top of page

Source: DW

Dec 25, 2022

وکیل محمد قبادلو می‌گوید که پذیرش فرجام‌خواهی موکلش استدلال قانونی داشت و ناشی از اشتباه نگارشی نبود. عبدالرضا کاهانی یاد مهسا امینی را گرامی داشت و بر ادامه اعتراض‌ها تاکید کرد. فشارهای امنیتی بر دانشگاهیان ادامه دارد.


وکیل محمد قبادلو، می‌گوید که پذیرش فرجام‌خواهی موکلش ''استدلال قانونی داشت'' و در نتیجه ''نمی‌تواند اشتباه در نگارش خبر باشد.''

اشاره امیر رئیسیان به اقدام دیوان عالی کشور درباره پذیرش فرجام‌خواهی محمد قبادلو و سپس انتشار اصلاحیه‌ای است که از رد فرجام‌خواهی و تایید حکم اعدام این معترض زندانی خبر می‌داد.


او در این گفت‌وگو که روز یکشنبه ۴ دی‌‌ماه، در روزنامه ''شرق'' چاپ تهران منتشر شده، استدلال دیوان عالی کشور در تایید پذیرش فرجام‌خواهی موکلش بر مبنای بند ۴ ماده ۴۹۶ قانون آیین دادرسی کیفری را ''استدلالی درست و منطبق با محتویات پرونده'' دانست و نتیجه گرفت: «بنابراین نمی‌توان احتمال اشتباه در نگارش خبر را مدنظر قرار داد.»


رئیسیان با اشاره به انتشار متن خبر اول روابط عمومی دیوان عالی و خبرگزاری قوه قضائیه مبنی بر پذیرش فرجام‌خواهی موکلش افزود: «احتمال بروز اشتباه را بسیار بعید می‌دانم اما نمی‌دانم چرا بعد از چند ساعت نظر دیوان تغییر کرده است.»


رئیسیان تاکید کرد: «قانونا زمانی که حکم دادگاه کیفری قطعی نشده، نباید حکم دادگاه انقلاب اجرایی شود.»


محمد قبادلو، متولد سال ۱۳۷۹، در جریان اعتراضات در شهر پرند بازداشت و با اتهام "افساد فی‌الارض" به اعدام محکوم شد. او متهم است که گروهی از ماموران نیروی انتظامی را زیر گرفته و یکی از آن‌ها را به قتل رسانده است.


این در حالی است که محمد قبادلو به بیماری دوقطبی مبتلاست.


روز شنبه سوم ۳ دی (۲۴ دسامبر)  ساعاتی پس از آن که دیوان عالی کشوراعلام کرد که فرجام‌خواهی محمد قبادلو و سامان صیدی از بازداشت‌شدگان اعتراضات سراسری را پذیرفته، بلافاصله خبرگزاری تسنیم، وابسته به سپاه، به نقل از روابط عمومی این دیوان خبر را "اصلاح کرد" و نوشت: «دیوان عالی کشور ضمن رد فرجام‌خواهی به عمل آمده در پرونده محمد قبادلو، دادنامه نامبرده را ابرام کرد.»


احضار استاد دانشگاه صنعتی شریف به وزارت اطلاعات

علی شریفی زارچی، استاد رشته کامپیوتر در دانشگاه صنعتی شریف تهران، روز شنبه سوم دی‌ماه در توییتی از احضار خود به وزارت اطلاعات خبر داد.


او از جمله استادانی است که تا کنون بارها خشونت نیروهای امنیتی علیه دانشجویان را محکوم کرده و خواستار آزادی دانشجویان دربند شده است.


شریفی زارچی در توییتی دیگر ابراز امیدواری کرده که این احضار ''در حد یک گفت‌وگوی ساده'' باشد.


عبدالرضا کاهانی: راهمان را ادامه می‌دهیم

با وجود افزایش فشارهای امنیتی بر هنرمندان اما بسیاری از آنها همچنان به طور آشکاری از اعتراض‌ها در ایران حمایت می‌کنند.


