top of page

Source: DW

Jan 5, 2023

قوه قضائیه از صدور حکم اعدام برای یک معترض دیگر خبر داد. مرکز تحت مدیریت عدنان طباطبایی، برای دو سال دیگر بودجه‌ای به مبلغ ۹۰۰ هزار یورو از دولت آلمان دریافت کرد. دریا صفایی کفالت سیاسی سالار مدانلو را برعهده گرفت.


خبرگزاری میزان روز پنج‌شنبه ۱۵ دی ماه (۵ ژانویه) نوشت که برای عرشیا تکدستان، معترض ۱۸ساله در نوشهر، حکم "اعدام" صادر شده است.


این خبرگزاری متعلق به قوه قضا‌ئیه جمهوری اسلامی، با استناد به دادنامه صادره از سوی دادگاه انقلاب مازندران، اتهام‌های این معترض زندانی را "محاربه و افساد فی‌الارض"، "تحریک برخی از شهروندان به ایجاد ناامنی و اجتماع"، "ناامنی و ورود خسارت عمده به اموال عمومی" و همچنین "ایجاد حریق و خرابکاری در اموال و تاسیسات" اعلام کرده است.


این گزارش در پایان افزود که رای صادره "قابل فرجام‌خواهی در دیوان عالی کشور" است.


صدور و اجرای حکم اعدام برای شماری از معترضان زندانی در ایران، با واکنش‌های گسترده‌ای روبرو شده است. تا کنون حکم اعدام دو معترض، محسن شکاری و مجید رضا رهنورد به اجرا در آمده است.


بیانیه بیش از ۵۰۰ دانشگاهی درباره وضعیت لیلا حسین‌زاده

بیش از ۵۰۰ نفر از دانشگاهیان با امضای بیانیه‌ای خواستار آزادی لیلا حسین‌زاده و سایر دانشجویان زندانی شدند.


امضاکنندگان با اشاره به گذشت بیش از دو هفته از اعتصاب داروی لیلا حسین‌زاده نوشتند: «مسئولان قوه‌ قضا‌ئیه ابتدا از طریق پنهان‌کاری و عدم پذیرش حکم پزشکی قانونی و پس از آن با انکار علائم بیماری و عدم رسیدگی پزشکی و سرانجام فریب‌کاری پزشکی و تجویز داروی کورتون بدون اطلاع لیلا، قصد جان او را کرده‌اند.»


این دانشگاهیان با اشاره به پایان تحقیقات و بازجویی از لیلا حسین‌زاده و صدور حکم مبنی بر "عدم تحمل کیفر" افزودند که با وجود این، مسئولان قضایی شیراز "با برخورد سلیقه‌ای" مانع از آزادی این دانشجو شده‌اند.


این بیانیه، تدوام بازداشت لیلا حسین‌زاده و "رویه‌غیرقانونی قوه‌ قضا‌ئیه برای انکار بیماری صعب‌العلاج" او را "تلاش عامدانه و غیرمسئولانه‌ برای مرگ خاموش" این دانشجو توصیف کرده‌اند.


گفتنی است لیلا حسین‌زاده روز ۲۹ مردادماه در مقابل منزلش در تهران همراه با ضرب و شتم بازداشت شد. منابع حقوق بشری گزارش داده‌اند که در بازپرسی دادسرای تهران، حکم یک ساعت الی هفت روز جهت انجام تحقیقات را به او نشان دادند و او پس از ۲۴ ساعت به اداره‌ اطلاعات شیراز موسوم به پلاک ۱۰۰ منتقل شد. پس از یک هفته روند تحقیقات و بازجویی‌های این دانشجو به اتمام رسید و به بند زنان زندان عادل‌آباد شیراز منتقل شد.


این دانشجو در حالی همچنان دربند است که پزشکی قانونی پیش از این برای او دو بار حکم عدم تحمل حبس قطعی به‌دلیل ابتلا به بیماری خودایمنی کرون صادر کرده است.


