top of page

Source: DW

Dec 18, 2022

سعید اقبالی از زندان رجایی شهر گفته سرعت اعدام‌ها حتی برای زندانیان غیرسیاسی تشدید شده است. خبر ممنوع‌الخروجی اشکان دژآگه منتشر شده ولی سایت مشرق از دستگیری او خبر داده است. دو روزنامه‌نگار به زندان قرچک منتقل شدند.


سعید اقبالی فعال حقوق بشر و زندانی زندان رجایی شهر کرج در یک فایل صوتی که از تماس تلفنی با خانواده‌اش ضبط شده از مردم خواست خیابان‌ها را خالی نکنند چرا که در این صورت تمامی زندانیان سیاسی اعدام می‌شوند. 


او در این فایل صوتی به شرح حال و هوای این روزهای زندانی رجایی شهر می‌پردازد و می‌گوید اعدامی‌ها را به این زندان منتقل می‌کنند و آنها را به بندهایی می‌فرستند که دیگر زندانیان هیچ دسترسی و خبری از آنها ندارند و "اینقدر فشار و استرس به این بچه‌ها وارد می‌کنند که فرقی با اعدام ندارد". 


او می‌گوید هیچ اعتمادی به احکام لغوشده هم ندارند و هرلحظه ممکن است حکم اعدام ماهان صدرات را نیز اجرا کنند. 


به گفته این فعال مدنی زندانی در حال حاضر اجرای احکام اعدام زندانیان غیرسیاسی نیز سرعت گرفته و همین چهارشنبه پنج زندانی محکوم به قصاص حکمشان اجرا شد. اقبالی می‌گوید چهارشنبه‌ها روز اعدام غیرسیاسی‌ها و پنج‌شنبه‌ها، شنبه‌ها و یک‌شنبه‌ها روز اعدام سیاسی‌هاست. 


سعید اقبالی می‌گوید درخواستش از مردم این است که خیابان‌ها را خالی نکنند "خیابان‌ها خالی بشه این بچه‌ها رو می‌کشند و فاجعه‌ای بدتر از دهه ۶۰ به وجود میاد". 


سعید اقبالی، فعال مدنی،  بهمن ۱۳۹۶ در منزلش در کرمانشاه بازداشت و فروردین ۹۷ با تودیع وثیقه از زندان آزاد شد. 


آقای اقبالی شهریور ۹۸ از سوی دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مقیسه در ارتباط با فعالیت‌های مدنی خود به شش سال حبس تعزیری محکوم شد.


این حکم در مرحله تجدیدنظر عینا تایید شد. او از ۱۱ خرداد ۹۹ به زندان اوین منتقل و از دوم فروردین ۱۴۰۰ به زندان رجایی‌شهر کرج تبعید شد.

سعید اقبالی، فعال حقوق بشر و زندانی سیاسی در زندان رجایی‌شهر کرج از مردم خواست برای توقف اعدا‌م زندانیان انقلاب ملی، در ایران خیابان‌ها را خالی نکنند.  


سعید پس از انتشار این پیام به سلول انفرادی منتقل شده و دست به ‎#اعتصاب_غذا زده است.ویدیوی درخواست پدر و مادر مهدی کرمی 

پدر و مادر محمدمهدی کرمی در ویدیویی که منتشر کرده‌اند از مقامات قوه قضاییه خواسته‌اند تا حکم اعدام فرزندشان را لغو کنند. 


محمدمهدی کرمی یکی از ۱۵ متهم پرونده قتل بسیجی روح‌الله عجمیان است که در مراسم چهلم حدیث نجفی در کرج کشته شد. محمدمهدی کرمی از سوی قوه قضاییه متهم ردیف اول این پرونده اعلام شده است. 


محمد مهدی کرمی به گفته پدرش در چندین رشته کاراته عنوان قهرمانی دارد. ماشاالله کرمی در مصاحبه با روزنامه اعتماد گفته بود که خودش دستفروش است و با "نان کارگری" پسرش را بزرگ کرده است.


بیانیه جمعیت امام علی درباره مرگ مشکوک آیدا رستمی 

جمعیت امام علی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که دکتر آیدا رستمی که به طرز مشکوکی کشته شده، پزشک داوطلب این جمعیت بوده است. بر اساس این بیانیه دکتر رستمی در زلزله کرمانشاه و در محلات حاشیه‌ای و لیگ پرشین حضوری فعال داشته و "فعالیت‌های انسان دوستانه زیادی" انجام داده است. 

