top of page

Source: DW

Dec 7, 2022

روز دانشجو و در حالی که بسیاری از دانشجویان معترض همچنان در زندان و زیر فشار هستند ابراهیم رئیسی به دانشگاه تهران رفت. در آستانه این روز خواهر خامنه‌ای ضمن همدردی با عزاداران "جنایات جمهوری اسلامی" از برادرش برائت جست.


در سومین روز از فراخوان سه روزه اعتصاب و اعتراض سراسری، ابراهیم رئیسی در مراسم حکومتی روز دانشجو و در جمع حامیان دولت در دانشگاه تهران سخنرانی کرد.


رئیس دولت سیزدهم که به خاطر کم‌سوادی و لغزش‌های فراوان کلامی و زبانی بارها سوژه طنز و تمسخر قرار گرفته به طور تلویحی تائید کرده که شرایط امروز دانشگاه‌های ایران به گونه‌ای نیست که مقام‌های حکومتی بتوانند بی‌دغدغه در آنها حضور یابند.

او می‌گوید: «برخی توصیه کردند امروز دانشگاه نیایم و یا حداقل دانشگاه تهران نیایم؛ ولی من گفتم که دنبال تعطیلی علم و دانشگاه نیستم بلکه به دنبال گشایش هستم.»


مدعی "گشایش"، حامی قطع اینترنت

رئیسی که مدعی "دنبال گشایش" بودن است در عین حال اعتراف کرده که از مسئولان خواسته، ایجاد محدودیت‌های شدید در دسترسی به اینترنت که با آغاز خیزش اعتراضی شهروندان در روزهای پایانی شهریور شروع شد تا "وقتی که بتوانیم فضا را امن کنیم؛ در فضایی که ما از آن ضربه نخوریم" ادامه داشته باشد.


موج جدید و بی‌سابقه اعتراض‌های اخیر در واکنش به کشته شدن مهسا امینی پس از بازداشت توسط ماموران نیروی انتظامی واحد موسوم به "پلیس اخلاقی" آغاز شد و با گذشت بیش از دو ماه و نیم همچنان ادامه دارد.


از ۱۴ آذر در بسیاری از شهرهای ایران شمار زیادی از بازاریان و مغازه‌داران با استقبال از فراخوان اعتصاب و اعتراض سراسری سه روزه، کسب و کار خود را تعطیل کرده‌اند.


ادعای رئیسی، تهدید و ارعاب اعتصاب‌کنندگان

ابراهیم رئیسی در دانشگاه تهران ادعا کرد در سفری که به سنندج داشته یکی از مغازه‌داران به او گفته بستن مغازه‌اش به دلیل همراهی با معترضان نیست بلکه از ترس شکسته شدن شیشه ویترین مغازه است.


این ادعا را روز گذشته رئیس قوه قضائیه نیز تکرار کرده بود و رسانه‌های نزدیک به سپاه پاسداران هم با آب و تاب درباره آنچه واداشتن کامیونداران و مغازه‌داران به اعتصاب خوانده‌اند گزارش دادند.


با این حال در ویدئوهای منتشر شده در فضای مجازی دیده می‌شود که این ماموران و ضابطان قضائی هستند که به پلمپ مغازه اعتصاب کنندگان و تهدید و ارعاب آنها می‌پردازند.


در بیش از ده هفته اخیر صدها معترض کشته و هزاران نفر بازداشت شده‌اند. مطابق بولتن‌های محرمانه خبرگزاری فارس که گروه هکری بلک‌ریوارد آنها را فاش کرده شمار بازداشت شدگان فقط در دو ماه نخست اعتراض‌ها به حدود ۲۹ هزار و ۴۰۰ نفر می‌رسد.


موج بازداشت‌ها که شامل بسیاری از دانشجویان و چهره‌های مشهور اجتماعی، فرهنگی، هنری و ورزشی نیز می‌شود همچنان ادامه دارد اما حکومت هنوز نتوانسته آنگونه که می‌خواهد و رئیسی هم در روز دانشجو گفت اعتتراض‌ها را "جمع" کند.

bottom of page