعودی گفت‌وگو کرده است.او این ادعا را مطرح کرد که وزیر امور خارجه عربستان سعودی از آمادگی کشورش برای از سر گیری گفت‌وگو با جمهوری اسلامی خبر داده است.


هنوز مقام‌های عربستان سعودی به این توییت امیرعبداللهیان واکنشی نشان نداده‌اند اما خبرگزاری ایرنا پیشتر اعلام کرده بود برنامه‌ای برای دیدار وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی و مقام‌های عربستان سعودی در حاشیه نشست اردن تنظیم نشده است.


وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی چند روز پیش نیز گفته بود: «آمادگی داریم روابط با عربستان سعودی را از سر بگیریم و سفارت‌ها را بازگشایی کنیم.»


این در حالی است که به تازگی آسوشیتدپرس به نقل از مقام‌های عراقی اعلام کرد مذاکرات دیپلماتیک میان جمهوری اسلامی و عربستان سعودی که با میانجیگری بغداد انجام می‌شد، اکنون به دلیل ادعای تهران مبنی بر تحریک اعتراضات ضدحکومتی ایرانیان از سوی ریاض، متوقف شده است.


در حالی که تاکنون پنج دور از مذاکرات تهران و ریاض برگزار شده، چند مقام عراقی گفتند به دلیل خودداری مقام‌های جمهوری اسلامی از دیدار با مقام‌های سعودی، هنوز دور جدیدی از این مذاکرات برنامه‌ریزی نشده است.


عامر الفایز، نماینده پارلمان عراق و عضو کمیته روابط خارجی پارلمان به آسوشیتدپرس گفت: «مذاکرات ایران و عربستان سعودی به بن‌بست خورده و این موضوع تاثیری منفی بر منطقه خواهد داشت.»


نخست‌وزیر جدید عراق اما ماه گذشته میلادی به تهران سفر کرد و قرار است به زودی به ریاض سفر کند.همچنین یک مقام عراقی در وزارت امور خارجه این کشور اعلام کرد که جمهوری اسلامی از بیانیه مشترک اخیر عربستان سعودی و چین خشمگین است.


در این بیانیه که پس از دیدار رهبران چین و عربستان سعودی در ریاض منتشر شد، بر «تقویت همکاری‌های مشترک برای تضمین ماهیت صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای ایران» تاکید شده بود.همچنین چین و عربستان سعودی از جمهوری اسلامی خواستند به «اصول حسن همجواری و عدم مداخله در امور داخلی کشورها» پای‌بند باشد.bottom of page