جمعیت امام علی ابراز امیدواری کرده که "عاملان این جنایت روزی در دادگاه صالح محاکمه شوند". 


ماموران کلانتری اکباتان روز ۲۱ آذر در تماس با خانواده دکتر آیدا رستمی به آنها گفتند که این پزشک جوان، ''تصادف کرده و فوت شده است.'' 

این در حالی است که بر اساس گزارش خانواده، یک طرف صورت پیکر این پزشک ''له شده؛ یک دستش شکسته و چشم چپ او هم تخلیه شده بود''. 


 آیدا رستمی برای درمان معترضان مجروح به خانه‌های آنها می‌رفته و آنها را درمان می‌کرده است. در پی انتشار خبرمرگ مشکوک آیدا رستمی، قوه قضائیه روز شنبه ۲۶ آذر علت مرگ او را «سقوط از پل هوایی» اعلام کرد. 


تجمع قابل سفارت ایران در وین  

با ادامه سرکوب و دستگیری‌های گسترده معترضان در ایران، گروه زیادی از ایرانیان مقیم وین شنبه شب ۱۷ دسامبر مقابل سفارت جمهوری اسلامی تجمع کرده و با تکرار نام دو اعدام‌شده محسن شکاری و مجیدرضا رهنورد، شعار "مرگ بر جمهوری اسلامی" سر دادند. این افراد همچنین خواهان بسته شدن سفارت ایران در وین و دیگر شهرهای اروپایی شدند. 


۷۴ سال زندان برای ۲۲ معترض 

دادگستری استان ایلام برای ۲۲ معترض دستگیرشده در این استان حکم مجموعا ۷۴ سال حبس تعزیری صادر کرد. 


به گزارش هه‌نگاو این افراد به "اجماع و تبانی برای ارتکاب جرم برضد امنیت داخلی، توهین به بنیان‌گذر جمهوری اسلامی، توهین به رهبری و عضویت در دسته یا جمعیت یا شعبه جمعیت‌هایی که در داخل کشور با هدف برهم زدن امنیت تشکیل شده"، متهم و مجرم شناخته شده‌اند. 


این معترضان در روز ۳۰ شهریور دستگیر شده و حکمشان ۲۷ مهرماه کمتر از یک ماه پس از دستگیری ثبت شده است. 


ممنوع‌الخروجی اشکان دژآگه و خبر دستگیری او 

رضا فاضلی مدیر برنامه‌های اشکان دژآگه در توییترش به زبان آلمانی نوشت اشکان دژآگه کاپیتان سابق تیم ملی فوتبال یران و بازیکن سابق تیم زیر ۲۱ سال آلمان چهار هفته پیش از ممنوع‌الخروجی‌اش مطلع شده است.


او اجازه ندارد در تمرینات تیمش، فولاد خوزستان در دبی شرکت کند. به نوشته آقای فاضلی دلیل این ممنوع‌الخروجی ابراز همدردی او با خانواده‌های کشته‌شدگان اعتراضات اخیر بوده است. 


پس از انتشار این خبر مشرق نیوز سایت وابسته به اصولگرایان از دستگیری اشکان دژآگه خبر داد و نوشت علت دستگیری او شرکت در تجمعات در آلمان بوده است. به نوشته این سایت این بازیکن فوتبال ایرانی-آلمانی چندی پیش به آلمان رفته بود و پس از بازگشت به ایران دستگیر شده است. 


روزنامه جوان نیز این خبر را منتشر کرده و نوشته رضا فاضلی مدیر برنامه‌های دژآگه خبر دستگیری او را تایید کرده است این در حالی است که آقای فاضلی در توییتش تنها از ممنوع‌الخروجی دژاگه خبر داده است. 


انتقال دو روزنامه‌نگار به قرچک و دستگیری وکیلشان

سعید پارسایی همسر الهه محمدی در توییترش اعلام کرده که این روزنامه‌نگار به همراه دیگر همکارش نیلوفر حامدی به زندان قرچک منتقل شده‌اند. این دو روزنامه‌نگار در اولین روزهای شروع اعتراضات به مرگ مهسا امینی و در پی انتشار عکس مهسا در بیمارستان و گزارش مراسم خاکسپاری او دستگیر شدند.


این در حالی است که محمدعلی کامفیروزی وکیل این دو روزنامه‌نگار نیز از روز ۲۳ آذر بازداشت شده است. برادر او دیروز در توییتر نوشته که به دادسرا مراجعه کرده اما نه وکالتش را برای برادرش پذیرفته‌اند و نه اتهامات او را اعلام کرده‌اند.


bottom of page