top of page

Source: DW

Nov 27, 2022

کامیونداران کرمانشاه، مرند، بندرعباس و قزوین به رانندگان اصفهان پیوسته و از بار زدن محموله‌ها خودداری می‌کنند. دادستان تهران از آزادی ۴۶ معترض خبر داد. هنگامه قاضیانی، بازیگر سینما نیز پس از هفت روز با وثیقه آزاد شد.


اعتصاب کامیونداران اصفهانی در حال سرایت شهرهای دیگر ایران است. بنا بر خبرهای شبکه‌های اجتماعی، رانندگان قزوین، کرمانشاه، مرند و بندرعباس نیز به صف اعتصاب‌کنندگان پیوسته‌اند. در خود اصفهان دامنه اعتصاب از شاپور به شهرستان ورزنه کشیده شده، هم‌زمان برخی رانندگان از فشار برای حمل بار خبر می‌دهند.


پایگاه توییتری "صدای اصفهان" پیام رانندگان بخش‌های شاپورآباد و حیبب آباد در شهرستان برخوار را منتشر کرده که از فشار مدیریت "سیمان اردستان" برای شکستن اعتصاب و بار زدن محموله خبر می‌دهند. این رانندگان خواهان حمایت شده‌اند.


در شبکه‌های اجتماعی ویدئوهایی از اعتصاب کامیونداران قزوین و کرمانشاه هم‌رسان شده‌اند. کنشگران مدنی رانندگان حمل و نقل عمومی را نیز تشویق کرده‌اند  که از کار دست بکشند.


 برخی کاربران از پیوستن کامیونداران مرند و بندرعباس به اعتصاب خبر می‌دهند.


جوانان محلات اصفهان در پیامی توییتری نوشته‌اند که رانندگان این روزها می‌توانند تاریخ ساز باشند: «چشم امید مردم ایران این روزها به دستان رانندگان کامیون و تریلی است. فلج کردن چرخ اقتصاد سریع‌ترین راه رهایی از چنگال رژیم جمهوری اسلامی است...»


پیش‌تر پیام یکی از رانندگان پایانه شاپور اصفهان در فضای مجازی منتشر شده که می‌گوید: «قدرت اعتصاب یعنی این... وایسید بچه‌های تیم ملی که برگشتن با نماینده‌های مجلس رو بفرستین براتون بار بیارن.»


دادستان تهران از آزادی ۴۶ معترض بازداشتی خبر داد

علی صالحی، دادستان تهران اعلام کرده که طبق دستور رئیس قوه قضاییه برای "ارفاق قانونی" به پرونده شماری از افراد دستگیر شده، ۴۶ نفر از معترضان آزاد شدند.

خبرگزاری ایسنا به نقل از صالحی نوشت: «این افراد با قرار تامین مناسب و با مساعدت و معاضدت آزاد شدند.»

دادستان تهران افزوده که هیچ ارفاقی برای "عناصر و مسببان اصلی اغتشاشات اخیر" در نظر گرفته نمی‌شود.

مقامات جمهوری اسلامی اعتراضات ضدحکومتی مردم را "اغتشاش" می‌نامند.


هنگامه قاضیانی آزاد شد

خبرگزاری ایسنا از آزادی هنگامه قاضیانی، بازیگر سینما پس از هفت روز بازداشت خبر داد. 

این هنرمند به اتهام "تبلیغ علیه نظام" و "اقدام علیه امنیت ملی" دستگیر شده بود. او  پیش از دستگیری عکسی بدون حجاب اجباری از خودش منتشر کرده و گفته بود: «شاید این آخرین پست من باشد. از این لحظه به بعد، هراتفاقی برایم بیفتد، بدانید که من تا آخرین نفس کنار مردم ایران هستم.»


پروانه سلحشوری احضار و با قرار وثیقه آزاد شد

نماینده مجلس دهم که به اتهام "انتشار مطالب غیرمستند یا توهین‌آمیز" به دادسرا احضار شده بود، با تودیع وثیقه آزاد شده است. خبرگزاری ایرنا نوشت: «پروانه سلحشوری صبح یکشنبه با حضور در مرجع قضایی نسبت به اتهامات انتسابی تفهیم اتهام شد و ضمن ادای توضیحات مقرر با صدور قرار وثیقه و تودیع آن آزاد شد.»

خانم سلحشوری در پست‌های توییتری ازجنبش اعتراضی جاری حمایت و از مقامات حکومتی انتقاد کرده است.

محمود صادقی‌، نماینده مجلس دهم، یحیی گل محمدی، مربی فوتبال، الناز شاکردوست، میترا حجار و باران کوثری، بازیگران سینما از جمله کسانی هستند که به اتهام مشابه به دادسرا احضار شده‌اند.


بازداشت یک خبرنگار ایلنا

رضا اسدآبادی، خبرنگار حوزه کارگری از سوی ماموران اطلاعات سپاه در خانه‌اش دستگیر شده است. فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران اعلام کرده که علت بازداشت یا محل نگاهداری این همکار خبرگزاری ایلنا مشخص نیست.

از زمان شروع اعتراضات سراسری در ایران، بیش از ۵۰ روزنامه‌نگار بازداشت شده‌اند.


آزادی نوید افقه، نوازنده تمبک

نوید افقه، نوازنده و محقق موسیقی که ۲۸ آبان در شیراز بازداشت  شده بود، با وثیقه دومیلیارد تومانی آزاد شد.

دستگیری این نوازنده تمبک با انتقاد گسترده هنرمندان در داخل و خارج از کشور روبه‌رو شده بود. کیهان کلهر، موسیقیدان سرشناس از جمله در باره او نوشته بود: «تنی از پاکت‌رین و نجیب‌ترین و داناترین مردم ایران در زندان حاکم شب است. کسی که سالهاست شاهدم، با وجود تمام ناملایمات و سختیها که گریبان اهل هنر را گرفته در برابر هیچ قلدر صاحب زوری سر خم نکرد.»

دلیل بازداشت نوید افقه هم‌چنان مشخص نیست.


دومین روز تجمع بازنشستگان صندوق آینده‌ساز

گروهی از بازنشستگان صندوق آینده ساز، روز یکشنبه ۶ آذر نیز با حضور مقابل وزارت کار، خواهان رسیدگی به افزایش مستمری‌های خود شدند. مطالبه آنها، رعایت مصوبه قانونی شورای عالی کار در افزایش سالیانه دریافتی‌‌هاست.

کارگران خودروسازی مرتب نیز برای دومین روز جلوی ورودی شرکت جمع شدند و شعار دادند: «نون و پنیر و پونه ما همه گشنه‌مونه»، «وعده وعید نمی‌خوایم ما حق‌مونو می‌خوایم»

معترضان ۹ ماه حقوق معوقه دارند.

bottom of page