top of page

Source: DW

Dec 11, 2022

شماری از نهادهای حقوق بشری با صدور بیانیه‌ای خواستار اخراج ایران از کمیسیون مقام زن در سازمان ملل شدند. رئیس کل دادگستری استان اصفهان می‌گوید که برای امیر نصرآزادانی حکم اعدام صادر نشده اما او متهم به ''بغی'' است.


۱۳ نهاد حقوق بشری با انتشار بیانیه‌ای‌ مشترک خطاب به شورای اقتصادی اجتماعی سازمان ملل خواستار آن شدند تا عضویت جمهوری اسلامی در کمیسیون مقام زن سازمان ملل لغو شود.


این بیانیه، لغو عضویت جمهوری اسلامی در این کمیسیون را ''سیگنالی قوی'' به ایرانیان دانسته‌ مبنی بر اینکه ''جامعه بین‌الملل بستری برای دولت [ایران] فراهم نمی‌کند تا شرم‌آورانه نگرش‌های ضد حقوق بشری خود را ترویج کند و سابقه ضعیف حقوق بشری خود را پنهان کند.''


در میان نهادهایی که این بیانیه را امضا کرده‌اند، نام بنیاد سیامک پورزند، مرکز اسناد حقوق بشر ایران، بنیاد عبدالرحمن برومند، کمپین فعالان بلوچ، انجمن حقوق بشر کردستان و سازمان حقوق بشری کردپا دیده می‌شود.این بیانیه می‌گوید که جمهوری اسلامی نه تنها از اصول و اهداف کمیسیون مقام زن سازمان ملل حمایت نمی‌کند بلکه عضویت آن در این کمیسیون نیز ''پیشرفت مثبتی برای حمایت از حقوق بشر زنان ایرانی به همراه نداشته است.''


امضاکنندگان تاکید کرده‌اند که این تصمیم احتمالی، مدافعان حقوق بشر ایران را تقویت می‌کند و نشان می‌دهد که جامعه بین‌المللی در کنار جنبش "زن، زندگی، آزادی" مردم ایران می‌ایستد.


اعلام اتهام و تکذیب صدور حکم اعدام برای نصرآزادانی

رئیس کل دادگستری استان اصفهان، روز یکشنبه ۲۰ آذرماه با تکذیب صدور حکم اعدام برای امیر نصرآزادانی گفت که این زندانی به ''بغی'' متهم شده است.


اسدالله جعفری افزود که نصرآزادانی یکی از ۹ متهم در پرونده مربوط به روز ۲۵ آبان‌ماه در اصفهان است که در آن ۳ نفر از نیروهای امنیتی جان باختند.

او افزود که این فوتبالیست و عضو سابق تیم تراکتورسازی، ''عضو یک گروه مسلحانه'' بوده و از ۲۷ آبان ماه در بازداشت به سر می‌برد.


رئیس کل دادگستری استان اصفهان، یکی از اتهام‌های نصرآزادانی را ''بغی'' اعلام کرد که ''معاونت در محاربه'' محسوب می‌شود.


''بغی'' به جرمی اطلاق می‌شود که افراد ''در قالب یک گروه در برابر اساس جمهوری اسلامی به صورت مسلحانه قیام می‌کنند.'' این اتهام می‌تواند به صدور حکم اعدام منجر شود.


جعفری گفته که برای متهمان این پرونده، کیفرخواست صادر شده اما هنوز حکمی صادر نشده است.

در روزهای گذشته بسیاری از چهره‌های سرشناس ورزشی نگرانی خود را از صدور و اجرای حکم اعدام برای امیر نصرآزادانی ابراز کردند.


پلمپ یک فروشگاه به دلیل ''کشف حجاب'' فروشندگان

دادستان قزوین می‌گوید که یک فروشگاه لباس در این شهر به دلیل آنچه که او ''کشف حجاب عامدانه تمامی فروشندگان'' نامید، پلمپ شده است.


حسین رجبی روز یکشنبه ۲۰ آذرماه در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا با اعلام این خبر افزود که ''این واحد صنفی به دلیل عدم رعایت شعائر دینی و اسلامی و اقدام خلاف اخلاق عمومی پلمپ شد.''


او با لحنی تهدیدآمیز تاکید کرده که قوه قضاییه ''با صنوفی که با معاندین همراهی کنند، بدون اغماض برخورد خواهد کرد.''


از زمان آغاز اعتراضات سراسری جاری در ایران، بسیاری از فروشندگان و کارکنان واحدهای صنفی در سراسر کشور، حجاب اجباری از سر برداشته‌اند؛ حال به نظر می‌رسد که مقام‌های جمهوری اسلامی با پلمپ اینگونه واحدها سعی می‌کنند تا از گسترش چنین اقدام‌هایی جلوگیری کنند. 


اعتراض ژولیت بینوش به صدور حکم اعدام برای یک بازیگر

ژولیت بینوش، بازیگر سرشناس فرانسوی با انتشار ویدیویی از حسین محمدی، هنرمندی که به اعدام محکوم شده نوشت: «نه به اعدام‌‌های خشونت‌آمیز در ایران. حسین محمدی به اعدام محکوم شده است. نه به مجازات اعدام در ایران.»


حسین محمدی، هنرمند و بازیگر تئاتر، یکی از متهمان بازداشت‌شده در پرونده مربوط به مرگ روح‌الله عجمیان، عضو بسیج، است که برای او، حکم اعدام صادر شده است. 


تعلیق برنامه‌های یک نهاد صنفی تا آزادی هنرمندان دربند

انجمن صنفی منتقدان، نویسندگان و پژوهشگران تئاتر ایران با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که ''به دلیل شرایط نامناسب حاکم بر جامعه و عرصه فرهنگ و تا آزادی بی قید و شرط تمامی هنرمندان و روزنامه‌نگاران دربند و بازگشت آرامش خاطر به جامعه''، تمامی فعالیت‌ها و برنامه‌های خود را به حال تعلیق درآورده است.


این بیانیه صدور حکم اعدام را ''باعث تشدید چرخه خشونت در جامعه'' دانسته و خواستار توجه به ریشه‌های وقایع و استفاده از روش‌های مسالمت‌آمیز شده است.

این نهاد صنفی همچنین می‌گوید که بیست‌و‌یکمین دوره مسابقه مطبوعاتی سالانه خود را نیز در زمان دیگری برگزار می‌کند چرا که ''جشن و دورهمی نیازمند فضای مساعدی است و نه این حال و روز تلخ.''

bottom of page