top of page

Source: Iranintl

Dec 17, 2022

علی آدینه‌زاده، پدر «ابوالفضل»، نوجوانی کشته‌ شده در اعتراضات، خطاب به رییس قوه قضاییه نوشت: «چه چیز را پنهان می‌کنید که پرونده‌های پسرم را از بین برده‌اید و پرسنل بیمارستان را تهدید کردید تا چیزی بروز ندهند؟»


هم‌زمان، سعید اقبالی از زندان درباره اعدام معترضان هشدار داد.


پدر ابوالفضل آدینه‌زاده، نوجوان ۱۶ساله‌ای که با شلیک ۲۴ گلوله در مشهد کشته شد، در اینستاگرام خود، غلامحسین محسنی‌ اژه‌ای، رییس قوه قضاییه را خطاب قرار داد و گفت: «چطور می‌شود در پرونده قتل بسیجی‌ها در عرض ۲۳ روز حکم اعدام صادر می‌کنید اما در پرونده فرزند من با گذشت ۷۰ روز، نه‌ تنها قاتل مشخص نشده بلکه پرونده در جریان دادرسی هم قرار نگرفته است و به وکلای ما اجازه نداده‌اید پرونده را بررسی کنند.»


او با اشاره به این که سرتاسر مکانی که ابوالفضل گلوله خورده، دوربین‌های مداربسته وجود دارد، تاکید کرد: «چه چیز را کتمان می‌کنید که نیروهایتان بیمارستان را پر کرده بودند و شما همه چیز را امنیتی کرده بودید؟»


علی آدینه‌زاده توصیه اژه‌ای به قضات را برای سرعت بخشیدن به اجرای احکام اعدام معترضان، «وقیحانه» خواند و نوشت: «تک‌تک هم‌وطنانم نظاره‌گر اعمال ناعادلانه شما هستند و روز حساب ما هم فرا خواهد رسید؛ به‌ زودی ...»پدر این نوجوان معترض در بخش دیگری از این پست اینستاگرامی خطاب به فرزند کشته‌شده‌اش نوشت: «مادرت دیشب خیلی بی‌تابی می‌کرد و هر لحظه بر زبانش لعن و نفرین بود.


به درگاه خدا می‌گفت من که سرافراز شدم اما قاتلان بچه‌ام روزی هزاران بار بمیرند و زنده شوند. الهی مادران و پدرانشان با مرگِ ذلت‌بار بچه‌هایشان سرافکنده شوند.»


او با تاکید بر این که هر لحظه با نفرین و خشم، فریاد «مرگ بر حکومت بچه‌کش، مرگ بر قاتلانت» سر می‌دهد، نوشت: «پسرم راهت ادامه دارد. من و خواهرانت و تمام هم‌وطنانت راهت را ادامه می‌دهیم ... ما نه می‌بخشیم و نه فراموش می‌کنیم.»


ابوالفضل آدینه‌زاده روز ۱۶ مهر در جریان اعتراضات مشهد و مقابل در شمالی دانشگاه فردوسی هدف تفنگ ساچمه‌ای قرار گرفت و ساعتی بعد از این که به گفته خانواده‌اش با «پیکری پاره پاره» به بیمارستان منتقل شد، جان باخت.


هشدار سعید اقبالی از زندان رجایی‌شهر درباره اعدام معترضان

از سوی دیگر سعید اقبالی، فعال حقوق بشر و زندانی سیاسی، در یک فایل صوتی از زندان رجایی‌شهر کرج که در اختیار ایران‌اینترنشنال قرار گرفته، از مردم خواست برای توقف اعدا‌م معترضان در ایران خیابان‌ها را خالی نکنند.


او با ذکر نام شماری از بازداشت‌شدگان خیزش جاری که با خطر اعدام مواجه هستند، تاکید کرد اگر انقلاب مردم در خیابان‌ها ادامه داشته باشد، تنگنایی که جمهوری اسلامی در آن قرار گرفته تنگ‌تر خواهد شد و «دیگر نمی‌توانند عزیزان ما را بکشند».


این زندانی سیاسی گفت مسوولان زندان، بازداشت‌شدگان اخیر را که به اعدام محکوم شده‌اند در بندهای مختلف پخش کرده‌اند و «ما عملا از آنها بی‌خبر و نگران اعدامشان هستیم».


او در ادامه با بیان این که مسوولان زندان مرتبا این افراد را بین بندهای خود و سلول‌های انفرادی محکومان به اعدام جابه‌جا می‌کنند، گفت با این کار «آن‌قدر فشار و ترس و استرس به آنها وارد کرده‌اند که این مساله عملا فرقی با اجرای حکم اعدامشان ندارد».


اقبالی در صحبت‌های خود هشدار داد که حکومت می‌خواهد بر ناکارآمدی خود سرپوش بگذارد و برای همین، «همچون دهه ۶۰ دست به اعدام می‌زند» اما اگر این اعدام‌ها به این شکل ادامه پیدا کند، با فاجعه‌ای بدتر از دهه ۶۰ مواجه خواهیم بود.


این فعال حقوق بشر در این فایل صوتی، از نگهداری شماری از زنان بازداشت‌شده اخیر در بند هشت زندان رجایی شهر کرج، موسوم به بازداشتگاه وزارت اطلاعات خبر داد و نسبت به وضعیت آنها ابراز نگرانی کرد.


اقبالی در ادامه از شماری از مسوولان زندان رجایی شهر نام برد که در اجرای حکم اعدام محسن شکاری و اخذ اعترافات اجباری از او دخیل بوده‌اند.


سازمان عفو بین‌الملل روز جمعه ۲۵ آذر با انتشار بیانیه‌ای خبر داد دست‌کم ۲۶ نفر که در جریان خیزش انقلابی ایرانیان علیه جمهوری اسلامی بازداشت شده‌اند، در خطر اعدام قرار دارند.


این سازمان گزارش کرد از این ۲۶ نفر، دست‌کم حکم اعدام۱۱نفر صادر شده و ۱۵نفر نیز با متهم شدن به اتهاماتی نظیر «فساد فی‌الارض»، «قیام مسلحانه علیه دولت» و «محاربه» در انتظار یا تحت محاکمه قرار دارند.

bottom of page