عبدالرضا کاهانی، کارگردان مطرح سینمای ایران، در توییتی نوشت‌: «به احترام تمام کسانی که در صد روز گذشته قدمی برای پیروزی برداشته‌اند و با درود به نام ماندگار مهسا امینی، راهمان را ادامه می‌دهیم.»


این کارگردان شناخته‌شده سینمای ایران، پیشتر نیز بارها از معترضان حمایت کرده بود. او از جمله در واکنش به بازداشت ترانه علیدوستی، این موضوع را به معنای آن دانسته بود که ''جمهوری اسلامی بیش از پیش روبه‌روی مردم است و نزدیک‌تر از همیشه به خط پایان.''


''اسب حیوان نجیبی است''، ''هیچ''، ''بیست'' و ''آنجا'' از جمله فیلم‌های تحسین‌شده این کارگردان ایرانی است.


پذیرش کفالت سیاسی عباس دریس توسط نماینده پارلمان اتریش

کارزار پذیرش کفالت سیاسی زندانیان ایرانی از سوی سیاستمداران خارجی همچنان ادامه دارد.


در جدیدترین مورد، لوكاس هَمر، نماینده پارلمان اتریش، کفالت سیاسی عباس دریس، از معترضان ایرانی محکوم به اعدام را بر عهده گرفت.


همر روز شنبه سوم دی‌ماه در صفحه اینستاگرامش تصویری از خود را مقابل سفارت جمهوری اسلامی در وین، در حالی که عکس عباس دریس را به دست گرفته، منتشر کرد و درباره این زندانی سیاسی در ایران نوشت: «او ۴۹ ساله و پدر دو فرزند است. او به همراه برادر کوچک‌ترش در جریان اعتراضات سراسری در ایران بازداشت شد.»این نماینده پارلمان اتریش، خشونت حکومت ایران علیه معترضان را محکوم کرد و از مقامات جمهوری اسلامی خواست تا حکم اعدام عباس دریس و سایر زندانیان را فوراً لغو کنند.


همر در عین حال افزود که در نامه‌ای به سفیر ایران در وین خواستار لغو کلیه احکام مجرمانه و اعدام عباس دریس شده‌است.


درخواست ایران از فرانسه: با معترضان خویشتن‌داری کنید

در حالی که بیش از صد روز از آغاز اعتراض‌های ضدحکومتی در ایران می‌گذرد و این اعتراض‌ها با سرکوب شدیدی از سوی جمهوری اسلامی همراه شده، وزارت امور خارجه ایران خواستار ''خویشتن‌داری'' فرانسه با معترضان در این کشور شد.


سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با محکوم کردن حمله خشونت‌آمیز اخیر در پاریس، نگرانی شدید خود را از آنچه که ''به خطر افتادن جان مردم علی‌الخصوص مسلمانان، اقلیتها و مهاجرین'' در فرانسه نامید، ابراز کرد.


اشاره او به تیراندازی مرگبار در روز جمعه ۲۳ دسامبر (دوم دی) در مرکز فرهنگی متعلق به کُردها در منطقه ۱۰ پاریس است که بر اثر آن، سه نفر کشته و چهار تن زخمی شدند.


در پی آن، هزاران نفر در شهرهایی همچون پاریس و مارسی به خیابان آمدند و طبق گزارش‌ها، درگیری‌هایی میان تظاهرگنندگان و نیروهای پلیس روی داد.


حال، ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، بر ''ضرورت خویشتنداری پلیس فرانسه در برخورد با تجمعات مسالمت آمیز معترضین'' تأکید ‌کرده است.


او همچنین خطاب به مقامات فرانسه گفت که ''تحقیقات بی‌طرفانه در خصوص حادثه پاریس می‌تواند به روشن شدن ابعاد آن کمک کند.'' این در حالی است که تقاضای خانواده مهسا امینی برای بررسی بی‌طرفانه علت مرگ او صد روز است که بدون پاسخ مانده است.

bottom of page