top of page

Source: DW

Dec 10, 2022

نانسی فزر، وزیر کشور آلمان در پیامی شجاعت معترضان را ستود. ایرانیان خارج از کشور در فراخوان‌های متعددی در همبستگی با اعتراضات داخل از برگزاری تجمعات اعتراضی در کشورهای مختلف جهان خبر دادند.


نانسی فزر وزیر کشور آلمان در روز جهانی حقوق بشر حمایت خود را از خیزش مردمی ایران ابراز داشت. اعتراضات ایرانیان در سراسر جهان به سرکوب مردم و اعدام محسن شکاری روز شنبه و یکشنبه (۱۰ و ۱۱ دسامبر) ادامه دارد.


فزردر پیام ویدئویی خود گفت به "زنان و مردان ایرانی بسیاری که با شجاعت باورنکردنی برای دفاع از حقوق بشر در کشورشان جان خود را به خطر می‌اندازند" احترام می‌گذارد.


نانسی فزر تاکید کرد آلمان از زمان آغاز اعتراضات در ایران خواهان پایان خشونت و سرکوب بوده است. علاوه بر این، اتحادیه اروپا نیز برای افزایش فشار بر جمهوری اسلامی و "پاسخگو کردن عاملان سرکوب" تحریم‌های بسیار هدفمند اعمال کرده است.

بیشتر بخوانید: تجمعات شبانه و موج فراخوان‌های اعتراض به اعدام محسن شکاری


خانم فزر در پیام ویدیوئی خود خطاب به صدها هزار شهروند ایرانی‌تبار آلمان گفت: «ما می‌دانیم که ایرانیان مقیم آلمان نگران خانواده و خویشان خود هستند اما ممکن است خود شما نیز در آلمان إحساس ناامنی کنید. ما اینجا در آلمان از شما محافظت خواهیم کرد. مقامات امنیتی آلمان وضعیت را به دقت زیر نظر دارند.»


او افزود که اخراج ایرانیان پناهجو همچنان متوقف باقی خواهد ماند.

وزیر کشور آلمان در پایان پیام ویدیویی خود ضمن "فراخواندن همه برای دفاع از مردم ایران"  گفت: «بیایید امروز و اینجا صدای مردم ایران شویم.»


فراخوان گسترده ایرانیان برای اعتراضات در سطح جهان

تجمعات همبستگی با جنبش اعتراضی ایران برای شنبه ۱۹ آذر در چند شهر بزرگ آلمان در روز حقوق بشر برنامه‌ریزی شده است.

سازمان حمایت از حقوق زنان Terre des Femmes همراه با گروه‌های دیگر خواستار  راهپیمایی زنان در مرکز شهر برلین شد.

در برلین قرار است یک گروه از تظاهرکنندگان سات ۳ بعد از ظهر به طرف پارلمان سراسری حرکت کنند. 


پیام انجمن خانواده‌های جان‌باختگان پرواز پی‌اس ۷۵۲

انجمن خانواده‌های جان‌باختگان پرواز PS752 از فراخوان‌های ایرانیان در سراسر جهان حمایت کرد.

این انجمن در صفحه اینستاگرام و توییتر خود ایرانیان مقیم خارج را برای شرکت در تجمعات اعتراضی روزهای شنبه و یکشنبه (۱۰ و ۱۱ دسامبر) فراخواند.


در این دعوت آمده است: «ما به وظیفه‌ خود عمل می‌کنیم. ما همچنان صدای مردم ایران را در دنیا منعکس می‌کنیم و بر خواسته‌های‌مان از دنیای آزاد اصرار می‌ورزیم.»


تظاهرات در شهر کلن

در شهر کلن آ نیز در فراخوانی تحت عنوان "آکسیون علیه دستگیری‌ها، انسان ربایی‌ها، شکنجه‌ها و احکام اعدام جوانان" اعلام شده است که بین ساعت ۱۵ و ۱۶ در پشت راه آهن مرکزی برگزار می‌شود.


تجمعات بیشتری نیز در شهرهای هامبورگ، فرانکفورت، اشتوتگارت و مونیخ و شهرهای دیگر آلمان برنامه‌ریزی شده است.

قرار است روو شنبه ۱۹ آذر در شهر بروکسل، پایتخت اتحادیه اروپا نیز "بزرگ‌ترین تجمع ایرانیان خارج از کشور" برگزار شود.

در آمریکا و استرالیا نیز تظاهرات گسترده ایرنیان برای روزهای شنبه و یکشنبه (۱۰ و ۱۱ دسامبر) برنامه‌ریزی شده است.


انتقاد روزنامه دولت از عبدالحمید

روزنامه "ایران"، ارگان دولت از اظهارات مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان درباره اعدام محسن شکاری در نماز جمعه زاهدان در ۱۸ آذر انتقاد کرد.

بیشتر بخوانید:اعتراض مولوی عبدالحمید به احکام اعدام، تجمع در خاش و زاهدان


این روزنامه نوشت اظهارات عبدالحمید "همواره بهانه تداوم آشوب و ناامنی" شده و بار دیگر "اظهارات فاقد مبنایی را در نمازجمعه" مطرح کرده است که "شائبه تلاش برای تازه نگه‌داشتن جریان اغتشاشات و حمایت‌های سیاسی از آشوب‌گران" را تقویت می‌کند.


عبدالحمید روز جمعه ۱۸ آذر ضمن انتقاد شدید از اعدام محسن شکاری، جوان ۲۳ ساله تهرانی گفت "با کشتن اعتراضات خاموش نمی‌شود".

bottom of page