top of page

Source: Iranintl

Dec 21, 2022

دیده‌بان حقوق بشر با انتشار گزارشی درباره سرکوب خیزش انقلابی در سنندج، از تخلفات جدی ماموران جمهوری اسلامی علیه زندانیان از جمله زنان و کودکان خبر داد. این سازمان حقوق بشری از آزار جنسی زنان بازداشت شده و تهدید آنها به تجاوز پرده برداشت.


در گزارش سازمان دیده‌بان حقوق بشر که روز چهارشنبه ۳۰ آذر منتشر شد، آمده است: «این تخلفات شامل دستگیری‌های خودسرانه، محرومیت از مراقبت‌های پزشکی و شکنجه و سایر بدرفتاری‌ها، از جمله تهدید، ضرب و شتم، آزار و اذیت و تجاوز جنسی بوده است.»


دیده‌بان حقوق بشر نوشت: «مقامات به طور معمول در ارائه اطلاعات به خانواده‌ها در مورد شرایط و محل نگهداری افراد تحت بازداشت، کوتاهی می‌کنند.»


این سازمان به اظهارات دو زن اشاره کرد که در هفته اول تظاهرات ماه سپتامبر با هم دستگیر شده‌اند.این دو زن به دیده‌بان حقوق بشر گفتند نیروهای امنیتی در حین دستگیری و زمانی که در پاسگاه پلیس نگهداری می‌شدند، آنها را هدف ضرب و جرح، آزار جنسی و تهدید به تجاوز قرار دادند.


همچنین یکی از اعضای خانواده یک دختر ۱۷ ساله که در ماه اکتبر دستگیر شد، به این سازمان گفت پلیس او را به تجاوز جنسی تهدید کرده و در پاسگاه او را مورد آزار و اذیت جنسی قرار داده‌اند.


یکی از این زنان که در جریان دستگیری‌ها در ماه سپتامبر بازداشت شد، گفت که یک افسر امنیتی به گردن او ضربه زده، او را روی زمین انداخته و قبل از اینکه شش یا هفت مامور او را کتک بزنند، موهایش را کشیده. سپس یکی از آنها در حالی که او را به زور سوار ماشین می‌کرده، با باتوم او را هدف ضرب و جرح قرار داده.او گفت که دچار خونریزی داخلی و شکستگی استخوان شده است.


این اولین بار نیست که گزارش‌هایی از آزارهای جنسی ماموران سرکوب‌گر جمهوری اسلامی علیه معترضان ایرانی منتشر می‌شود.


سه روز پیش نیز روزنامه نیویورک‌تایمز در گزارشی با عنوان «حکومت ایران از تجاوز برای تحمیل عفاف استفاده می‌کند» به مواردی از تعرض جنسی به زندانیان زن اشاره کرد.


در این گزارش آمده یکی از معیار‌های دو رویی رژیم ایران این است که زنان را با عنوان بی‌عفتی بازداشت و سپس به آنها آزار جنسی می‌رساند.


نیویورک‌تایمز در این گزارش به روایت سی‌ان‌ان از تجاوز به یک زن ۲۰ ساله اشاره کرده که به اتهام رهبری اعتراضات بازداشت و سپس به بیمارستانی در کرج منتقل شد.


بر اساس این گزارش، این زن که موهایش تراشیده شده بوده، دچار لرزش‌های شدید و خونریزی مقعد شده.


بر اساس این گزارش، این معترض اکنون به زندان منتقل شده است.


همچنین در گزارش نیویورک‌تایمز به اسناد دیده‌بان حقوق بشر و سازمان عفو بین‌الملل از چندین مورد تجاوز جنسی به معترضان اشاره شده است.


از سوی دیگر هادی قائمی، مدیر سازمان حقوق بشری «کمپین حقوق بشر ایران»، مستقر در نیویورک، از دختری ۱۴ ساله به نام معصومه و ساکن یک محله فقیرنشین تهران گفته است.


به گفته قائمی، پس از اعتراض معصومه در مدرسه با برداشتن روسری، او با دوربین‌های مدرسه شناسایی و بازداشت شده است. این دختر دانش‌آموز به دنبال بازداشت دچار پارگی شدید واژن شده و به بیمارستان انتقال یافته است.


بر اساس این گزارش، معصومه جان باخته و مادرش در حالی که قصد داشته کشته شدن دخترش را علنی کند، ناپدید شده است.


نیویورک‌تایمز تاکید کرده است تایید گزارش‌های خشونت جنسی علیه معترضان به دلیل احساس شرم و ترس در قربانیان دشوار است.


سی‌ان‌ان هم گزارش داده است مقام‌های جمهوری اسلامی گاهی از تجاوز به معترضان فیلم می‌گیرند تا آنان را وادار به سکوت کنند.

bottom of page