top of page

Source: DW

Nov 28, 2022

نمایندگان پارلمان فرانسه طی قطعنامه‌ای سرکوب اعتراضات ضدحکومتی در ایران را محکوم کردند و از دولت‌های اروپایی خواستند، فشار بر ایران برای تحقیق در مورد مرگ مهسا امینی را افزایش دهند.


در حالی که شامگاه دوشنبه ۷ آذر (۲۸ نوامبر) نیز تظاهرات اعتراضی در شهرهای مختلف ایران ادامه دارد قانونگذاران فرانسه در قطعنامه‌ای با ۱۴۹ رأی موافق و بدون رأی مخالف سرکوب اعتراضات ایران توسط مأموران جمهوری اسلامی را قویا محکوم کردند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس که این خبر را منتشر کرده می‌گوید، در این قطعنامه غیرالزام‌آور از دولت‌های اروپایی خواسته شده تا فشار بر ایران برای عمل به وعده‌های بین‌المللی‌‌اش جهت تحقیق در مورد مرگ مهسا امینی را افزایش دهند.

این قطعنامه سرکوب معترضان ایران را "بی‌رحمانه" و "خشونت غیرقابل قبول علیه حق آزادی تظاهرات و بیان" نامیده است.


زیباکلام پس از احضار در دادسرا: ‌آماری که نوشتم منبع موثق ندارد


صادق زیباکلام، تحلیل‌گر مسائل سیاسی که به دادسرا احضار شده بود در صفحه اینستاگرامی خود در مورد آمار بیش از ۴۰۰ کشته در اعتراضات اخیر نوشته که در مورد این رقم به‌شخصه هیچ "منبع و مأخذ موثق موثقی" ندارد و آن را "صرفا بر اساس گزارش سازمان حقوق بشری ایران در نروژ" ارائه داده است.

زیباکلام در پستی حسن روحانی، رئيس‌جمهوری پیشین را خطاب قرار داده و به تبریک او برای پیروزی تیم ملی فوتبال ایران اشاره کرده و گفته بود، خوب شد تیم ملی برد تا او سکوت خود را بشکند.

زیباکلام سپس به بیش از ۴۰۰ کشته در اعتراضات اشاره کرده و از روحانی پرسیده بود که چرا در این مورد سکوت کرده است.

خبرگزاری حقوق بشری هرانا در ‌آخرین به‌روزرسانی شمار قربانیان خیزش سراسری، آمار معترضان جان‌باخته را ۴۵۱ نفر اعلام کرده است.

bottom of page