انتقال نازیلا معروفیان از دادگاه به بیمارستان

حساب توییتری "بیدارزنی" که مسائل مربوط به حقوق زنان را پوشش می‌دهد، گزارش داده که نازیلا معروفیان، روز چهارشنبه ۱۴ دی‌ماه (۴ ژانویه)، هنگام رسیدگی بە اتهاماتش در دادگاه "بر اثر فشارهای روانی و شکنجەهای روحی، بیهوش و بە بیمارستان انتقال دادە شد".


نازیلا معروفیان، خبرنگار و دانشجوی دانشگاه علامه، اهل شهرستان سقز، روز ۸ آبان‌ماه در تهران بازداشت شد. او حدودا یک هفته پیش از بازداشت، با پدر مهسا (ژینا) امینی مصاحبه کرده بود.


پذیرش کفالت سیاسی سالار مدانلو توسط دریا صفایی

دریا صفایی، نماینده ایرانی‌تبار در پارلمان بلژیک، اعلام کرد که کفالت سیاسی سالار مدانلو را برعهده گرفته است.


صفایی با اشاره به عدم دسترسی این زندانی به وکیل، در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: «صدای او باشیم و اجازه ندهیم در سکوت هر کاری که می‌خواهند بکنند.»


سالار مدانلو، زندانی ۲۳ ساله روز ۸ آذر در منزلش در شهرستان ساری بازداشت شد. آنگونه که منابع حقوق بشری گزارش داده‌اند، او توسط نیروهای لباس شخصی و در حضور مادرش بازداشت شد و از همان زمان در زندان ساری محبوس است.


دریا صفایی، پیشتر نیز کفالت سیاسی پنج زندانی بلوچ و همچنین محمد حسینی را که همگی در جریان اعتراضات ضدحکومتی سال ۱۴۰۱ بازداشت شده‌اند، برعهده گرفته بود.


بودجه ۹۰۰ هزار یورویی وزارت خارجه آلمان برای موسسه عدنان طباطبایی

نوربرت روتگن، نماینده حزب دمکرات مسیحی در پارلمان آلمان (بوندستاگ) روز چهارشنبه ۴ ژانویه (۱۴ دی) در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت که وزارت امور خارجه آلمان برای دو سال دیگر بودجه‌ای به مبلغ ۹۰۰ هزار یورو به موسسه تحقیقاتی ''کارپو'' به مدیریت عدنان طباطبایی اختصاص داده است.


عدنان طباطبایی، فرزند صادق طباطبایی (معاون وزیر کشور و سخنگوی دولت مهدی بازرگان و همچنین برادر همسر احمد خمینی) است که موسسه تحت مدیریت او، درباره امور ایران به وزارت امور خارجه آلمان مشاوره می‌داده است.


با آغاز اعتراض‌های ضدحکومتی در ایران پس از مرگ ژینا مهسا امینی عملکرد این مرکز و محتوای مشاوره‌های آن به دولت آلمان، با انتقادهای تندی از سوی افکار عمومی به ویژه بخش قابل‌توجهی از کاربران در فضای مجازی مواجه شد. 


عدنان طباطبایی از طرفداران عادی‌سازی روابط میان جمهوری اسلامی و غرب و احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ (موسوم به برجام) است.


بازداشت یک سرآشپز در تهران

منابع خبری در ایران از بازداشت یک سرآشپز پرطرفدار در تهران خبر می‌دهند.


بر اساس این گزارش‌ها، نواب ابراهیمی، روز چهارشنبه ۱۴ دی‌ماه در مقابل محل کارش به دلایلی نامعلوم بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. ماموران امنیتی همچنین کافه‌رستوران این سرآشپز را پلمپ کردند.


صفحه اینستاگرام نواب ابراهیمی، مدرس آشپزی، بیش از ۲.۷ میلیون نفر دنبال‌کننده داشت که حالا از دسترس خارج شده است.


bottom of page