top of page

DW

Nov 16, 2022

خبرگزاری قوه قضاییه ایران اعلام کرد برای سه شرکت‌کننده در اعتراضات اخیر به اتهام "فساد فی‌الارض" و "اقدام علیه امنیت ملی" حکم اعدام صادر شده است. در مراسم ختم یکی از کشته‌شدگان دیشب کامیاران تیراندازی شده است.


خبرگزاری میزان، ارگان قوه قضاییه ایران روز چهارشنبه ۲۵ آبان گزارش داد که دادگاه انقلاب تهران برای سه شرکت‌کننده در اعتراضات اخیر حکم اعدام صادر کرده است.

به نوشته این خبرگزاری یکی از این افراد با خودروی سواری خود به سمت ماموران انتظامی رانده و باعث مرگ یکی از آنها شده است. این متهم که نامش ذکر نشده پس از "اعتراف" به "افساد فی‌الارض" و "اقدام علیه امنیت ملی" به اعدام محکوم شده است.

یک متهم دیگر که به نوشته میزان "با کشیدن سلاح سرد و حمله مسلحانه از طریق جرح عمدی با چاقو" قصد جان یک مامور انتظامی را داشته و نیز به دلیل  "به آتش کشیدن فرمانداری شهرستان پاکدشت" به اتهام محاربه به اعدام محکوم شد.

بیشتر بخوانید: بازداشت معترضان در ایران هم‌زمان با افزایش اعتصا‌ب‌ها

متهم سوم به نوشته میزان بر اساس فیلم‌های موجود از محل اعتراضات "اقدام به بستن خیابان، جلوگیری از تردد وسایل نقلیه و ایجاد رعب و وحشت و همچنین آسیب زدن به اموال عمومی نموده بود و در این زمینه‌ها نقش هدایت‌گری داشت". او نیز  به اتهام محاربه به اعدام محکوم شد.

میزان نوشته این احکام بدوی و قابل تجدیدنظرخواهی است.

در گزارش دیگری روزنامه ایران با انتشار یک فیلم از بازداشت "شبکه پنج نفره ساماندهی" اعتراضات خبر داده است.

این روزنامه وابسته به دولت ایران همچنین فیلمی را منتشر کرده که در آن سه دختر که دو نفر از آنها بدون روسری است وارد یک مغازه رنگ فروشی می‌شوند و برای اسپری رنگ سوال می‌کنند اما فروشنده به آنها می‌گوید "شرایط عوض شده" و به زیر ۳۰ سال اسپری رنگ نمی‌فروشد.

تیراندازی به شرکت‌کنندگان در مراسم ختم

کانال تلگرامی وحید آنلاین فیلمی را منتشر کرده که در آن ماموران انتظامی به سوی مردم شرکت‌کننده در مراسم ختم فواد محمدی از جان باختگان شب گذشته در کامیاران شلیک می‌کنند.

برای خواندن مطالب بیشتر درباره اعتراضات سراسری اینجا را کلیک کنید

به نوشته این کانال تلگرامی با وجود جو امنیتی شدید در کامیاران از آغازین ساعات صبح امروز چهارشنبه ۲۵ آبان مردم مقابل منزل فواد محمدی جمع شده و شعارهای ضد حکومتی سر دادند. 

بیشتر بخوانید: شلیک به معترضان در چند شهر، کردستان در "شرایط جنگی"

فواد محمدی روز سه‌شنبه ۲۴ آبان در جریان اعتراضات هدف شلیک نیروهای سپاه قرار گرفت و جانش را از دست داد. پیکر او شبانه و تحت فشار نیروهای امنیتی در روستای ماویان دفن شد.


ظاهرا در جریان تیراندازی به کسانی که امروز صبح مقابل منزل فواد محمدی تجمع کرده بودند، یک نفر به نام برهان کرمی از ناحیه سر هدف گلوله قرار گرفته و کشته شده است.
اعتصاب کارگران ذوب آهن اصفهان

اتحادیه آزاد کارگران ایران در گزارشی اختصاصی در کانال تلگرامی خود از اعتصاب کارگران ذوب آهن اصفهان در روز چهارشنبه ۲۵ آبان خبر داده است.

بنا بر این گزارش کارگران مقابل ساختمان توحید مجتمع ذوب آهن تحصن کردند. پس از ساعاتی مدیران مجتمع به همراه نمایند‌ه‌ای از وزارت کار به میان کارگران رفته و وعده تحقق خواسته‌هایشان را داده‌اند. کارگران اعتصابی اما اعلام کرده‌اند چنانچه این وعده‌ها عملی نشود مجدداً به اعتصاب و اعتراضشان ادامه خواهند داد.

کانال تلگرامی اتحادیه آزاد کارگران ویدیویی نیز از این تجمع منتشر کرده که در آن جمعیت عظیمی از کارگران شعار می‌دهند: "حقوق صددرصدی حق مسلم ماست".

ضرب و شتم دانشجویان علم و صنعت

امروز چهارشنبه ۲۵ آبان تجمعات و اعتراضات دانشجویی در بسیاری از دانشگاه‌ها ادامه داشت. در دانشگاه علم و صنعت این تجمع با دخالت نیروهای حراست به خشونت کشیده شد و  این نیروها اقدام به ضرب و شتم دانشجویان کردند.


دانشگاه خواجه نصیر تهران نیز امروز شاهد تجمع و اعتراضات دانشجویان بود. دانشجویان در این تجمع شعار می‌دادند: «۱۵۰۰ نفر کشته آبان ماست"، "دانشگاه سپاهی نمی‌خوایم نمی‌خوایم".


در دانشگاه تربیت مدرس نیز امروز دانشجویان تجمع کرده و شعار "فقر و فساد، گرونی، میریم تا سرنگونی" و نیز "قسم به خون یاران ایستاده‌ایم تا پایان" سردادند.

گفتنی است که روند پذیرش دانشجو در  دانشگاه تربیت مدرس که برای تحصیلات تکمیلی است بسیار سخت است و این دانشگاه شرایط گزینشی خاصی دارد و دانشجویانی که کوچکترین سابقه فعالیت داشته باشند امکان تحصیل در این دانشگاه را ندارند.

سردادن شعارهای ضد نظام و براندازانه در این دانشگاه از این نظر بسیار حایز اهمیت است.


هشتگی به نام #ماهان_گچپزان_عیدگاهی در توییتر بازنشر شده که در آن خواهان شنیدن صدای این دانشجوی زندانی شده‌اند.

ماهان گچپزان عیدگاهی دانشجوی روانشناسی دانشگاه تهران و دبیرکل شورای صنفی دانشجویان این دانشگاه است که روز ۸ آبان مقابل دانشگاه توسط ماموران امنیتی ربوده شد. 

او در آخرین تماس با مادرش گفته:  "به بچه‌ها بگو کاری برام بکنند".


bottom of page